Vaikų fizinio aktyvumo skatinimas pasitelkiant jogos pratimus

Giedrė Pocienė
,
Vilniaus l.-d. „Žemyna“ ikimokyklinio ugdymo mokytoja

Fizinis aktyvumas yra viena pagrindinių žmogaus fizinės ir psichinės sveikatos gerinimo priemonių. Be to, jis mažina daugelio ligų riziką, gerina psichologinę būseną, lemia pozityvesnį požiūrį į gyvenimą, didina socialinę sąveiką visuomenėje. Pastebėta, kad pasaulyje tiek suaugusiųjų, tiek vaikų fizinis aktyvumo lygis tendencingai mažėja.

 

Kaip teigia P. Oja (2010), kertiniai visų fizinio aktyvumo rekomendacijų principai yra šie:

  • bet kokia fizinė veikla yra geriau nei jokios veiklos (fizinis pasyvumas);
  • padidinus fizinės veiklos intensyvumą, dažnumą ir (ar) trukmę, didėja ir nauda žmogaus sveikatai;
  • fizinės veiklos teikiama nauda sveikatai yra daug kartų didesnė negu galima sveikatos sutrikimų ar traumų rizika.

 

Kokią gyvenseną pasirinks besiformuojanti asmenybė, didelę įtaką turi šeima ir ugdymo įstaiga. Praktikuojant vaikų fizines veiklas taip pat svarbi socialinė ir emocinė aplinka, kuri sukuria malonumo ir džiaugsmo, savęs įtvirtinimo ir savigarbos, pasitenkinimo savimi ir fizine veikla atmosferą.

Fizinis aktyvumas skatina fizinių vaiko savybių, tokių kaip lankstumas, vikrumas, ištvermė, greitumas, judesių koordinacija, pusiausvyra, ugdymąsi. Aktyvi vaikų veikla skatina smulkiosios motorikos įgūdžių, tokių kaip pirštų, delno, riešo, koordinuotų akių ir rankos judesių, gebėjimo naudoti piešimo, rašymo priemones, kirpti žirklėmis, ugdymąsi.

 

Norėčiau pasidalyti savo darbo patirtimi, kaip vaikus įtraukti į fizinę veiklą kūrybiškiau, žaismingiau. Kadangi vaikystė yra toks metas, kada vaikas smalsus, aktyvus ir siekia žinių, kūrybinė joga yra puikus būdas pažinti save ir pasaulį.

Kūrybinę jogą dažniausiai atliekame rytais. Tuomet vaikai dar būna nesusikoncentravę, išsiblaškę, kai kurie įsitempę. Joga per žaidimą su paveiksliukais gali lavinti ne tik kūną, bet ir protą, tapti linksmu žaidimu. Vaikai kviečiami persikelti į gamtos, daiktų, gyvūnų pasaulį ir „pavirsti“ kate, lėktuvu, laimingu kūdikiu, šikšnosparniu, gėle, gyvatėle, vėžliu, sniego seniu, laivu… Kartu tai ir relaksacijos mankšta. Juk turime ugdyti vaikų nuostatą tausoti savo psichinę sveikatą. Joga skatina pasitikėjimą savimi ir empatiją kitiems, leidžia vaikams atsiskleisti, išmokti valdyti savo emocijas ir kūną.

 

Pasiruošimas netrunka ilgai – žaismingų jogos kortelių galima rasti internete, susikurti ir pasigaminti patiems. Nepamirškite vaikams leisti ir patiems kurti pratimus, suteikti jiems pavadinimus, juos demonstruoti, taip dar žaismingiau praturtinsite veiklą. Nuotaikai palaikyti įjunkite ramią muziką ir pasinerkite į kūrybinį procesą kiekvienas pagal savo galimybes. Lavės judesių koordinacija, lankstumas, formuosis taisyklinga laikysena, kvėpavimas, stiprės raumenys, sąnariai ir visos organizmo apsauginės funkcijos. Vaikai ne tik atsipalaiduos, nurims, susikaups, bet ir atsiskleis jų potencialas, talentas, išlaisvės mintys ir vaizduotė. Susidomėjimas, įsitraukimas ir noras judėti tikrai didelis.

Sužadinu vaikų norą aktyviai sportuoti, pasitelkdama kūrybiškumą, netradicinius būdus per inovatyvias veiklas / žaidimus.

