Tolerancijos diena Molėtų gimnazijoje

Jolanta Liubeckaitė

UNESCO 1995 m. lapkričio 16-ąją paskelbė Tarptautine tolerancijos diena. Ją mini daugelis demokratinių valstybių. Nuo 2003 m. Tarptautinė istorinio teisingumo komisija kasmet inicijuoja šios dienos minėjimą Lietuvoje, nuo seno garsėjančioje kaip tolerantiška valstybė. Kartu su kitomis šalies ugdymo įstaigomis Tolerancijos dieną įvairiomis veiklomis minėjo ir Molėtų gimnazija. Per pamokas, ekskursijas, klasės valandėles aiškintasi žodžio „Tolerancija“ reikšmė, analizuota, ar mūsų visuomenė yra tolerantiška, ar tolerancija vyrauja vienas kito atžvilgiu, aptarta, kokius netolerancijos ar tolerancijos pavyzdžius mokiniai prisimena, rasta XX a. istorijos pavyzdžių, iliustruojančių netoleranciją kitai tautai, religijai, analizuota, kokias pasekmes gali sukelti priešiškumas kitokiam, aptarti XX a. Lietuvos istorijos faktai (nacių ir sovietų okupacijų laikotarpiu), įrodantys tolerancijos / netolerancijos atvejus Lietuvos istorijoje.

 

Lituanistės Lina Urbanavičienė ir Daiva Sičiūnienė gimnazijos trečiokams Viešojoje bibliotekoje vedė netradicinę pamoką „Molėtų žydų istorijos puslapiais: Tolerancija ir aš“. Per ją apie Molėtų žydus pasakojo Krašto muziejaus direktorė Viktorija Kazlienė. Antrokė Danielė Arlickaitė pristatė lietuvių kalbos viešojo kalbėjimo įskaitai parengtą pranešimą „Šiurpi Vilniaus geto žydų kasdienybė Icchoko Mero romane „Lygiosios trunka akimirką“, kuriame analizavo holokaustą Vilniaus gete. Pamokoje smuikais griežė II klasės mokinės Augustė Tūbaitė ir Kotryna Burneikaitė. Užsiėmimo pabaigoje mokiniai išgirstą informaciją susiejo su tolerancija: užrašė savo mintis ant lapelių ir juos priklijavo ant šių metų Tolerancijos dienos simbolio – rakto. Vėliau šios mintys, skambant tolerancijos himnui, buvo rodomos gimnazijos televizoriuje.

 

Per lietuvių kalbos pamoką antrokai su mokytoja Aušrine Ambraziene žiūrėjo ir aptarė režisierės Janinos Lapinskaitės filmą „Iš elfų gyvenimo“. Ic klasės kuratorė Valerija Mateikienė į klasės valandėlę „Tolerancijos ribos“ pasikvietė psichologę Jūratę Laurinavičiūtę. Pirmokai per etikos pamoką (mokytoja Gintarė Meilūnaitė) atliko tolerancijos testą, diskutavo, kodėl tolerancija yra svarbi visuomenei. Trečiokams psichologė Jūratė Laurinavičiūtė vedė pamoką „Eurotraukinys A La Carte“. Etikos mokytoja Gintarė Meilūnaitė su trečiokais diskutavo tema „Kaip pakantūs žmonės sprendžia skirtybių problemą; ką prarandame išstumdami kitokius?“. Istorijos mokytoja Virginija Petrauskienė trečiokams vedė pamoką „Etninė ir religinė Lietuvos visuomenės įvairovė XIII–XV a. Kaip sugyventi?“. IIIb klasė su vadove Elvyra Dirmaite MO muziejuje apžiūrėjo parodą ir kalbėjosi apie toleranciją mene, o klubo „Mes – gimnazistai“ nariai su manimi, vadove Jolanta Liubeckaite, lankėsi nuotraukų parodoje MO muziejuje ir mėgino atsakyti į klausimą „Ar fotografija yra tolerantiškas menas?“ Vyresniųjų klasių mokiniai per dailės pamokas (mokytoja Ramutė Mikalauskienė) kūrė knygų iliustracijas ir kalbėjosi tema „Skaitau knygas. Ar aš esu KITOKS?“. Per tikybos pamokas visų klasių gimnazistai su mokytoja Vida Šlepikiene kalbėjosi apie toleranciją, pakantumą.

 

Paskutinis Tolerancijos dienos akcentas – tolerancijos raktų parodos atidarymas gimnazijos bibliotekoje, į kurį gausiai susirinko mokiniai, klasių vadovės ir kuratorės, mokytojai. Šiais metais Alytaus Jotvingių gimnazija pasiūlė Tarptautinę tolerancijos dieną paminėti su tolerancijos raktu ir visas Lietuvos ugdymo įstaigas kvietė prisijungti prie siūlomos iniciatyvos, nes raktas – puikiai tinka atrakinti žmonių mintis, širdį, jausmus ir įsileisti į savo širdies labirintą šalia esantį, kitokį žmogų. Juk kartais reikia turėti simbolinį raktą, kuriuo atrakintume kito asmens vidinį pasaulį… Gimnazistai iš įvairiausių medžiagų per klasės valandėles kūrė raktus, kuriuos pristatė atidarydami parodą. Savo tolerancijos raktą, papuoštą įvairiausiais karoliukais, sagutėmis, eksponavo ir mokytoja Vida Šlepikienė, raktų skrynelę per rusų kalbos pamokas sukūrė gimnazistai su mokytoja Sveltana Gražiene.

Renginio pabaigoje visi nusifotografavo, tikėdami, kad tolerancijos raktai pasieks tikslą – IŠ ŠIRDIES Į ŠIRDĮ!

Jolantos Liubeckaitės ir Kristinos Knezienės nuotraukos

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.