Informatiką Lietuvoje studijuojanti Sona: ateityje vis daugiau merginų rinksis „kietuosius“ mokslus

„Prieš persikraustant čia, apie Lietuvą žinojau labai mažai, tačiau maloniai nustebau pamačiusi, kokia šalis graži“, – sako Sona Yavrumyan, Kauno technologijos universiteto (KTU) Informatikos pirmo kurso studentė, GIFTed talentų akademijos narė. Aistringa meno ir futbolo gerbėja mėgaujasi tuo, kad KTU siūlo daug turiningo laisvalaikio galimybių.

Po dvejų metų studijų Jungtinėje Karalystėje Sona pasirinko studijuoti Lietuvoje: „Peržiūrėjus tinklalapį universitetas man atrodė perspektyvus, o ir mano tėtis, kuris yra dėstytojas, buvo girdėjęs apie jį.“

Mergina iš Armėnijos teigia, kad Kaunas yra itin patogus miestas studentams, o žmonės – draugiški ir linkę padėti. Vis dėlto, pasak Sonos, mėgstamiausia studijų dalis yra tai, kad ji turi galimybę būti GIFTed nare.

Sunkumai dar labiau motyvuoja stengtis

 

Pasak studentės, oras Lietuvoje nėra toks saulėtas kaip namuose – klimatas panašus kaip ir Anglijoje. Jungtinėje Karalystėje armėnė praleido dvejus metus – čia ji, gavusi stipendiją, baigė privačią mokyklą.

„Kai baigiau vidurinę mokyklą pradėjau ieškoti universitetų Europoje, labiausiai domėjausi Vidurio Europos ir Baltijos šalimis. Galiausiai pamačiau KTU“, – sako mergina.

Nors Sona nuo 11 metų mokėsi specializuotoje matematikos ir fizikos mokykloje, ji pripažįsta, kad pamilti „sunkiuosius“ mokslus užtruko.

„Iš pradžių man buvo sunku, gaudavau daug blogų pažymių ir dėl to nusivildavau, tačiau, kita vertus, ėmiau labiau stengtis. Mečiau šokius ir futbolą (dėl ko gailiuosi iki šiol), kad galėčiau skirti savo laiką matematikai ir fizikai. Ilgainiui man pradėjo sektis ir pamilau šiuos mokslus. Kai atėjo laikas, neabejojau, kad rinksiuosi studijas STEM srityje“, – sako KTU Informatikos studentė.

Tik laikas sulaužys nusistovėjusius stereotipus

 

„Mane žavi tai, kad kažkas tokio paprasto, bet tuo pačiu ir elegantiško kaip matematika suformavo pagrindus kitoms mokslų šakoms“, – sako Sona.

Informatiką, kaip praktišką sritį, mergina pasirinko po ilgų diskusijų su šeima.

2016 m. duomenimis Europoje 16,7 proc. žmonių dirbančių ICT sektoriuje yra moterys. Lietuvoje merginų, kurios baigia IT studijas yra mažiau nei kitose Baltijos šalyse – tik 11,6 proc. – kai, tuo tarpu, Latvijoje – 23,7 proc., Estijoje – 27 proc.

„KTU esu sutikus daug merginų, kurios iš tikrųjų myli savo pasirinktas technologijos mokslų studijas. Mano nuomone, norint į STEM sritį įtraukti daugiau merginų, reikia šiek tiek laiko. Aš tikiu, kad laikui bėgant stereotipiniai lyčių ir šeimų vaidmenys neteks svorio ir merginos taip pat norės išbandyti save „kietuosiuose“ moksluose“, – sako Sona.

Priklausyti „GIFTed“ bendruomenei – įkvepia

 

Sona priklauso KTU „GIFTed“ talentų bendruomenei. Kartu jie dalyvauja komandiniuose projektuose, hakatonuose bei vasaros stovyklose.

„GIFTed“ man suteikė galimybių kartu su geriausiais KTU studentais tobulinti savo minkštuosius įgūdžius įvairiose veiklose, studijuoti papildomą modulį. Visi „GIFTed“ akademijos nariai yra protingi, talentingi ir labai motyvuoti. Galiu pasakyti, kad būti „GIFTed“ nare yra mano mėgstamiausia studijų Lietuvoje dalis“, – džiaugiasi armėnė.

Mergina teigia, kad apie „GIFTed“ ji sužinojo dar prieš atvykdama į Lietuvą, naršydama universiteto tinklalapyje. Ji domėjosi galimybe pagilinti akademines žinias, tobulėti asmeniškai ir profesiškai, susirasti naujų draugų ir gauti stipendiją.

