Ugdymo programa moksleiviams, skirta saugiam naršymui internete

Internetas tampa vis svarbesniu įrankiu moksleiviams – naršydami jie ne tik leidžia laisvalaikį, bet ir mokosi, ieško informacijos ar atlieka namų darbus. Todėl saugaus interneto klausimas tampa vis aktualesnis. Reaguodama į pokyčius visuomenėje, kompanija „Google“ Lietuvoje pristato moksleiviams skirtą ugdymo programą „Būk Interneto Genijus“, sukurtą lavinti įgūdžius, reikalingus saugiam ir išmaniam interneto tyrinėjimui. Programa padeda gilinti žemesnių klasių moksleivių skaitmenines žinias bei ugdo kritinį mąstymą, kai susiduriama su galimais apgaulės atvejais internete.

Sprendimai – vaikų rankose

 

Pasak „Google“ vadovo Baltijos šalims Vytauto Kubiliaus, norėdami kuo geriau išnaudoti internetą, vaikai turi būti pasirengę patys priimti protingus sprendimus: „Būk Interneto Genijus“ moko skaitmeninio pilietiškumo ir saugumo pagrindų, kad vaikai galėtų drąsiai tyrinėti interneto pasaulį. Technologijos ir internetas palengvina žinių įgijimą, įkvepia kūrybiškumą ir sukuria naujų ugdymosi galimybių. Internetas – ta vieta, kur itin lengva apsigauti. Todėl mes tikime, kad padėti vaikams, tėvams ir pedagogams saugiai naudotis technologijų ir interneto teikiamomis galimybėmis – mūsų atsakomybė, – įsitikinęs „Google“ vadovas. – Skirtingai nei kitos internetinio saugumo programos, kuriose didžiausias dėmesys skiriamas grėsmėms ir apribojimams, ši programa daugiausia dėmesio skiria vaikų įgūdžių ir gebėjimų ugdymui, skatindama juos keistis į gera. Mūsų tikslas – pasiekti visas Lietuvos mokyklas ir iki 2021 m. pabaigos padėti bent 10 000 vaikų. Bendradarbiaujame su Nacionaline švietimo agentūra (NŠA) – norime panaudoti jų patirtį bei tinklus, kad pasiektume šalies mokyklas. Siekdami ilgalaikių permainų, rinksime mokytojų ir mokinių komentarus ir nuolat tobulinsime programą“, – prideda V. Kubilius.

Skaitmeninis raštingumas – ir mokytojams, ir mokiniams

 

„Lietuvos mokykloms pradėjus įgyvendinti nuotolinį mokymąsi, šalia naujų galimybių, atsirado ir daugybė grėsmių bei iššūkių. Jau pavasarį daugelis mokyklų, mokinių ir mokytojų susidūrė su patyčiomis elektroninėje erdvėje. Džiugu, kad „Google“ kompanija rado ir pasiūlė problemos sprendimo variantų šalies mokykloms“, – sako Nacionalinės švietimo agentūros direktorė Rūta Krasauskienė. Pasak jos, šiandien turi mokytis visi – ir mokiniai, ir mokytojai. Labai dažnas atvejis, kai mokiniai geba pralenkti savo mokytojus, jei kalbame apie informacines technologijas. „Google“ programa „Būk Interneto Genijus“ naudinga ir reikšminga tuo, kad skirta įgūdžių plėtojimui ir tobulinimui. „Tikimės, kad tiek mokiniai, tiek mokytojai turės galimybę rinktis ir tokiu būdu lavins skaitmeninio raštingumo įgūdžius, be kurių nebeįsivaizduojama šiandienos mokykla. Nacionalinė švietimo agentūra džiaugiasi, kad gali prisidėti prie šios programos plėtojimo bei tuo, kad daugėja galimybių Lietuvos mokykloms užtikrinti saugumą internetinėje erdvėje“, – pabrėžė Nacionalinės švietimo agentūros direktorė.

Mokymasis per pamokas ir po jų

 

Programą sudaro penkios skaitmeninės pamokos, skirtos mokytojams. Kiekvienoje iš jų – teorinė dalis, praktiniai užsiėmimai ir žaidimai, padedantys perduodamą informaciją įtvirtinti. Pamokų planai, užsiėmimai ir darbalapiai atitinka Tarptautinės technologijos draugijos švietimo standartus moksleiviams (angl. International Society for Technology in Education’s Standards for Students – ISTE), kuri programą „Būk Interneto Genijus“ patvirtino kaip tinkamą plėsti skaitmeninius vaikų įgūdžius. Lietuvių kalba ją galima rasti tinklalapyje „Draugiškas Internetas“.

Pamokų metu vaikai mokosi apdairiai kurti ir platinti informaciją, prisiimti atsakomybę dėl internete paskleistų žinučių, apgalvoti, kokia asmenine informacija jie nori dalintis, atsargiai vertinti pasiūlymus internete ir atskirti apgaules, melagingus pranešimus bei naujienas. Be to, skatinami reaguoti ir pranešti, jei internete pastebėtų patyčių ar galimų sukčiavimo atvejų. Tėvai taip pat ras įvairių klausimų diskusijai su vaikais ir tolesniam mokymuisi namuose.

 

Programa „Būk Interneto Genijus“ – nemokama. Be to, bendradarbiaudama su partneriais visoje Lietuvoje, „Google“ organizuos seminarus ir mokymus šalies mokytojams. Jų metų bus stiprinamos mokytojų žinios, susijusios su sauga ir saugumu internete, asmens duomenų apsauga ir privatumu, mokoma elgesio internete ir skaitmeninio pasaulio pagrindų.

 

„Būk interneto genijus“ programa yra „Draugiško Interneto“ svetainėje, adresu https://www.draugiskasinternetas.lt/medziaga-mokymuisi/.

 

Interneto bendrovės „Google“ inf.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.