„Išsaugok amžinąsias vertybes“

Nuo 2016 m. Prienų r. Išlaužo pagrindinė mokykla dalyvauja „Erasmus+“ KA2 tarptautiniame projekte „Išsaugok amžinąsias vertybes. Menas permąsto Europos vertybes“. Tad gegužės mėnesį lankėmės Turkijoje, Akhisaro miesto Ülkü mokykloje. Dalyvavome projekto veiklose, susijusiose su tapyba ir pagarbos vertybe.

 

Atvykus į Ülkü mokyklą mus svetingai pasitiko įstaigos bendruomenė. Mokiniai pasveikino šiuolaikiniais ir tautiniais šokiais, mokyklos direktorius – šiltu žodžiu, o vaikų darželio mažieji padovanojo rankų darbo atvirukus. Susipažinome su Akhisaro miestu, mokykla partnere, vieni su kitais. Dienos veiklas pagyvino pavasario šventė, per kurią šokome turkų šokius, bendravome su mokiniais. Vėliau apsilankėme pas miesto merą. Jis atsakė į mūsų klausimus, o mes papasakojome apie savo šalį. Sugrįžę į mokyklą, dirbdami mišriose grupėse, sukūrėme paskutinį dainos apie vertybes posmą, išmokome atlikti visą šį kūrinį.

 

Antradienis prasidėjo prasminga CLIL (integruotas dalyko ir užsienio kalbos mokymas, angl. Content and Language Integrated Learning) pamoka „Tapybos istorija“, kurioje sužinojome svarbiausius meno istorijos faktus, aptarėme garsiausius pasaulio dailininkus ir jų paveikslus. Atlikę žaismingas CLIL pamokos įsivertinimo užduotis, pristatėme garsiausius savo šalies dailininkus ir jų darbus (Kęstutį Kasparavičių, Antaną Žmuidzinavičių, Petrą Kalpoką ir kitus). Taip pat parodėme ir aptarėme 4 lietuviškos tapybos šedevrus. Ypač džiaugiamės, kad Mikalojaus Konstantino Čiurlionio paveikslų reprodukcijos papuoš šio projekto mokyklas partneres Rumunijoje, Turkijoje, Slovakijoje ir Ispanijoje. O mūsų pieštos M. K. Čiurlionio paveikslų reprodukcijos dalyvavo projekto parodoje. Vėliau ir pačių laukė įdomus kūrybinis išbandymas – nutapyti paveikslą-dėlionę. Kiekviena grupė turėjo nudažyti dėlionės dalis pagal pateiktą pavyzdį. Kai baigėme, tas dalis sudėjome į paveikslą. Pabaigoje laukė dar vienas išbandymas – ebru meno dirbtuvės. Aktyviai padirbėję, pasidžiaugėme puikiu rezultatu.

 

Kitą rytą autobusu išskubėjome į Izmirą, į tapytojos Lale Temelkuran darbo studiją. Ten, bendradarbiaudami su menininke, paruošėme mūsų rankų pano kaip pagarbos vieni kitiems ir draugystės simbolį. Nusifotografavę su studijos šeimininke, nuvykome stebėti Izmiro simfoninio orkestro repeticijos, kuri mus itin sužavėjo ir įkvėpė. O Menisoje su gidu aplankėme musulmonų maldos namus – sultono mečetę.

 

Ketvirtadienis vėl prasidėjo kūrybiškai. Naudodami trafaretus, turėjome galimybę sukurti spalvingą krepšelį. Vėliau diskutavome, kas yra pagarba ir kaip atpažinti nepagarbą. Pasidžiaugėme, kad visų šalių partnerių mokiniai taip pat supranta pagarbą. Lapelius su savo mintimis „Ką aš gerbiu ir kaip tai parodau“ suklijavome mokykloje ant „Pagarbos medžio“. Negana to, dalyvaudami bendroje veikloje, mokėmės gerbti, suprasti neįgalius žmones. Paspaudę vieni kitiems rankas, jautėmės drąsesni, todėl padėjome vieni kitiems ant mokyklos sienos sudėti savo rankų antspaudus. O vakare laukė „Menų naktis“ – viena įspūdingiausių šio mobilumo veiklų. Joje dainavome dainas gimtąja ir turkų kalbomis, nuskambėjo galutinis projekto dainos apie vertybes variantas, kuriam pritarė gausus turkų mokinių choras. Taip pat iškilmingai įteikti mobilumo pažymėjimai.

 

Paskutinė diena buvo skirta edukacinėms išvykoms. Aplankėme daug įspūdingų vietų: šv. Mergelės Marijos apsireiškimo namus, kur palikome savo norus, užrašytus ant popierinių servetėlių, keletą žymių miestelių ir kaimų. Didelį įspūdį paliko antikinis Efeso miestas, kuriame prieš akis atsivėrė senovės Graikijos ir Romos vaizdai su skulptūrų bei dailės šedevrais. Kelionės mums padėjo geriau pažinti įvairias kultūras, sustiprino ir pagarbos jausmą.

 

Kuo mums naudingas šis projekto mobilumas? Vėl susiradome naujų draugų, susipažinome su nauja kultūra, pasidalijome patirtimi su kitais, patyrėme naujų pojūčių. Drauge dar kartą atradome tapybą kaip meną, pagarbą kaip vertybę. Supratome, kad abi yra labai svarbios kiekvieno mūsų gyvenime, nesvarbu, kokios tautybės ar religijos esame.

 

Erikas Valatka

Gabija Anusevičiūtė

Paulina Gemplerytė

Gertrūda Simanavičiūtė

Mobilumo Turkijoje dalyviai

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.