„Po to, kai prisijungiau prie „GIFTed“, susiradau tiek daug gerų draugų! Esu be galo dėkinga, kad esu bendruomenės dalis ir tikiuosi, kad ateinančiais metais prie jos prisijungs daugiau tarptautinių studentų“, – tikisi Sona.

Kaunas – patogus miestas studentams

 

„Labai dažnai manęs klausia ar man patinka Lietuva. Paprastai žmonės tikisi, kad aš pasidalinsiu neigiama patirtimi, bet aš jos beveik neturiu!“, – šypsosi ji.

Prieš atvykdama į Kauną, mergina labai mažai žinojo apie Lietuvą, tačiau buvo maloniai nustebinta pamačiusi, kokia ji graži. Soną sužavėjo tokie pajūrio miestai kaip Nida, daugybė žaliuojančių parkų, Vilniaus ir Kauno miesto centrai: „Aš esu aplankius daugiau nei 20 Europos šalių ir 2 metus gyvenau Anglijoje, todėl galima sakyti, kad mane nustebinti sunku!“

Kaunas, anot merginos, yra labai patogus miestas, ypač studentams, ir jai jis patinka labiau nei Vilnius. Pragyvenimo išlaidos Lietuvoje yra tik šiek tiek didesnės nei Armėnijoje, todėl čia gyventi yra tikrai patogu.

„Nemanau, kad esu susidūrusi su kokiais nors ekonominiais iššūkiais, iš tikrųjų yra atvirkščiai – didelis palengvėjimas, palyginti su pragyvenimo išlaidomis Anglijoje!“, – sako KTU studentė iš Armėnijos.

 

Namie – aukštaūgė, Lietuvoje – tarp žemesnių

 

Gyvendama čia ji pasigenda laiko su šeima ir tiesiog fiziškai būti namuose bei saulės.

„Armėnijoje didžiąją metų dalį saulėta, nesvarbu, koks oras, tuo tarpu Lietuvoje ir Anglijoje gali praeiti savaitė, kol bus nors viena saulėta diena“, – sako Sona.

Paklausta apie lietuvių ir armėnų skirtumus, Sona juokiasi: „Mano ūgis 168 cm ir Armėnijoje aš esu laikoma aukšta mergina, o čia net nesijaučiu vidutinio ūgio!“

Ji taip pat mano, kad Lietuvos žmonės yra užsidarę, tuo tarpu su armėnais yra lengva susidraugauti.

„Tačiau, iš patirties galiu pasakyti, kad kai susipažįsti su lietuviais, dauguma jų yra labai malonūs ir pasirengę padėti, jei tau kažko reikia“, – sako mergina.

Jei nori susirasti draugų – prisijunk prie studentų bendruomenės

 

Ar ji rekomenduotų KTU savo draugams? Kiekvienas turi nuspręsti pats, galvoja Sona. Vis dėlto, jei ieškote akademiškai stipraus universiteto Šiaurės Europoje už prieinamą kainą, į KTU tikrai verta atkreipti dėmesį.

„Man patinka studijuoti KTU. Mano fakultete užsiėmimai organizuojami nedidelėms studentų grupėms, dėstytojai yra draugiški ir nori padėti, laisvalaikiui taip pat lieka laiko. Man patinka, kad universitetas yra lankstus, o Informatikos fakulteto studijų moduliai yra gerai suderinti su Lietuvos darbo rinkos poreikiais“, – teigia Sona.

Studentė žavisi įvairia veikla ir galimybėmis. Ji ragina visus jungtis prie įvairių KTU studentų bendruomenių – „WANTed“, „GIFTed“, „ACTIVATed“, „UNITed“, kurios taip pat yra ir puikus būdas susirasti draugų.

Mergina yra kilusi iš akademikų šeimos, todėl visada buvo skatinama dalyvauti daugybėje skirtingų veiklų. Ji yra lankiusi plaukimą, šokius, žaidusi futbolą. Kartą, būdama vos 10-ies, ji susilaužė nosį stovėdama vartuose. Ne, KTU merginų futbolo komandos ji dar neįkūrė; šalia studijų Sona domisi menu.

„Laisvalaikiu domiuosi meno istorija, todėl neseniai prisiregistravau prie internetinių meno istorijos paskaitų ir taip pat lankau dailės terapijos pamokas KTU studijoje „Menų kambarys“, kurios man labai patinka“, – sako būsima IT ekspertė Sona Yavrumyan iš Armėnijos.

KTU inf.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.