„Sumažink atliekų kiekį šiandien geresniam rytojui“

Brigita Mažonavičienė
,
Šiaulių sporto g-jos direktoriaus pavaduotoja ugdymui

Europos Sąjungos valstybės sukuria 2 500 milijardų tonų šiukšlių per metus, o vienam žmogui tenka 487 kilogramai komunalinių atliekų per tokį patį laikotarpį. Tai sunkiai suvokiamas skaičius, bet didžiausia problema kyla dėl to, kur šis kiekis šiukšlių kasmet atsiduria. Nors rūšiavimas vis labiau populiarėja, vos 38 proc. šiukšlių yra panaudojama antriniam perdirbimui. Likusios atsiduria sąvartynuose, kurie kasmet vis didėja. „Sumažink atliekų kiekį šiandien geresniam rytojui“ – tokiu tikslu kovo 14–19 d. Šiaulių sporto gimnazijos projekto koordinatorė anglų kalbos mokytoja Zulfija Guzienė, aš, projekto darbo grupės vadovė Brigita Mažonavičienė, ir penki mokiniai vykome į „Erasmus+“ strateginės partnerystės projekto „Žemė mūsų rankose: mąstyk globaliai – veik lokaliai“ susitikimą ir mokomųjų veiklų įgyvendinimą Alama de Mursijoje, Ispanijoje.

 

Projekto susitikimas vyko Alama de Mursijos miesto savivaldybėje, kur projekto partnerės iš Danijos, Graikijos ir Ispanijos (Turkijos atstovai dėl COVID-19 neatvyko) pristatė savo šalį, miestą, mokyklą, rūšiavimo problemas ir sprendimo būdus. Kiekviena šalis pristatė, kaip su savo bendruomene siekia įsitraukti ir prisidėti prie atliekų rūšiavimo, tvarkymo. Po pietų projekto dalyviai važiavo į sąvartyną, kur susėdę į traukinuką savo akimis pamatė, kaip atkeliauja šiukšlės į sąvartyną, kaip jos rūšiuojamos, perdirbamos. Diena baigėsi Mursijos miesto atliekų rūšiavimo centre, kur mokiniai supažindinti su šiukšlių klasifikacija, aplinkosauginio švietimo tikslais ir uždaviniais.

 

 

Per projekto veiklas buvo lankomos Alama de Mursijos įvairios įmonės, kuriose išmesti nereikalingi, pasenę daiktai yra perdirbami, atnaujinami ir įgyja naują paskirtį. Iš senų baldų padaromi nauji daiktai, iš senų drabužių sukuriamos naujos drabužių kolekcijos ir pan.

 

Viso vizito metu projekto veiklos buvo orientuotos į šiukšlių, atliekų rūšiavimą, gamtos saugojimą, buvo didinamas mokinių supratimas apie esančias aplinkosaugos problemas, stiprinamas tarpkultūrinis sąmoningumas. Per projektą dalyviai buvo skatinami mažinti aplinkos taršą atliekomis, šviesti ir informuoti bendruomenę, visuomenę, kaip teisingai tvarkyti atliekas ir prisidėti prie saugesnės ir švaresnės aplinkos. Mokiniai išmoko iš panaudoto popieriaus pasigaminti rašomą popierių, vokus, iš kepimui panaudoto aliejaus pasigaminti rankų darbo muilą. Įsimintiniausia veikla buvo pajūrio tvarkymas. Dalyviai turėjo užduotį – ne tik valyti pakrantę nuo įvairių šiukšlių, bet ir fiksuoti, kokios šiukšlės randamos ir surenkamos. Pasiskirstę grupelėmis visi ėmėsi darbo. Valant paplūdimį daugiausia buvo surinkta maisto pakuočių, plastikinių šiaudelių, plastikinio vyniojimo popieriaus, butelių, vienkartinių kavos puodelių, dangtelių, plastikinių maišelių, cigarečių nuorūkų. Neįtikėtina, kad rasti maži plastikiniai kamšteliai, maišeliai virto sunkiai pakeliamais šiukšlių maišais. Kasdien vis naujos veiklos, įdomūs susitikimai, žinios apie miesto istoriją, tradicijas, aplankytas Alama de Mursijos archeologijos muziejus, miesto katedra, gynybinis bokštas, kelionė autobusu į Ricardo Codorniu gamtos centrą ir tradicinė ispaniška paelija ilgam išliks atmintyje. Susitikimo metu visos veiklos buvo sėkmingai įgyvendintos, surasta naujų draugų, įteikti sertifikatai, aptartos užduotys ir darbai, kuriuos reikės atlikti iki kito susitikimo rudenį Graikijoje.

 

Svarbu tai, kad supratome – gyvenimas be šiukšlių reiškia atsakingą gamybą ir vartojimą, rūšiavimą ir perdirbimą. Tai siekis neteršti žemės, vandens ir oro. Reikia mokytis ir gyventi taip, kad mūsų gyvenimo ir vartojimo įpročiai nekeltų pavojaus nei mūsų pačių sveikatai, nei mūsų planetai.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.