#Mes prisimename! We Remember!

Sandra Karenauskienė
,
lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja metodininkė

„Tai jau kartą nutiko, todėl gali nutikti ir vėl. Būtent dėl to mes turime kalbėti.“

Primo Levi, holokausto liudytojas, išgyvenęs Aušvicą

 

Sausio 27 d. – Tarptautinė Holokausto aukų atminimo diena. Būtent šią dieną prieš 78 metus buvo išvaduota didžiausia nacistinės Vokietijos koncentracijos Aušvico–Birkenau stovykla Lenkijoje, kurioje naciai nužudė daugiau kaip milijoną žmonių. Minėdama žmonių, tapusių Antrojo pasaulinio karo nacių vykdyto genocido aukomis, atminimą Lizdeikos gimnazijos bendruomenė organizavo keletą veiklų.

 

Per pertraukas buvo demonstruojama Jad Vašem institucijos sukurta internetinė paroda „Šoa: Kaip žmogus galėjo tai padaryti?“. Pamokose pirmokai gimnazistai peržiūrėjo „Polin“ muziejaus filmą „Muranovas – šiaurinis rajonas“, antrokai susipažino su žydų mokykla tarpukario Lietuvoje, o vyresniųjų klasių mokiniai analizavo dokumentinį filmą „Viena“, pasakojantį apie lietuvę žydų gelbėtoją Oną Šimaitę.

 

Be to, grupė mokinių, lydimi istorijos mokytojų V. Jankūnienės ir A. Savickienės bei manęs, lietuvių kalbos ir literatūros mokytojos S. Karenauskienės, dalyvavo pilietinėje akcijoje „We Remember!“ Šiauliuose. Prie Šiaulių pirmojo geto vartų Šiaulių apskrities žydų bendruomenės vadovas Sania Kerbelis priminė skaudžią žydų tautos istoriją, o Seimo narys Stasys Tumėnas ragino neužmiršti praeities, išmokti istorijos pamokas, kad galėtume kurti šviesesnę ateitį. Visus sujaudino dainininkė Gita-Enta Broydy, atvykusi iš Izraelio, ji atliko savo kūrybos dainą apie motiną ir vaiką. Buvo ne tik pagerbtos Holokausto aukos, bet ir prisiminti savo ir artimųjų gyvybėmis rizikavę žydų gelbėtojai, kurių atminimas įamžintas Pasaulio tautų teisuolių skvere. Prie paminklo „Jungtis“ (projekto autorius A. Toleikis) vienas iš žydų gelbėtojų palikuonių pasidalijo šeimos, globojusios žydaitę, istorijos prisiminimu. Atiduota pagarba žuvusiems ir prie antrojo Šiaulių geto vartų vietą įamžinusio paminklo. Visgi šių dienų kontekste vertinant įvykius kaimyninėje šalyje sunku patikėti, kad panaši istorija kartojasi ir vis dar lieka neatsakyta į klausimą, kaip žmogus galėjo taip padaryti?

 

Po minėjimo lizdeikiečiai tęsė pilietiškumo pamoką edukacinėje ekskursijoje „Pasivaikščiojimai po žydiškus Šiaulius. Shalom Shavli“, plačiau susipažindami su šiame mieste gyvenusių žydų šeimų likimu ir Šiaulių žydų kultūriniu paveldu. Tikimės, kad dalyvavimas tokiose pilietinėse iniciatyvose, išgirstos autentiškos liudytojų istorijos paliks žymę gimnazistų atmintyje ir prisidės prie sąmoningo, kritiškai mąstančio, tolerantiško ir atsakingo XXI a. piliečio ugdymo. Turime prisiminti ir skleisti žinią, kad tokie dalykai negali ir neturi pasikartoti nė vienai tautai, rasei ar socialinei žmonių grupei. Mes prisimename!

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.