Ugdytiniai iš „Pasakos“ mokėsi draugauti be patyčių

Nijolė Gulbinienė, Kristina Kalinauskienė
,
ikimokyklinio ugdymo vyr. mokytojos

Šiaulių lopšelis-darželis „Pasaka“ kasmet jungiasi prie sąmoningumo didinimo iniciatyvos „BE PATYČIŲ“ ir organizuoja veiklas, orientuotas į patyčių ir kitokio skaudinimo prevenciją. Su patyčiomis dirbame ištisus metus, tačiau šiais metais kvietėme sutelkti vaikų ir suaugusiųjų dėmesį į patyčių problemos aktualizavimą ir jos sprendimo būdus.

 

Veiksmo savaitė prasidėjo susitikimu su Raudonkepuraite ir vilku. Vaikai vilkui padėjo išsiaiškinti ir suprasti, kodėl jis neturi draugų ir kokiam reikia būti, kad jų turėtum. Pažadėjęs pakeisti savo elgesį, vilkas gavo dovanų – gerų žodžių knygelę.

Kiekvieną dieną grupėse vyko pokalbiai ir diskusijos apie patyčias bei jų pasekmes. Vaikai žiūrėjo senosios animacijos filmus su patyčių apraiškomis – „Ančiukas, kuris nemokėjo žaisti futbolo“, „Didžiausias draugas“, „Bjaurusis ančiukas“ – ir jas aptarė, inscenizavo ir analizavo patyčių situacijas, aiškinosi, ką daryti pasijutus skriaudžiamam, mokėsi pastebėti, kada draugui reikia pagalbos.

 

Pedagogės su vaikais dar kartą prisiminė grupių susitarimus, skaitė eilėraščius, pasakas apie draugus ir draugystę, žaidė žaidimus „Apkabink draugą“, „Draugystės ratelis“, „Perduok draugui“. Sudarinėdami mąstymo žemėlapius (Apskritimo, Burbulo, Medžio) aiškinosi patyčių sąvoką, išskyrė draugo ir ne draugo požymius, aptarė, kaip reaguoti ir kur galima ieškoti pagalbos patyrus patyčias, mokėsi sustabdyti patyčias, ištardami žodį „STOP!“. Vaikai piešė savo draugus ant didžiulių popieriaus lapų ir gamino plakatus, kurie byloja, kad grupėje patyčioms – ne vieta.

 

Visada kviečiame į vaikų ugdymą įsitraukti ir tėvelius. Per veiksmo savaitę tėvai su vaikais namuose gamino atvirukus, kuriuos vėliau grupėse ugdytiniai dovanojo vieni kitiems, taip išreikšdami savo jausmus, norėdami pradžiuginti, paguosti ar atsiprašyti. „Bitučių“ grupėje svečiavosi vienos ugdytinės mama – vaikų psichologė Aistė Mažeikienė. Ji vedė užsiėmimą apie draugystę ir apie tai, kokie visi esame panašūs, bet kartu – skirtingi ir įdomūs.

Grupėse lankėsi ir užsiėmimus vaikams vedė socialinė pedagogė Laura Bajoriūnė. Savaitė buvo kupina veiksmo, stengėmės, kad visiems kartu būtų gera.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.