Naujas rūpestis – šachmatų epidemija

Mokytojai Jungtinėse Amerikos Valstijose sunerimę dėl naujo sparčiai plintančio mokinių pomėgio, kuris jau virsta savotiška priklausomybe. Tai šachmatai, rašo JAV dienraštis „The Washington Post“. Pasirodo, prieš maždaug pusantro tūkstančio metų šiaurės vakarų Indijoje išrasto intelektinio žaidimo ir šiuolaikinių skaitmeninių įrankių derinys žemesniųjų ir aukštesniųjų klasių mokinius įtraukia taip, kad pasinėrę į žaidimą jie menkai bekreipia dėmesį į tai, kas vyksta pamokos metu.

 

Pasak dienraščio, toks fenomenas tuo pat metu ir džiugina pedagogus, ir varo juos į neviltį. Prilipę prie mokyklinių „Chromebook“ kompiuterių ar išmaniųjų telefonų, mokiniai pliekia vieną šachmatų partiją po kitos rungdamiesi tarpusavyje ar su kitais per internetą. Vienoje Ilinojaus valstijos vidurinėje mokykloje dirbančio mokytojo Jeffrey Otterby teigimu, mokykla dabar apimta dėmesio blaškymo epidemijos. Esą stovėdamas klasės gale ir žvelgdamas į mokinių „Chromebook“ ekranus jis puikiai mato, jog jie taip įnikę į internetinį šachmatų žaidimą, kad nevykdo gautos socialinių mokslų užduoties. Pasak mokytojo, jis džiaugiasi, kad septintokai žaidžia šachmatais, užuot pliekdamiesi tarpusavyje kokioje nors šaudyklėje, tačiau būtų daug geriau, jeigu tai būtų daroma ne per pamokas.

 

Ilinojus nėra jokia išimtis: pasirodo, aštuoniose Amerikos valstijose atlikta mokytojų ir mokinių apklausa atskleidė, kad šachmatų epidemija yra smarkiai išplitusi ir nesiruošia atslūgti. Mokiniai virtualias figūras kompiuterių ir išmaniųjų telefonų ekranuose stumdo ir per pertraukas, ir pietaudami, ir, deja, pamokų metu. Vieno populiariausių internetinių šachmatų serverio Chess.com atstovai teigia, kad jaunų jo paslaugų vartotojų skaičius entuziastingai didėja. Šachmatų karštligę mokyklose liudija ir tai, kad Kolumbijos apygardoje šį mėnesį vyksiančio Nacionalinio vidurinių mokyklų šachmatų čempionato organizatoriai buvo priversti užsakyti papildomų vietų visiems dalyviams apgyvendinti. Jų šiemet atvyks rekordiškai daug, net 1 750. Varžybų rengėjai būgštauja, kad tik nepritrūktų dalyviams skirtų simbolinių medalių.

Skelbiama, kad dėl smarkiai išaugusio šachmatų populiarumo mokyklose vis dažniau griebiamasi permainų: pavyzdžiui, vienos mokyklos Kalifornijoje bibliotekininkė dalį skaityklos vietų rezervavo mokiniams, norintiems pietų pertraukos metu sužaisti vieną kitą partiją. Ilinojaus valstijoje mokytojas mokiniams nupirko 24 šachmatų lentas. O vienoje privačioje Havajų mokykloje šachmatų epidemija visiškai sujaukė rytinę tvarką: prasidedant pamokoms mokiniai tvarkingai sustoja į eilę ir lipa laiptais į savo klases. Tačiau dabar įprasta procedūra tapo chaotiška: esą vaikai nebemato laiptų ir kliuvinėja rankose laikydami savo „Chromebook“ kompiuterius, nes eina įbedę akis į šachmatų partiją internete.

