Sėkmingas tarptautinis projektas „Vaiko kelias į gražią kalbą“ tęsiasi

Laima Paulauskienė
,
projekto koordinatorė, Joniškio švietimo centro PPT logopedė

2010–2011 m. m. Laura Chankevič Legius parašė projektą „Miklūs piršteliai – graži kalba“. Kiekvienais metais vyko konferencijos, o 2014 m. balandžio 10 d. konferencijos metu nutarta projektą tęsti toliau ir jis tapo ilgalaikiu prevenciniu projektu „Vaiko kelias į gražią kalbą“. 2017 m. balandžio 14 d. buvo parengtas priedas tėvams „Laimingas vaikas“.

 

Tarptautinis projektas „Vaiko kelias į gražią kalbą“ prasidėjo ir sėkmingai tęsiasi jau dvylika metų. Kupina idėjų ir pozityvumo projekto iniciatorė ir vadovė Laura Chankevič Legius sako, kad šis projektas – tai jos ilgai brandintas vaisius. Jame dalyvauja Ispanija, Latvija, Turkija ir Lietuva. Lietuvoje dalyvaujančių ugdymo įstaigų geografija plati: į jį įsitraukusios Klaipėdos, Kauno, Vilniaus, Jonavos, Šiaulių, Radviliškio, Telšių, Šilutės, Plungės, Šakių, Jurbarko, Palangos, Anykščių ir kitų rajonų švietimo įstaigų bendruomenės. Kasmet dalyvių vis daugėja. Visus dalyvius vienija bendras tikslas – ugdyti vaiką remiantis kalbos ugdymo modeliu ir vadovaujantis holistinio ugdymo principu sudaryti palankias sąlygas vaikų kalbos sutrikimų prevencijai ir ankstyvajam kalbos ugdymui, taikant naujoviškus, kūrybiškus, visuminius metodus.

 

2023 m. vyko dvi konferencijos. Kovo 17 d. vyko konferencija „Kalbos sutrikimų prevencija ir holistinė pagalba ikimokyklinio amžiaus vaikui“ Kretingoje. Joje numatyta toliau skirti dėmesį ankstyvajai kalbos sutrikimų prevencijai, veiksmingam glaudžiam bendradarbiavimui su tėvais, atsižvelgiant į kiekvieno vaiko poreikius, individualumą, smalsumą, žaidžiant naudoti kalbos ugdymo modelį, holistines terapijas. Sekant pasaką, žaisti teatrą, linksmus žaidimus namuose ir grupėse, naudoti kalbos ugdymo modelį.

Ugdant vaikus, būtina siekti fizinės, pažintinės, kalbos, emocinės ir socialinės vaiko raidos skatinimo.

 

Balandžio 21 d. vyko antroji kasmetinė konferencija „Vaiko kelias į gražią kalbą su pasaka kartu“ Palangoje. Pagrindinis prevencinio projekto siekis – aktyvus tėvų, pedagogų ir specialistų bendravimas ir bendradarbiavimas ieškant veiksmingų ir inovatyvių prevencinių darbo būdų, siekiant ankstyvajame ikimokykliniame amžiuje užkirsti kelią kalbos ir kalbėjimo sutrikimams atsirasti ir paruošti vaiką mokyklai. Projekte kreipiamas dėmesys į tai, kad ankstyvoji kalbos sutrikimų prevencija sėkminga, kai yra paremta suaugusiųjų dėmesio telkimu į teigiamus vaiko asmenybės bruožus, pozityvius vaiko kalbos ir asmenybės pokyčius.

 

Kalbos sutrikimų prevencijos modelis projekte remiasi kalbos ugdymo modeliu, vadovaujantis holistinio ugdymo principu (ugdymo procese garantuoti nuoseklią ir visapusišką sensorinę, intelektinę, emocinę, socialinę raidą; vaiką ruošti mokyklai nuo mažumės, lavinant įvairiapusius gebėjimus: pažinimo, kalbos ir bendravimo, motorikos, girdimojo suvokimo ir kt., naudojant žaismės aspektą, holistinę terapiją, alternatyvius metodus).

Vykdant projektą būtina atsižvelgti į kiekvieno vaiko poreikius, individualumą, smalsumą, žaidžiant taikyti visuminę terapiją, naudoti kalbos ugdymo modelį, pagrindinius penkis vaiko pojūčius.

2023–2024 m. m. numatomi seminarai ir tarptautinė konferencija „Vaiko kelias į gražią kalbą su tėveliais kartu“.

 

Projekto darbo grupės vardu dėkojame Klaipėdos rajono ir Kretingos rajono švietimo centrams, Latvijos universitetui, Klaipėdos l.-d „Žiogelis“, „Giliukas“, Kauno l.-d. „Rasytė“, Joniškio rajono švietimo centro pedagoginei psichologinei tarnybai, visiems Lietuvos ir užsienio koordinatoriams ir dalyviams.

Apie projekto veiklos rezultatus ir džiugias akimirkas galite paskaityti projekto „Facebook“ grupėje – projektas „Vaiko kelias į gražią kalbą. Laimingas vaikas“.

 

„Pasaulis yra stebuklingai tobulas, tik reikia norėti tai matyti. Mes aplink save formuojame pasaulį ir kuriame pasaką, projektą vaikams ne su kova ar pykčiu, o su meile ir gražia kalba“.

 

Dėkojame, kad esame kartu, kurdami stebuklingą bendrystę.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.

Komentarai (2)

  • Raimonda

    Ačiū už naudingą ir įdomią konferenciją!

  • Rimutė

    Laukiu kasmet konferencijos kad susitiktume didelis būrys bendraminčių,norinčių ir bandančių padėti vaikui tobulėti. Be galo žaviuosi Laura, energinga,suburianti ir užburianti darbui…