Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijoje paminėta Tarptautinė gimtosios kalbos diena

Gerda Selvenytė
,
Juliaus Janonio gimnazijos IIc klasė mokinė

Vasario 20 d. gimnazijos II klasių mokiniai turėjo unikalią galimybę išklausyti šiauliečio profesoriaus, humanitarinių mokslų daktaro, kalbininko Juozo Pabrėžos paskaitą apie lietuvių kalbos tarmes ir gimtosios kalbos svarbą tautai.

 

Profesorius kalbą gimnazistams pradėjo priminimu apie gimtosios kalbos įtaką valstybių vystymuisi, lietuvių kalbos išskirtinumą ir neįtikėtinus faktus apie ją. Vienas tokių buvo, kad didžiausias lietuvių kalbos žodynas yra dvidešimties tomų. Juozas Pabrėža paskaitą tęsė pristatydamas lietuvių kalbos tarmių įvairovę ir ypatumus, išdėstė pagrindinius jų skirtumus. Taip pat buvome supažindinti su žodžiais, kurių reikšmės yra skirtingos Žemaitijoje ir Aukštaitijoje. Ši paskaita mokiniams sukėlė daug emocijų: žavėjo turtingas, nuoširdus ir įtaigus kalbėjimo būdas, susidomėjimą ir plačias šypsenas skatino išskirtinis kiekvienos tarmės žodžių skambesys.

 

Dešimtokai džiaugiasi pagilinę žinias apie lietuvių kalbą, jos tarmes, turėję išskirtinę pamoką su kalbininku Juozu Pabrėža.

 

Kitą dieną mokykloje buvo organizuotas miesto konkursas „Taisyklinga kalba – vertybė“, kuriame dalyvavo apie keturiasdešimt gimtajai kalbai neabejingų miesto mokinių.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.