 

„LĖKTUVAS“. Atliekant šią pozą, reikia atsistoti ant vienos kojos, kitą koją ištiesti atgal, rankas ištiesti į šonus tarsi sparnus, galva šiek tiek pakelta. Raumenys įsitempia – puiki poza pusiausvyrai lavinti.

„KATĖ“. Atliekant šią pozą, reikia atsiklaupti ant kelių ir pasiremti rankomis į žemę kaip „stalas“ pozicijoje. Rankos statmenos, nugara iškelta į viršų, galva laisvai žiūri į grindis. Įkvėpiame, truputį sulaikome kvėpavimą, iškvėpiame. Plaučių treniravimas, raumenų tempimas, rankų tvirtumas.

„GĖLĖ“. Atliekant šią pozą, vaikas turi atsisėsti taip, kad susiliestų jo pėdutės, o keliai būtų nukreipti į šonus. Rankomis galima įsikibti į pėdas. Sėdint reikia judinti kojas tarsi skleidžiasi gėlė. Poza nuramina, sumažina stresą ir ištempia kirkšnių bei klubų raumenis.

„GYVATĖLĖ“. Atliekant šią pozą, reikia atsigulti ant pilvo, rankas padėti ties šonais ir kelti nuo grindų krūtinę, rankas tiesiant ir ištempiant atgal. Tai padeda ištempti krūtinės ir pilvo raumenis bei „pažadinti“ organizmą.

„VAIKAS“. Atliekant šią pozą, reikia atsiklaupti ant kojų, pėdos po sėdmenimis, rankos ištiestos į priekį, alkūnės neliečia grindų, galva prigludusi ant žemės. Giliai įkvėpti ir su iškvėpimu spausti viršutinę kūno dalį prie žemės. Nugaros, pečių, rankų raumenų tempimas. Puikiai atpalaiduoja.

„LAIMINGAS KŪDIKIS“. Atliekant šią pozą, reikia atsigulti ant nugaros ir iškelti kojas, sulenkti, suglausti, rankomis suimti pėdas. Tempiami kojų, rankų, pilvo raumenys.

„ELNIAS“. Atliekant šią pozą, reikia atsistoti tiesiai, vieną koją pakelti ir sulenkti per kelią, rankos pusiau sulenktos ir iškeltos į viršų virš galvos, pirštai ištiesti lyg „rageliai“. Pusiausvyros lavinimas, koordinacija.

„VĖŽLYS“. Atliekant šią pozą, reikia atsisėsti taip, kad kojos būtų pečių plotyje, delnai liestų grindis tarp kojų. Tada lenktis į priekį ir rankas užkišti už kojų, krūtinę ir galvą pakelti. Tai didina nugaros, klubų lankstumą.

„SNIEGO SENIS“. Atliekant šią pozą, reikia atsisėsti ir sulenkus sukryžiuoti kojas, ištiesti nugarą, rankos laisvai ant kelių, akys užmerktos. Tai atpalaiduoja, nuramina, galima pabūti su savo mintimis.

„LAIVO POZA“. Atliekant šią pozą, reikia atsisėsti ant grindų, kelius laikyti prie krūtinės. Ištiesti kojas tiesiai pakeliant nuo grindų, iš kūno padaryti „V“ raidės formą. Rankos ištiestos sulig pečiais. Galima rankomis suimti kelius. Stiprina pilvo, kojų raumenis. Lavina koordinaciją.

„VAIVORYKŠTĖ“. Atliekant šią pozą, reikia atsistoti tiesiai, kojos pečių plotyje, rankos iškeltos virš galvos, delnais suglaustos. Lengvas kūno lingavimas tai į vieną pusę, tai į kitą pusę. Raumenų tempimas, laikysena, lankstumas.

„ŠOKĖJA“. Atliekant šią pozą, reikia atsistoti ant vienos kojos, kitą iškelti ir laikyti ranka už pėdos, laisvą ranką ištiesti į priekį, galvą pakelti. Taip lavinama pusiausvyra, laikysena, lankstumas.

„KRABO POZA“. Atliekant šią pozą, reikia atsiklaupti, tada rankas dėti už nugaros ir pakelti kūną. Galvą palenkti į priekį. Kaklo, pilvo, rankų raumenų tempimas. Jėgos lavinimas.

„PAUKŠTIS“. Atliekant šią pozą, reikia atsistoti ir rankas ištiesti atgal. Tuomet pasilenkti į priekį, vieną koją ištiesiant ir pakeliant už savęs, galva žiūri į priekį. Tai puikiai tinka pusiausvyrai lavinti.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.