 

Kuo būtų galima paaiškinti tokį susidomėjimą šachmatais? Yra įvairių teorijų, bet dažniausiai toks mokinių užsidegimas aiškinamas per karantiną, įvestą dėl koronaviruso epidemijos, srautinių transliacijų bendrovės „Netflix“ transliuotu serialu „Karalienės gambitas“ („The Queen’s Gambit“), rašo „The Washington Post“. Iš pradžių jis labiausiai sudomino suaugusiuosius, tačiau ilgainiui šachmatus atrado ir paaugliai: prie to prisidėjo socialiniai tinklai ir didelį sekėjų būrį sutelkę vadinamieji nuomonės formuotojai. Ameriką pasiekus COVID-19 virusui ir įvedus apribojimus, Vieno populiariausių šachmatų serverio Chess.com žaidėjų auditorija iškart išaugo daugiau nei 4 kartus – nuo 1,5 iki 5–7 milijonų per dieną. Koronaviruso epidemija ilgainiui atslūgo, tačiau šachmatų karštinė šalies mokyklas krečia ir toliau.

 

Antai praėjusį gruodį minėto serverio vartotojų skaičius vėl smarkiai išaugo ir pasiekė naują rekordą – 10 milijonų žaidėjų per dieną. Šis skaičius ir toliau nuolat didėja: šių metų balandį kasdien šiame serveryje šachmatais žaidžia vidutiniškai 12 milijonų žmonių. Manoma, kad naujoji šachmatų populiarumo banga sietina su vidurinių mokyklų mokiniais ir aukštųjų mokyklų studentais. Be kita ko, remiamasi ir interneto forumuose pagausėjusiais mokytojų skundais dėl problemų, kurias mokyklose kelia šachmatų manija, ir skundų lavina iš mokyklų, kurių administracija pradėjo vietiniame tinkle riboti prieigą prie šachmatų svetainių.

 

Vienoje iš Minesotos valstijos mokyklų dirbanti geografijos mokytoja Justine Wewers sakė per daugelį metų mačiusi įvairių mokinius įtraukusių žaidimų „epidemijų“, ir šachmatai, pasak jos, yra gera pramoga jauniems protams. Tačiau jai, suprantama, nepatinka, kad pagauna mokinius pamokos viduryje nuklydus į virtualių šachmatų partiją – o taip, pasak jos, kasdien linksta daryti bent trečdalis iš 150 jos mokykloje besimokančių devintokų. Pasak mokytojos, ji stengiasi būti pakanti ir nesiima priemonių, jei mokinys jau atliko užduotį ir greitai šmurkšteli į internete pradėtą šachmatų partiją. Tačiau kitais atvejais esą būtina nubrėžti raudoną liniją – atimti išmaniuosius telefonus ir padėti juos į kitą vietą, nes jeigu mokiniai mato juos esant šalimais, negali atsilaikyti pagundai ir vis tiek pradeda vogčiomis žaisti.

 

O kiti mokytojai, pavyzdžiui, Niujorke informatikos mokantis Jamesas Brownas, nemato jokių neigiamų šachmatų populiarumo epidemijos pasekmių. Jis džiaugiasi, kad mokiniams skirtą laisvo laiko dalį per savo pamokas jie išnaudoja žaisdami šachmatais. Esą šis žaidimas padeda mokiniams išsiugdyti esminius strateginio mąstymo įgūdžius, galimybę apskaičiuoti riziką ir priiminėti pasvertus sprendimus. Ką jau kalbėti apie tai, kad dešimtmečiais vykdomi tyrimai patvirtina, jog šachmatai lavina vaikų matematinius ir pažinimo gebėjimus.

 

Pastebimas ir kitas šachmatų manijos Amerikos mokyklose privalumas: esą mokiniai pradėjo daug daugiau bendrauti tarpusavyje, nes ieško naujų partnerių šachmatų partijai. Juk ne visi puola į internetą: jeigu mokykloje yra laisva vieta ir neužimta šachmatų lenta, mokiniai laisvalaikiu mielai sėda ir prie medinių figūrėlių. Kad ir kaip atrodytų keista, tačiau jos, pasirodo, padeda ugdyti ir socialinio bendravimo įgūdžius, rašo „The Washington Post“.

 

Parengta pagal „The Washington Post“ inf.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.