Dalinuosi draugyste

Laimutė Nagrockienė, Airina Stasaitienė
,
Jurbarko vaikų l.-d. „Nykštukas“ auklėtojos

Draugystė vaikams – labai svarbi. Ji padeda augti, pažinti pasaulį, atskleisti save, smagiai leisti laiką kartu, dalytis patirtimi ir paslaptimis, suteikia progų ir drąsos įgyvendinti įvairius sumanymus, įsitraukti į įdomias veiklas. Tačiau ne visiems vaikams pavyksta greitai susirasti draugą dėl savo ramaus, drovaus būdo ar, priešingai, agresyvaus, šiurkštaus elgesio. Mažieji patenka į uždarą ratą, iš kurio be tėvų ir pedagogų pagalbos sunku išeiti. Vaikai bendraudami tarpusavyje patiria sunkumų, nes nemoka įvardyti, išreikšti emocijų. Jų elgesys būna spontaniškas, neapgalvotas, todėl dažnai nuskriaudžia vienas kitą.

 

Kaip išmokti vaikų būryje gyventi draugiškai? To „Spinduliukų“ grupės vaikučiai mokosi kasdien. Kas rytą suėję į „Ryto ratą“ vienas kitą pasveikiname, palinkime geros dienos ir gražiai bendrauti tarpusavyje, pagalvojame apie tuos, kurie šiandien neatvyko į darželį, jiems siunčiame linkėjimus.

Žaidybinė veikla užima didesnę mūsų dienos dalį. Žaisdami mokomės sutarti. Oi, kaip reikia pasistengti, kad gyventume draugiškai. Kasdien vartodami paprastus, bet stebuklingą galią turinčius žodelius „ačiū, prašau, atsiprašau, atleisk“, kuriame gražius tarpusavio bendravimo įgūdžius. Pradžiuginame vienas kitą šypsena, apkabinimu, komplimentu, gebėjimu paguosti nusiminusį, prakalbinti nuliūdusį draugą. Ugdydami draugiškumą, empatiją mokomės dalytis mylimais, mėgstamais ar naujai įsigytais žaislais.

Po sportinių žaidimų, išsidūkimo valandėlių mokomės nurimti, atsipalaiduoti, klausydami relaksacinės muzikos (jūros ošimo, paukštelių čiulbėjimo, upeliuko čiurlenimo). Gražiai elgtis mokomės skaitydami knygeles, klausydami pasakėlių, žaisdami mokomuosius žaidimus „Kas gerai ir kas blogai“, „Negarbinga, negražu“. Mūsų skaitomų knygelių herojai – kurmiukas, lokys, katinėlis, šuo, stirniukas – taip pat moko vaikučius pagarbiai vienas su kitu elgtis, kasdienėse situacijose vartoti draugiškus žodelius.

 

Skaitant knygeles apie draugystę, kalbant su tėveliais apie vaikų poelgius, kilo mintis kartu visai grupės bendruomenei kurti draugystės knygą „Dalinuosi draugyste“. Tėveliai vaikučiams vedė edukacines pamokėles apie draugystę. Aiškino, kas yra draugystė, draugas, diskutavo, kam reikalingas draugas, kas padeda susirasti draugų, kaip būti draugiškiems ir išsaugoti draugystę. Mokė, drąsino vaikus pozityviai bendrauti, kartu veikti. Šias pamokėles tėveliai kartu su savo mažyliais iliustravo piešinukais, posakiais, pamokymais, liaudies išmintimi. Atsinešę iliustruotus lapus, per „Ryto ratą“ kiekvienas noriai pasakojo, ką pavaizdavo, apie ką kalbėjo su tėveliais. Kasdien knygelės puslapių daugėjo… Taip „parašėme“ pačią draugiškiausią „Spinduliukų“ draugystės knygą. Ji pagerino tarpusavio santykius, tapome jautresni ir supratingesni vienas kito emocinei būsenai.

 

Kasdien padarydami gerų darbelių, pradžiugindami vieni kitus, tikime, kad einame draugišku vaikystės takeliu, kuris vaikučius išves į draugišką gyvenimo kelią.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.

Vienas komentaras