„Fab Lab“ produktyviai bendradarbiauja su „Meškėnų laboratorija“

Domantas Bražinskas ir Greta Vaškevičiūtė
,
jaunieji Putinų gimnazijos žurnalistai

Alytaus Putinų gimnazijoje pirmų ir antrų Kauno technologijos universiteto klasių mokiniams (ir ne tik jiems) buvo įdomiai pristatytos pažangios XXI a. technologijos, o per užsiėmimus ugdomos bendrosios kompetencijos ir patyriminis mokymasis, kritinis ir kūrybiškas mąstymas.

Putinų gimnazijoje įsikūrusi „Fab Lab“ laboratorija sėkmingai bendradarbiauja su „Meškėnų laboratorija“ iš Vilniaus – pažintine, skaitmenizuotos gamybos (mobile Fab-Lab) laboratorija, keliaujančia per ugdymo įstaigas. Gimnazijoje dirbo mokinių komanda, kuriai padėjo „meškėnai“ Giedrius Kavaliauskas, Simas Janulis, Justas Ingelevičius ir Ieva Marija Dautartaitė.

„Meškėnų laboratorija“ vykdo projektą „Fotonikos laboratorija 4.0“, organizuoja net trijų savaičių veiklą. Pirmą veiklos savaitę mokėmės dirbti su kompiuterinėmis programomis „Blender“, „Inkscape“, „Cura“. Antrą savaitę dirbome su dviem iš trijų programų – „Blender“, „Inkscape“. Su „Blender“ kūrėme įvairias erdvines figūras, o su „Inkscape“ – vektorinius brėžinius, piešėme, graviravome lazeriu, pjaustėme įvairias formas ir figūras. Susipažinome su lazerinės pjaustyklės veikimo principu.

Dirbdami išpjaustėme šaškių lentą (tiksliau, lazerių labirintą), o šaškes kūrėme taip: viena šaškė išspinduliavo lazerį, kurį kitos pakreipdavo kita kryptimi, taip išspinduliavo du iš vieno einančius spindulius, pagaliau paskutinė šaškė (visai nesvarbu, kurioje šaškių lentos vietoje ji būtų) turėjo pagauti tą spindulį, išsiųstą iš pirmosios šaškės.

Smagu buvo mokytis, kaip naudotis spausdintuvu ir lazeriniu kateriu: gaminome projektorių, su ledu sulitavome uždarą elektros grandinę, tada galėjome įdėti bet kokią skaidrę ir ją pristatyti.

Trečią savaitę dirbome prie projekto, pavadinto „RGB lempa“. Tai išpjauta dėžė, kuri galėjo spinduliuoti geltoną, raudoną ir mėlyną spalvas. Tokiam darbui prireikė begalės laiko, įtempto darbo ir netgi stiprių nervų. Daug litavome, dėjome mikroschemas, galėjome perrašyti kodą, kad lempos greičiau įsijungtų ir išsijungtų.

 

Šalia Putinų gimnazijos mokinių buvo ir mūsų pedagogai – technologijų ir dailės mokytoja Virginija Vasiliūnienė bei fizikos mokytojas Tomas Buzaitis, o veiklą koordinavo gimnazijos direktorė Daiva Sabaliauskienė ir direktorės pavaduotoja ugdymui Virginija Kerevičienė.

Pagaliau po trijų savaičių intensyvios veiklos vieną šeštadienį visiems susirinkusiesiems pristatėme savo darbus, paaiškinome prietaisų veikimo principą. Sujungę fotonikos ir skaitmenizuotos gamybos technologijų pasaulius, įgijome tarpdisciplininių ir praktinių įgūdžių.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.