Inovatyvu, patogu ir naudinga

Daiva Mikaliūnienė
,
Vilniaus Jono Laužiko konsultacinio-mokymo centro biologijos mokytoja

Europos mokyklų tinklo akademija (angl. European Schoolnet Academy) – tai šiuolaikinė mokymosi platforma, kurioje galima susipažinti su naujovėmis įvairių valstybių mokyklose, sužinoti ir pamatyti, kaip jas taiko pradinių ir vidurinių mokyklų mokytojai, išgirsti jų refleksijas ir patarimus.

Ką siūlo ši mokymosi platforma? Visų pirma, akademijos interneto puslapyje yra kursų katalogas – tiek būsimų su pradžios ir pabaigos datomis bei numatoma nagrinėti tematika, tiek jau įvykusių, kurių medžiaga galima laisvai naudotis. Pateikiami įvairūs mokymosi ištekliai, naudingos nuorodos, pamokų pavyzdžiai. Kursai nemokami, bet registruotis būtina. Tematika aktuali šiandienos mokyklai ir jos iššūkiams – ugdomos XXI a. kompetencijos.

Kuo patogus šis mokymosi būdas? Kursų medžiaga suskaidyta į potemes, nauja medžiaga pateikiama kas savaitę. Jeigu nespėjate, galite mokytis savo tempu. Svarbu iki nurodytos datos susipažinti su visa pateikta medžiaga, atlikti užduotis. Tai gali būti trumpa refleksija po vaizdo siužeto peržiūros, situacijos jūsų mokykloje ar šalyje keliamu klausimu pateikimas, potemės pabaigoje gali būti nesudėtingas testas. Mokydamiesi matote kolegų išsakomas mintis, susipažįstate su mokyklų situacija įvairiose šalyse. Jei per kursus iškyla klausimų, mokymų moderatoriai labai greitai į juos atsako. Mokymai vyksta anglų kalba. Jei tai sudarytų sunkumų, daugiau pasitikėjimo suteiks „Google“ vertėjas ir „Youtube“ galimybė sulėtinti vaizdo siužeto eigą ir žiūrėti jį su titrais. Sėkmingai įveikę teorinę ir praktinę potemės dalis, gaunate elektroninį ženkliuką (angl digital badge) – juos irgi smagu rinkti. Viso kurso pabaigoje gali būti užduotis, pavyzdžiui, pagal pateiktą šabloną parašyti integruotos pamokos planą arba sumodeliuoti STEM ugdymo karjerai planą jūsų mokykloje. Galutinė užduotis ir pateikimo terminas nurodomi mokymų pradžioje. Įdomi patirtis, kai jūsų atliktą užduotį vertina kiti 3 kolegos mokytojai, o jums taip pat atsiunčiami trijų mokytojų darbai, kuriuos reikia vertinti. Sėkmingai pabaigę mokymus gaunate Europos mokyklų tinklo akademijos pažymėjimą. Besimokydami kursų dalyviai bendrauja ir socialiniuose tinkluose, kai kurie rašo mokymosi dienoraščius.

 

Kursų tematika itin įvairi, tad tikėtina, kad kiekvienas mokytojas ras sau naudingus mokymus. Kaip savo interneto puslapyje skelbia Europos mokyklų tinklo akademija, nuo 2017 iki 2018 m. birželio mokymuose dalyvavo per 23 tūkst. dalyvių, 46 proc. sėkmingai baigė mokymus. 90 proc. iš 47 tūkst. užsiregistravusiųjų akademijos platformoje pozityviai reflektuoja ir rekomenduoja kitiems šiuos mokomuosius išteklius. Vienuose mokymuose dalyvauja nuo 600 iki 2579 dalyvių. Dalyvių geografija ypač plati. Nors tinklas vadinasi Europos mokyklų, bet mokymuose sėkmingai dalyvauja Šiaurės ir Pietų Amerikos, Australijos, Indijos, kai kurių Afrikos valstybių švietimo darbuotojai. Besimokančiųjų aktyvumo pagal valstybes statistika nepateikiama, bet akademijos komanda, šios informacijos paprašius, mielai pateikė tokius skaičius: paprastai mokymuose dalyvauja per 30 šalių, kursuose „Opening Schools to STEM Careers“ ir „STEM is Everywhere“ 1–3 proc. dalyvių buvo iš Lietuvos, mūsų šalis yra viena iš dešimties, geriausiai dalyvavusių ir sėkmingai pabaigusių šiuos dvejus kursus.

 

Mokytojų praktikų profesionalūs, inovatyvūs, įtraukiantys, skatinantys bendrauti ir bendradarbiauti mokymai naudingi kiekvienam pedagogui, siekiančiam patobulinti kasdienį darbą klasėje. Tereikia praverti akademijos „duris“ – www.europeanschoolnetacademy.eu/web/guest/home.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.