„Sukursime ukrainiečių vaikams ir mamoms svajonių miestą“

Dovilė Šileikytė

Į Lietuvą dėl karo atvyksta vis daugiau ukrainiečių, kurių daugumą sudaro moterys ir vaikai, todėl imama rūpintis pastarųjų ugdymu. Ne tik formaliuoju, kuris darbo dienomis vyksta darželiuose ir mokyklose. Natūralu, kad pabėgus nuo karo siaubo ir atvykus į užsienio šalį, kurioje nieko nepažįsta, nemoka valstybinės kalbos, vaikams reikia gerų emocijų, įspūdžių, norisi su bendraamžiais pabendrauti ir gimtąja kalba. Todėl savaitgaliais Lietuvos tūkstantmečio vaikų komanda jiems organizuoja dienos stovyklas Vilniuje (šeštadieniais) ir Kaune (sekmadieniais). Kviečiame paskleisti šią informaciją į Lietuvą atvykusioms ar vykstančioms ukrainiečių šeimoms su vaikais.

Ką reikia žinoti?

 

Stovyklos vyksta nuo 12 val. Nors priimami ir nesiregistravusieji, bet preliminarus dalyvių skaičius organizatoriams padės geriau pasiruošti, todėl rekomenduojama užsiregistruoti www.ukrainiankids.lt arba „Facebook“ grupėje „Ukrainos vaikai Lietuvoje – Українські діти y Литві“. Šioje grupėje taip pat yra daug naudingos informacijos, susijusios su vaikų priėmimu į mokyklas ir darželius, nemokamais būreliais, pramogomis ir kt. Visą reikiamą informaciją pabėgėliams iš Ukrainos vienoje vietoje galima rasti www.helpua.lt.

 

Organizatorių teigimu, po praėjusio savaitgalio Ukrainos vaikų dienos stovyklų, kai jose apsilankė beveik tūkstantis vaikų ir mamų, jie neturi kito kelio, kaip stipriai augti. Vilniuje nuo šiol stovyklos vyks nebe Mokytojų namuose, o Vilniaus šiuolaikinio meno centro laikinai perleistose didžiulėse patalpose (Vokiečių g. 2), kur ketinama sukurti ukrainiečių vaikams ir mamoms svajonių miestą. Kaune veiklos vyks centriniuose Vytauto Didžiojo universiteto rūmuose (Daukanto g. 28). Atskiros programos bus skirtos mamoms, mažiems vaikams, mokiniams iki 12 metų ir atskirai vyresniems.

Dienos stovyklose vaikams kuriama speciali programa, kur jie gali draugauti tarpusavyje ir susipažinti su Lietuvos vaikais, žaisti, domėtis bendra Lietuvos ir Ukrainos istorija, improvizuoti muzikos pamokose su Lietuvos žvaigždėmis, žiūrėti specialiai parengtas šou programas, vaišintis picomis, saldumynais ir vaisiais, žiūrėti kino filmus ir kartu leisti visą dieną.

 

Visi, norintys prisidėti prie iniciatyvos savanoryste ar resursais, kviečiami rašyti el. paštu ukraina@tukstantmeciovaikai.lt. Tą jau padarė daug savanorių, įmonių ir įstaigų, įvairiausiais būdais (savanoryste, dovanojamais daiktais, vaišėmis, pramogomis ir edukacijomis) prisidėjusių prie iniciatyvos.

Įspūdžiai po pirmųjų stovyklų

 

„Tūkstančio beprotiškai stiprių emocijų diena. Šiandien pirmą kartą susitikome su Vilnių jau pasiekusiais Ukrainos vaikais. Už mus besikaunančių Herojų vaikais. 120! Deja, jau. Žaidėme, grojome, susipažinome, mokėmės pirmus abiejų kalbų žodžius ir abi valstybes jungiančių kunigaikščių vardus, žiūrėjome filmus ir valgėme picas. Vaikai yra vaikai, po pirmos kiek išsigandusios valandos, pradėjo juoktis ir žaisti. Keistas jausmas, kai daugybė vaikų šypsosi ir juokiasi, o projekto komanda ir savanoriai pasislėpę stebi tai ašarų pilnomis akimis. Keistas jausmas, kai mažuosius atlydėjusios mamos šypsosi žiūrėdamos į savo vaikus, nors prisipažįsta, kad nuo atvažiavimo dar nesugebėjo net pavalgyti, nes viduje viskas užspausta. Keistas jausmas, kai vakare atsisveikinant sakai, kad labai lauksime jūsų ir kitą savaitę, o beveik visi sako – ačiū, buvo labai gera, bet tikimės, kad kitą savaitę jau važiuosime namo, kur mes būsime visada laukiami svečiuose pas juos. Keistas jausmas, kai atsisveikinant savanoriai deda dovanų į namus – vaisių, saldainių, o jie sako: gal nereikia, gal visiems neužteks. Ir nurimsta tik tada, kai užtikrini, kad užteks visiems“, – savo „Facebook“ paskyroje po pirmosios stovyklos prieš kelias savaites Vilniuje rašė Laurynas Šeškus, „Lietuvos tūkstantmečio vaikų“ prodiuseris.

Šį savaitgalį surengtos jau dvi stovyklos – Vilniuje ir Kaune, jose dalyvavo beveik 700 vaikų. Ir dar bent pusę tiek mamų, kurios galėjo gauti pagalbą prie pagalbos stalų (kur išsiaiškinami vaikų poreikiai, norimi būreliai, menų ar sporto užsiėmimai, konsultantai iš karto prijungia ir informuoja būrelius apie konkrečius vaikus), eiti į ekskursijas ar būti mažiausių vaikų zonoje. Šį savaitgalį mamos taip pat galės rinktis specialų kino filmo seansą. Mamoms su mažais vaikais organizuojama tinkama erdvė: su žaislais, kilimais, spalvinimo knygelėmis ir kt.

„Dvi įsimintiniausios savaitgalio istorijos, ko gero, šios. Pirmoji istorija apie berniuką Artiomą, kuriam nereikėjo padovanoti kamuolio. Jam 12 metų, Ukrainoje jis lankė futbolo treniruotes, futbolas jo viso gyvenimo svajonė. Kalbėdamas su juo apsidžiaugiau, kad galiu padovanoti kamuolį, bet jis atsisakė, sakydamas: aš turiu kamuolį, susiruošti ir išvykti su mama turėjome daug laiko, keturiasdešimt minučių, tad gerai pagalvojau ir įsidėjau kamuolį. Na, tiesą sakant žaidimų kompiuteris ir kedai netilpo, bet kamuolį pasiėmiau, padovanokite jį kam nors kitam“, – pasakojo L. Šeškus.

Antra istorija apie ukrainietę mamą, kuri sekmadienį vakare priėjo ir dėkodama pasakė, kad nusiuntė tėčiui į frontą laimingo vaiko nuotraukų. Ir tai viena svarbiausių priežasčių, kodėl organizatoriai ėmėsi šio projekto: „Tegul tie antžmogiai mus ginantys vyrai žino bent tiek, kad jų vaikai saugūs ir šypsosi.“

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.