Šventinis rytmetys „Pasirokoukem žemaitėška“

Rita Garalienė
,
ikimokyklinio ugdymo mokytoja metodininkė
Ilona Juodienė
,
priešmokyklinio ugdymo mokytoja

2022-ieji paskelbti Žemaičių kalbos metais. Šiems metams paminėti Mažeikių lopšelio-darželio „Žilvitis“ „Tauškučių“ ir „Žiniukų“ grupių vaikai sukvietė tėvelius į šventinį rytmetį „Pasirokoukem žemaitėška“. Renginio tikslas – ugdyti vaikų pilietiškumą, tautiškumą, skatinti pažinti ir puoselėti žemaičių kalbos vartojimą ir jos autentiškumą.

 

Pasipuošę tautiniais ir piemenėlių rūbais, vaikai ir mokytojos šventės metu deklamavo eilėraščius, porino trumpus pasakojimus, sekė pasakas, minė mįsles žemaičių tarme. Vaikai susipažino ir įvardijo žemaičių buities daiktus: krūzos (puodelis), abrūsos (rankšluostis), pruosos (lygintuvas), mėnturis (grūstuvas) ir kt., kurios žemaičiai nuo seno naudojo buityje. Per renginį džiugino tai, kad ugdytiniai porino, šmaikštavo ir juokavo žemaičių tarme, atskleisdami smulkiosios tautosakos margo lobyno grožį. Pasiklausę kitų ir patys pasirokavę, žilvitukai žaidė žaidimus, šoko ratelius. Į bendrą ratą pakvietė mamas, tėčius ir visus šventės dalyvius. O po linksmybių visų laukė gardžios vaišės – naminis sūris su medumi, riestainiai, avižiniai sausainiai ir tėvelių iškeptas kvapnus obuolių pyragas.

 

Šventiniame rytmetyje pajutome vienas kito šilumą ir artumą. Juk gera gyventi Lietuvoje – Žemaitijoje, nes čia mūsų namai, čia mūsų šeima, čia krykštauja ir šypsosi laimingi vaikai. Spinduliuojančios vaikų akys, noras žaisti, šokti ir būti kartu stiprina vaikų, tėvų ir pedagogų bendrystę ir draugystę, teikia daug džiugių emocijų.

Gyvename Žemaitijoje, tačiau pamirštame žemaitišką tarmę. Vaikams nelengva įsiminti ir tarti žemaitiškus žodžius, suprasti jų reikšmę, todėl skatinkime ir puoselėkime šią gražią ir brangią tarmę nuo mažumės. Lai nuostabūs kalbos perlai prabyla vaiko lūpomis. „Ne žemės derlumu, ne drabužių skirtingumu, ne šalies gražumu, ne miestų ir pilių tvirtumu gyvuoja tautos, bet daugiausia išlaikydamos ir vartodamos savo kalbą… Sunaikink ją – užtemdysi saulę danguje…“ (kultūros veikėjas ir humanistas Mikalojus Daukša).

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.