Tarptautinė gimtosios kalbos diena

„Maža garbė svetimom kalbom kalbėti, didi gėda savos gerai nemokėti“ – šiais prasmingais Jono Jablonskio žodžiais vasario 21 d. Šventosios pagrindinėje mokykloje prasidėjo viktorina  „Esu lietuvis (-ė) ir kalbu lietuviškai”, skirta Tarptautinei gimtosios kalbos dienai paminėti.

 

Pradinių klasių mokiniai, susibūrę į mišrias komandas, įrodė puikiai pažįstantys savo šalį ir išmanantys lietuvių kalbą. Sugalvoti komandų pavadinimai byloja apie patriotiškus moksleivių jausmus Lietuvai („Lietuvaitės”, „Partizanai”, „Žemaitukai”). Viktorinos metu moksleiviai atliko ir proto, ir kūno mankštą – kūno judesiais demonstravo sudėtingus lietuviškus žodžius bei atsakinėjo į painius testo klausimus. Trečiojo etapo metu „švarinome” gimtąją kalbą, netaisyklingus žodžius keisdami gražiais lietuviškais atitikmenimis. Pradinukų viktoriną užbaigėme atverdami smulkiosios tautosakos lobių skrynią.

 

Vyresnieji mokyklos ugdytiniai (5–7 kl.) taip pat entuziastingai tądien dalyvavo viktorinoje – iš nuotraukų bandė atpažinti mūsų kalbos ir kultūros herojus, Lietuvos lankytinas vietoves. Lietuviškų žodžių tarimas paraidžiui priminė, jog lietuvių kalba – tai išties kietas riešutėlis, kurį išgliaudyti reikia pastangų. Gramatikos, kalbos istorijos ir literatūros žinios dar kartą jaunimui patvirtino visiems žinomą lietuvių liaudies posakį: „Ką išmoksi, ant pečių nenešiosi.”

 

Gimtosios kalbos dieną vieningai ir smagiai įprasminome lietuvių kalbos svarbą kiekvieno iš mūsų gyvenime, didžiuodamiesi prisiminėme, jog kalbame viena iš seniausių ir archajiškiausių gyvųjų pasaulio kalbų. Sveikiname visus lietuvius Tarptautinės gimtosios kalbos dienos proga – saugokime, branginkime ir puoselėkime savo gimtąją kalbą, nes tik nuo mūsų pačių priklauso jos likimas!

 

Šventosios pagr. m-klos inf.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.