Verslumo ir karjeros ugdymo diena Šventosios pagrindinėje mokykloje

Nijolė Šauklienė
,
mokytoja

Balandžio 10 d. Šventosios pagrindinėje mokykloje vietoje pamokų vyko profesinio orientavimo užsiėmimai. Juos vedė keturių profesijų atstovai: Krašto apsaugos savanorių pajėgų (KASP) Žemaičių apygardos 3-iosios rinktinės kariai, advokatė Ligija Marcinkienė, fotografė Inga Galdikienė ir šunų sporto klubo „Canis Memelensis“ trenerė Asta Krūminienė.

 

Krašto apsaugos savanoriai atvyko įspūdingu kariniu automobiliu. Mokyklos kieme buvo pastatyta erdvi palapinė, užsiėmimui skirtoje patalpoje surengta modernių ginklų ir kitokių karo reikmenų paroda. Klaipėdos KASP Žemaičių apygardos 3-iosios rinktinės leitenantas Eimantas Maslauskas, seržantas Arvydas Kalnius ir eilinis Laimonas Šerpytis įvairiais būdais – pasakodami ir rodydami vaizdo medžiagą, demonstruodami ginklus, palapinėje surengdami šaudymo į taikinį varžybas – pasistengė supažindinti su savo profesija. Mokiniai suprato, kodėl šaliai reikalingi kariai savanoriai, kur yra įsikūrusios jų kuopos, sužinojo, kokiuose renginiuose, pratybose kariams savanoriams privalu dalyvauti, kokiose užsienio šalyse tenka atlikti misijas. Vyresniųjų klasių ugdytinius sudomino žinia, kad norint tapti savanoriu pirmiausia vertėtų stoti į Šaulių sąjungą: jos nariai nuo 18 metų turi galimybę tapti kariais savanoriais. Savanoriaudami tik savaitgaliais, jaunuoliai gali mokytis pasirinktos specialybės ir drauge ne tik atlikti karinę tarnybą, bet ir užsidirbti pinigų mokslams. Karėmis savanorėmis gali tapti ir merginos.

 

Advokatė L. Marcinkienė užsiėmimą vedė dėvėdama iškilmingą mantiją, papuoštą specialiu ženklu. Mokiniai sužinojo, kad Lietuvoje yra apie 1800 advokatų: jų pareiga – ginti žmogų ne tik teisme, bet visose visuomeninėse institucijose. Norint įgyti šią profesiją, neužtenka universitete baigti teisės mokslų: būtina sukaupti penkerių metų teisinio darbo stažą. Porą metų padirbėjus advokato padėjėju, reikia laikyti kvalifikacinius egzaminus ir Teisingumo ministerijoje, padėjus ranką ant Lietuvos Respublikos Konstitucijos, duoti priesaiką. Advokatas privalo būti pilietiškas, sąžiningas, dorai atstovauti klientams, neatskleisti jų duomenų. Norint būti geru advokatu, svarbu visą gyvenimą lavintis, tobulintis, dalyvauti nuolat vykstančiuose advokatų susirinkimuose, seminaruose, rūpintis savo reputacija, sveikata.

 

Fotografė I. Galdikienė atvežė mokiniams parodyti įvairių laikotarpių fotoaparatų kolekciją ir šiuolaikinės meninės fotografijos bei senovinių nuotraukų pavyzdžių. Įdomiai pasakodama apie savo kelią į fotografės specialybę, menininkė supažindino vaikus su fotografijos istorija, padėjo suprasti, kuo saviti įvairūs fotoaparatai, aiškino, kaip seniau buvo daromos nuotraukos. Atsakydama į klausimą, ko reikia, kad taptum fotografu, prisiminė vaikystę: brolis fotografuodavo klasės draugus, o jai, dar mažai mokinukei, rūpėjo gamta, ypač seni paslaptingi medžiai, rūkas… Lektorė pabrėžė, kad fotografuojant itin svarbu pasirinkti tinkamą poziciją, prisiminė, kokių situacijų yra patyrusi, norėdama geros nuotraukos. Mokinius nustebino tai, kad fotografui būtinos ne tik dailės, bet ir matematikos, chemijos, geografijos, biologijos, etikos žinios. Pavyzdžiui, gamtą fotografuojantis menininkas nepasieks tikslo, neišstudijavęs įvairių gyvūnų savitumų, nenusistatęs vėjo krypties; neišmanąs etiketo – gali būti išprašytas iš rimto renginio ar net atleistas iš pareigų. Klausytojai sužinojo retušavimo paslapčių, gavo vertingų patarimų, kaip fotografuoti savo gyvūnėlius. Fotografė mielai atsakė į klausimus: vaikus domino, kas yra paparacas, kokį fotoaparatą pirkti, ar galima jį išsinuomoti… Fotografės žodžiais, gera fotografavimo technika – brangi, retušavimo darbai – alinantys, todėl be perstojo spragsėti fotoaparatu yra neverta: kokybiškos fotografijos reikia kantriai mokytis. Pati I. Galdikienė išsvajotą profesiją įgijo studijuodama Lenkijoje, bet dabar gerų mokyklų yra ir Vilniuje.

 

Klaipėdos šunų sporto klubo „Canis Memelensis“ agility (miklumo, vikrumo) trenerė A. Krūminienė į mokyklą atvyko su žavinga dresiruota kalaite Džei, pelniusia nemažai prizų daugelyje varžybų. Mokiniai įgijo žinių apie tai, nuo ko pradėti šunų mokymą, kaip su jais elgtis, suprato, kad negalima naudoti fizinės jėgos, rėkti, būtina šunelį skatinti maistu, laikytis nuoseklumo, turėti daug kantrybės. Trenerė aiškino, kad dėl netinkamo elgesio kaltas ne šuo, o savo šuns veislės ypatumais nesidomintis, jo prižiūrėti nemokantis šeimininkas. Pavyzdžiui, Džei – borderkolis, labai darbštus, pareigingas šuo, jo prigimtis – ganyti avis, gaudyti laukų peles, todėl jis negali nustygti vietoje. Jeigu šeimininkas jam „neduos darbo“, šunelis susiras veiklos pats: šokinės, kramtys, grauš, o tai žmogų gali erzinti. Trenerės darbo rezultatai žavėjo žiūrovus: Džei sumaniai vykdė įvairiausias užduotis. Ji vikriai surankiojo ir sudėliojo į indą pažertas monetas, grakščiai rideno didžiulį sviedinį, net sugebėjo ant jo užlipti ir išlaikyti pusiausvyrą. Vaikams pageidaujant, apsimetė esanti nebegyva, o šeimininkei įsakius – „atgijo“… Džei vežama pas sergančius, neįgalius vaikus: kupino meilės šuns gerumas, vikrumas, sumanumas, paslaugumas visiems teikia daug gerų emocijų, į jį žiūrint, neįmanoma nesišypsoti. To pasiekta puikiai išmanant šunų dresiravimo gudrybes.

 

Verslumo ir karjeros ugdymo dieną 1–10 klasių mokiniai turėjo galimybę dalyvauti visuose minėtuose užsiėmimuose. Vaikai ne tik sužinojo apie keturias įdomias profesijas, bet ir suprato, kad kiekviename darbe svarbu būti pareigingam, atsakingam, kantriam, kiekvienam šiuolaikiniam žmogui, norinčiam gerai atlikti pareigas, išmanyti savo profesiją, būtina nuolat mokytis, tobulėti, ieškoti naujų galimybių.

 

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.