Savanorystė – galimybė keistis

Kristina Raščiuvienė
,
Panevėžio „Šviesos“ specialiojo ugdymo centro Neformaliojo ugdymo skyriaus vedėja
Rasa Ramanauskienė
,
Švietimo pagalbos ir konsultavimo skyriaus vedėja

Prieš metus savo šalyse mokyklas ir studijas baigę aštuoniolikmečiai Jakobas (Vokietija) ir Pau (Katalonija), devyniolikmetė Johanna (Austrija) ir dvidešimt trejų Tamila (Gruzija) susipažino Panevėžyje – savanoriaudami Panevėžio „Šviesos“ specialiojo ugdymo centre.

Centras – tai ugdymo įstaiga, kurią lanko 7–21 metų sutrikusio intelekto vaikai ir jaunuoliai, todėl savanoriai mūsų įstaigoje yra be galo svarbūs. Jie teikia individualią pagalbą mokiniams per pamokas, dalyvauja neformaliojo švietimo veiklose, per pertraukas bendrauja ir kartu leidžia laisvalaikį, inicijuoja veiklas dienos grupėse ir organizuoja įvairius renginius.

 

Kokios patirties savanoriaudami įgijo jaunuoliai ir kaip ji pravers ateityje? Projekto „Aukime!“, kuris finansuojamas Europos Sąjungos programos „Erasmus+“ fondo lėšomis, tikslas – ugdyti jaunų žmonių pilietiškumą, solidarumo jausmą, turimus gebėjimus, įgyti naujų žinių, patirties ir įgūdžių, skatinti kitų kultūrų pažinimą, stiprinti tarpusavio supratimą ir toleranciją.

„Baigiau finansų studijas, bet darbo patirties neturėjau. Savanoriaudama labai daug išmokau ir dabar tikrai galėčiau tvirtesne koja žengti į darbo rinką“, – sako Tamila. „Baigusi kolegiją nežinojau, kur studijuoti. Sužinojau apie „Erasmus+“ Europos savanorių tarnybos projektus ir nusprendžiau pabandyti. Taip išmokau bendrauti su specialiųjų poreikių vaikais ir jaunuoliais, organizuoti įvairias veiklas, renginius, dirbti komandoje ir kitų dalykų“, – pritaria Johanna.

 

Savanoriaujant įgytos kompetencijos dažniausiai praverčia šiuolaikinėje darbo rinkoje, kurioje labiau kreipiamas dėmesys ne į tai, kokį diplomą jaunuolis atsineša, o kokios patirties jis yra įgijęs. Ši programa yra palanki tuo, kad jauniems žmonėms, nežinantiems kur studijuoti ar neturintiems darbo, sudaro sąlygas savanoriauti jų pasirinktose organizacijose. Taip pat yra suteikiamas tam tikras finansavimas, kurį skiria „Erasmus+“ programa, o mūsų organizacija, kaip priimančioji ir koordinuojanti institucija, už savanorišką darbą mainais siūlo patirtį.

 

„Siūlyčiau jums pasinaudoti galimybe išeiti iš savo komforto zonos. Įsilieti į bendruomenę, kurioje niekada nesate buvę, aplankyti trokštamą šalį ir pažinti ją ne kaip turistas, o kitaip“, – teigia Jakobas.

Savanoris Pau, paklaustas, ar jis jaučiasi laimingas darydamas gera kitiems, džiaugiasi: „Absoliučiai. Per tarptautinę savanorystę supratau, kad svarbiausia – ryšys su žmonėmis. Net nekalbėdami ta pačia kalba supratome vienas kitą per muziką, dainavimą, juoką ir radome bendrą santykį.“

„Savanorystės devyni mėnesiai Lietuvoje prabėgo akimirksniu su begale nuostabių žmonių. Atsisveikinimo ir išsiskyrimo dalis buvo sunkiausia ir liūdniausia visiems, bet prisiminus praleistas akimirkas kartu neįmanoma nesišypsoti“, – dalijasi įspūdžiais Jakobas.

 

Ne tik jaunimui iš kitų šalių labai vertinga ir naudinga savanoriauti, bet ir centro bendruomenei gebėti atsitraukti nuo įprastos rutinos, įkvėpti naujų vėjų ir mėgautis atviru bendravimu su tarptautiniais savanoriais.

Kviečiame dėl savanorystės kreiptis į koordinuojančią, priimančią ir siunčiančią Europos savanorių tarnybos organizaciją Panevėžyje: Panevėžio „Šviesos“ specialiojo ugdymo centras, kontaktinis asmuo Kristina Raščiuvienė, tel. 8 699 90 594.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.