Dailės pleneras „Pažinkime savo krašto tautinį paveldą“

Genia Vaičikauskienė
,
Kupiškio r. Subačiaus g-jos dailės mokytoja ekspertė

Kupiškio rajono dailės mokytojai jau devintus metus organizuoja pavasarinį dailės vienos dienos plenerą. Plenerų tema „Pažinkime savo krašto tautinį paveldą“. Šių plenerų vietos suteikia mokiniams galimybę kasmet aplankyti vis naują kultūrinio paveldo objektą. Šiemet visų rajono mokyklų jaunieji dailininkai susirinko Adomynėje. Graži medinė dvaro sodyba prie nedidelės aukštumos šlaite, turinti klasicizmo stiliaus bruožų, sužavėjo savo autentiška išvaizda. Šis klasicizmo medinės architektūros paminklas su mūrine arkada jauniesiems kūrėjams suteikė daug kūrybinių minčių. Parkas, tvenkinys, bažnyčia leido pasirinkti kūrybines erdves, o kūryba gamtoje – puiki galimybė netradicinėje aplinkoje pažinti, tyrinėti, plėsti vaizdinius pojūčius.

 

Jaunuosius kūrėjus svetingai pasitiko Adomynės bendruomenės pirmininkė Virginija Pakalniškienė ir kultūrinės veiklos vadybininkė Rima Lapienienė. Jos papasakojo apie dvaro architektūrą, pasidžiaugė išlikusiomis koklinėmis krosnimis, ornamentuotomis parketo grindimis, freskomis. Dalyviai pabuvojo Adomynės Švč. Mergelės Marijos vardo bažnyčioje.

Iš anksto buvo pasirenkama kūrybinė veikla, o kūrybinių dirbtuvių vadovais tapo rajono mokyklų dailės mokytojai. Tapyti plenere – nelengva užduotis, reikalaujanti įgūdžių ir natūros suvokimo, vaizdavimo. Mokiniai, mokytojų padedami, nepaklydo didelėse dvaro erdvėse, pajuto kūrybinę laisvę neformalioje aplinkoje.

 

Kupiškio menų mokyklos dailės skyriaus mokytojos Rita Laskauskienė ir Rimgailė Laskauskaitė pasiūlė mokiniams faktūrinę tapybą ir tapybą pirštais. Didelė mokinių grupė susižavėjo mokytojos Audronės Užtupienės iš Alizavos pagrindinės mokyklos pasiūlyta tapyba ant medžio lentelių. Tai, ką matė prieš akis, akriliniais dažais pateikė tapyboje ant lentos. Vandens ir spalvų žaismu akvareline tapyba mokinius sudomino Lena Zinienė, Kupiškio Lauryno Stuokos Gucevičiaus gimnazijos dailės mokytoja. Kas yra puntualistinė tapyba, buvo žinoma ne visiems kūrėjams, todėl mokytoja Lina Riaubienė rado būrį norinčių tai pabandyti. Netradicinių dailės pamokų medžiagų panaudojimą tapyboje pasiūlė mokytoja Lina Stanislovaitytė-Bukauskienė iš Šimonių pagrindinės mokyklos. Pasirengimo darbui, kruopštumo reikalaujanti tapyba ant šilko suviliojo būrį merginų. Jų sukurti spalvingos ornamentikos darbeliai papuošė plenero tapybos visumą. Kaip tapyti siūlais, parodė mokytoja Silvija Stukienė iš Noriūnų Jono Černiaus pagrindinės mokyklos. Žaismingi siūlų raizginiai atskleidė netikėtus spalvų vingius, suteikė daug netikėto džiaugsmo ir kūrybinio polėkio.

 

Plenero tikslas įgyvendintas įtraukiant mokinius į aktyvią kūrybinę veiklą, skatinant lavinti kūrybinį mąstymą, individualią meninę raišką. Stebėdami aplinką, gamtą, šio metų laiko spalvinę gamą, mokiniai sukūrė daug puikių darbų. Sukurti eskizai palikti Adomynės dvare, kad parodoje bylotų apie kūrybiškai ir turiningai praleistą jaunųjų dailininkų ir dailės mokytojų laiką.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.