Pradedama Europos universitetų tinklų iniciatyva: dalyvauja trys Lietuvos universitetai

Lapkričio 7 d. Briuselyje oficialiai pradedama nauja „Europos universitetų“ iniciatyva – bandomasis universitetų tinklų projektas, į jį įsitraukė daugiau kaip šimtas aukštųjų mokyklų, tarp jų Vilniaus, Klaipėdos, Kauno technologijos universitetai. Renginyje, kurio šūkis – kuriame ateities universitetus, kartu su kitų šalių aukštojo mokslo politikos formuotojais dalyvauja Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto viceministras prof. Valdemaras Razumas.

„Sveikiname šią bendrą Europos universitetų iniciatyvą ir ypač tris mūsų universitetus, kurie sėkmingai dalyvavo konkurse ir taps pirmųjų ateities Europos universitetų dalimi. Smagu, kad Lietuva išsiskiria iš kitų Baltijos šalių ir lenkia nemažai kitų ES valstybių per pirmąjį projekto etapą atrinktų projektų skaičiumi, – sako viceministras V. Razumas. – Tikimės, kad naujame projekto etape aktyviai dalyvaus ne tik daugiau mūsų universitetų, bet ir kolegijos. Tai tiesiausias kelias į modernizaciją ir tarptautiškumą. Mums labai svarbu kuo geriau išnaudoti galimybes įsitraukti į inovatyvias ir pažangias tarptautines iniciatyvas, kurios leistų toliau kelti tiek mokslo, tiek studijų kokybę.“

 

Europos Komisijai įgyvendinant bandomąją „Europos universitetų“ iniciatyvą, į pirmuosius 3 skirtingus universitetų aljansus pateko Vilniaus, Kauno technologijos ir Klaipėdos universitetai. Iš viso kuriama 17 Europos universitetų aljansų, kiekvienam iš jų trejiems metams Europos Komisija skiria iki penkių milijonų eurų.

Vilniaus universitetas įsitraukė į prieš metus įkurtą ARQUS aljansą, kuriam priklauso Bergeno, Granados, Graco, Leipcigo, Liono ir Padujos universitetai. Kauno technologijos universitetas dalyvaus prieš daugiau nei du dešimtmečius susikūrusiame ECIU (Europos inovatyviųjų universitetų) konsorciume kartu su dar 11 mokslo institucijų: Tventės, Olburgo, Tamperės, Linčiopingo, Trento, Dublino, Hamburgo technologijos, Autonominiu Barselonos, Aveiro, Stavangerio universitetais bei Tulūzos nacionaliniu taikomųjų mokslų institutu. Klaipėdos universitetas jungiasi į EU-CONEXUS aljansą su penkiomis Europos aukštosiomis mokyklomis: La Rošelio, Valensijos katalikiškuoju universitetu, Zadaro, Atėnų žemės ūkio, Bukarešto technikos ir civilinės inžinerijos universitetais.

 

Šių metų birželį pasibaigus bandomojo projekto atrankai iš 54 paraiškų buvo atrinkta 17 universitetų tinklų, kuriuos sudaro 114 aukštojo mokslo institucijų iš 25 šalių. Antras bandomasis kvietimas paskelbtas lapkričio 5 d.

„Europos universitetų“ iniciatyvos tikslas – kuriant ateities universitetus sutelkti naują kūrybingų, galinčių bendradarbiauti tarpvalstybiniu ir tarpdalykiniu mastu europiečių kartą, pasiruošusią veiksmingai spręsti Europai iškylančius iššūkius.

Iniciatyva siekiama stiprinti joje dalyvausiančių universitetų vykdomas studijas, mokslinius rezultatus ir inovatyvumą. Ją įgyvendinant daug dėmesio skiriama universitetinėms studijoms atnaujinti, į jas diegiant technologines ir pedagogines inovacijas, siekiant orientacijos į studentų poreikius, didinant studentų mobilumo ir kitus studijų tarptautiškumo rodiklius. Numatoma, kad keletas „Europos universitetų“ kurs inovatyvios pedagogikos laboratorijas, padėsiančias iš esmės atnaujinti dėstymo kokybę.

Tikimasi, kad Europos universitetų tinklai taps ateities universitetais, kuriuose studentų mobilumas sieks 50 proc.

 

Europos Taryba 2017 m. gruodį priėmė sprendimą dėl Europos universitetų tinklų (EUN – European University Network) iniciatyvos įgyvendinimo. Pagal šią iniciatyvą planuojama iki 2024 m. suformuoti apie dvidešimt Europos universitetų tinklų, kurie apimtų įvairius geografinius Europos regionus. Taip būtų padidintas Europos universitetų pasaulinis konkurencingumas, brėžiamos gairės ateities universitetų plėtrai.

 

ŠMSM Komunikacijos skyriaus inf.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.