Prisiminti Kuršėnuose gyvenę žydai, paminėta Tarptautinė holokausto aukų atminimo diena

Raimonda Rumbinaitė
,
Kuršėnų Lauryno Ivinskio gimnazijos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja

Kuršėnai – miestas, kuriame nuo1750 m. gyveno žydai. Tad Kuršėnų Lauryno Ivinskio gimnazijos dešimtokai nutarė pavaikščioti po gimtąjį miestą ir pasidomėti čia gyvenusių žydų istorija, kuršėniškių žiniomis apie žydus. Ir proga tam tinkama – sausio 27-oji – Holokausto aukų atminimo diena. Tiesa, mokiniai turėjo ir kitų užduočių – pademonstruoti savo gebėjimus imti interviu, įamžinti likusius žydų pastatus Kuršėnuose, būti dėmesingi, kultūringi ir patobulėti.

 

Mokiniai, Kuršėnų gatvėse šnekinę miestiečius, domėjosi, ar šie žino, kokią dieną minime ir kodėl domimės žydų istorija, holokaustu. Jei miestiečiai teisingų atsakymų nežinojo, mokiniai maloniai aiškino, kodėl domisi žydų istorija, jų verslais ir likimais. Net 20 kuršėniškių sutiko atsakyti į mokinių klausimus apie žydus ir sutiko būti filmuojami. Kalbintieji dėkojo gimnazistams už pagilintas žinias, patys vedžiojo jaunuosius žurnalistus po Kuršėnus, vis smalsavo, ar šiuos pastatus nufilmavo, nes jie irgi priklausė žydams.

Be to, jaunieji žurnalistai aplankė ir žydų tautybės asmenų kapines, kurios mieste veikė nuo 1750 m., nes beveik pusė miesto gyventojų buvo žydai. Vadinasi, jiems reikėjo ne tik parduotuvių, banko, restorano, gyvenamųjų namų, bet ir kapinių. Mokiniai nuvyko ir į žydų tautybės asmenų kapines Pavenčiuose, pagerbė ten besiilsinčių atminimą.

 

Visoje kelionėje apie žydų verslą, likimus Kuršėnuose gimnazijos dešimtokus – Pijų Ringį, Ugnę Stasiulytę, Gvidą Jokubauską, Korneliją Andrulytę, Luką Jucių, Andželiką Iljičiovaitę, Benediktą Šličių – lydėjo Lietuvių kalbos draugijos Kuršėnų skyriaus pirmininkė Vida Ragauskienė, istorijos mokytoja Violeta Laurutienė ir šių eilučių autorė – lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Raimonda Rumbinaitė.

Grįžę gimnazistai suskubo montuoti kadrų apie Kuršėnuose gyvenusius žydus ir kuršėniškių atminimą apie juos. O atmintiną dieną filmą galėjo pamatyti visi gimnazijos mokiniai dailės mokytojos Žygintos Ivanavičienės ir jos mokinių sukurtoje jaukioje aplinkoje, įprasminančioje Tarptautinę holokausto aukų dieną.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.

Komentarai (7)