Pirmoji Lietuvoje vasaros stovykla vaikams, sergantiems disleksija, vyks… bibliotekoje!

Lietuvos aklųjų bibliotekoje jau rugpjūčio 10 dieną prasideda „Dyslexia centro“ organizuojama vasaros stovykla vaikams, patiriantiems skaitymo sutrikimą. Disleksija paliečia iki 7 proc. visos populiacijos – tarp 15 mokinių pasitaiko bent vienas, kuriam sunku mokytis skaityti. Vaikas sunkiai atpažįsta raides, sunkiai susieja raidę su garsu, sunkiai dėlioja raides skiemenimis, skiemenis žodžiais, žodžius – sakiniais… Nenuostabu, kad tekstą suvokti sudėtinga, o skaitymas neteikia jokio džiaugsmo. Beje, suaugus disleksija niekur nedingsta – su ja reikia išmokti gyventi.

Stovyklos veiklose – daug įvairių spalvų

 

„Labai džiaugiuosi, kad ledai pajudėjo – pirmą kartą Lietuvoje vyksta tokia stovykla! – teigia Jurgita Pocienė, „Dyslexia centro“ įkūrėja ir mama, auginanti disleksija sergančią dukterį. – Ačiū Vilniaus miesto savivaldybei už suteiktą dalinę paramą, ir, žinoma, labai džiaugiamės partneryste su Lietuvos aklųjų biblioteka. Vaikai ne tik dvi savaites šurmuliuos bibliotekos erdvėse, bet ir dalyvaus bibliotekos dovanojamose edukacijose!“

 

„Stovykla, į kurią kviečiami 9–12 metų vaikai, vyks dvi pamainas po penkias dienas. Programa – labai spalvinga, – papildo Dalia Balčytytė, disleksijos veiklų bibliotekoje koordinatorė. – Kadangi skaitymas ir knyga ne patys geriausi šių vaikų draugai, stovyklai pasirinkta vieta ne atsitiktinė. Kartu su „Dyslexia centro“ komanda parengtais edukaciniais užsiėmimais mėginsime prisijaukinti knygą: vyks garsinio skaitymo užsiėmimai su biblioterapijos elementais „Ką daryti, kai pykstu“, o susidraugauti su spausdintu žodžiu vaikams padės garsinės knygos, saugomos virtualioje platformoje elvis.labiblioteka.lt. Vyks kaniterapijos seansai, konstravimo užsiėmimai, vaikai žais bibliotekos pievoje – nes biblioteka jau seniai nebe ta vieta, kur reikia tik tyliai sėdėti ir skaityti.“

 

„Stovyklos pabaigą vainikuos „Naktis bibliotekoje“: žiūrėsime filmą su garsiniu vaizdu (tokie filmai skirti neregiams, tačiau, kiek daug jie duoda reginčiam žmogui!), tarp knygų lentynų ieškosime paslėptų lobių, tamsoje, tūnodami miegmaišiuose, klausysimės šiurpių istorijų – biblioteka gali būti puikus nuotykis tiek tiesiogine, tiek perkeltine prasme“, – teigia stovyklai besiruošianti Dalia.

„Disleksiją turintiems vaikams ne visada paprasta susirasti draugų“

 

Eglė, mama, auginanti disleksija sergantį sūnų, labai apsidžiaugė, „Dyslexia centro“ feisbuko paskyroje aptikusi kvietimą registruotis į stovyklą. „Esu ne tik mama, bet ir pedagogė, todėl dvigubai sveikinu ir palaikau tokias iniciatyvas. Disleksiją patiriantys vaikai tarp bendraamžių jaučiasi tarsi baltos varnos, jiems nėra paprasta susirasti draugų. Skaityti sunku – o skaityti reikia ne tik lietuvių kalbos, bet ir matematikos, istorijos, geografijos pamokose! Nenuostabu, kad mūsų vaikams būdinga žema mokymosi motyvacija. Jei nesiseka, jei aplinkui nėra palaikančiųjų – vaikai užsisklendžia, kenčia, pyksta… Penkios dienos ir viena naktis disleksijos stovykloje sustiprins pasitikėjimą savimi – mano sūnus sutiks bendraamžių, kurie patiria tų pačių sunkumų. Ir supras, kokie jie visi šaunūs. Suvoks, kad jis ne vienintelis truputį kitoks – ne blogesnis, tiesiog truputį kitoks. Bet gabus ir kūrybingas.“

Patikima partnerystė vaikams, sergantiems disleksija, atveria naujų patirčių erdves

 

„Dyslexia centro“ ir Lietuvos aklųjų bibliotekos bendradarbiavimas prasidėjo dar sausį, kuomet biblioteka po savo stogu priėmė ką tik sukurtą disleksijos iniciatyvą. „Virtualioje garsinių knygų platformoje elvis.labiblioteka.lt saugoma daugiau nei 12 tūkst. pavadinimų leidinių, daugiau nei 80 proc. įgarsintos privalomos perskaityti mokyklinės literatūros. Galime padėti disleksija sergantiems vaikams skaityti tas pačias knygas, kaip jų bendraamžiai“, – pabrėžia Dalia Balčytytė.

 

„Nuo pat „Dyslexia centro“ egzistavimo pradžios svajojome apie vasaros stovyklą vaikams, patiriantiems skaitymo sunkumų“, – teigia „Dyslexia centro“ įkūrėja Jurgita Pocienė. – Pasibaigus karantinui ir, galbūt, gresiant dar vienam, visi vaikai patiria stresą ir nežinią dėl artėjančių mokslo metų, mokymosi formų bei metodų, kurie laukia. Disleksiją patiriantys vaikai šį nerimą jaučia dar stipriau. Jiems ir mokykla, ir skaitymas yra didžiulis iššūkis. Liūdniausia, kad šie vaikai paprastai jaučiasi vieniši – vieninteliai tokie, mąsto apie save kaip apie nevykėlius. Tėvai taip pat dažnai atsiriboja ir nesidalina patiriamais sunkumais.

Ši stovykla – puiki proga vaikams susitikti ir suprasti, kad yra ne vieni, kad jie drąsūs ir protingi. Tai puiki proga sutikti draugų, kurie patiria tokių pačių sunkumų. Suaugusieji gerai žino, kaip terapiškai veikia susitapatinimas su grupe, kuriai priklausai. Tuomet nesijauti vienišas.“

 

Užsiregistruoti į stovyklą galite „Dyslexia centro“ socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje.

Daugiau informacijos apie Lietuvos aklųjų biblioteką – puslapyje www.labiblioteka.lt, o apie garsines knygas – elvis.labiblioteka.lt.

 

Lietuvos aklųjų bibliotekos inf.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.