STEAM projektas „Ant drugelio sparnų”

Agata Grebneva
,
logopedė metodininkė ir specialioji pedagogė

Žmogaus smalsumas yra prigimtinis ir beribis. Nuo pirmųjų dienų vaikai yra atviri pasauliui, naujiems potyriams bei žinioms, todėl svarbu jų smalsumą tenkinti ir puoselėti.

 

Vasara ir yra tas puikus metų laikas, kai gamtoje verda gyvenimas. Atgijusi ir saulės išsiilgusi aplinka nenustoja stebinti savo grožiu bei kviečia tyrinėti, atrasti bei grožėtis jos siūlomais gamtos stebuklais. Vienas šių gamtos stebuklų – spalvoti ir visus žavintys drugeliai.

 

Todėl Vilniaus r. Nemenčinės vaikų lopšelio-darželio pedagogių (logopedės metodininkės – specialiosios pedagogės Agatos Grebnevos, mokytojos metodininkės, dirbančios pagal ikimokyklinio ugdymo programą Danutės Janavičienės, vyresniosios socialinės pedagogės Viktorijos Muravskajos) buvo sumanyta pasitinkant vasarą iš arčiau pažvelgti į trapias bei spalvotas būtybes.

 

Dvi savaites trunkantis projektas prasidėjo smagiu ir informatyviu susitikimu su gyvaisiais drugeliais. Birželio 12 d. įvyko edukacija mažiesiems „Gyvų tropinių drugelių paroda“, kurios metu atvykusi J. Kančauskienė ir jos dukra A. Kančauskaitė išsamiai ir žaismingai supažindino vaikus su drugelių įvairove, jų gyvenimo ciklo stadijomis, mitybos ypatumais. Taip pat ugdytiniai turėjo galimybę pamatyti drugelio kiaušinėlius, aksominius vikšrus, sužinoti, kodėl negalima liesti rankomis drugelių, kur yra išdėstyti drugelio skonio ir uoslės receptoriai. Susitikimas su tropiniais drugiais baigėsi fotografija su labiausiai patikusiu drugeliu bei dovanomis. J. Kančauskienė padovanojo įstaigai drugelio pelėdos (Caligo memnon) vikšrus, kad vaikai galėtų juos užauginti bei stebėti ir žavėtis drugelio metamorfozės stadijomis.

 

Kitomis dienomis vaikai buvo toliau pažindinami su drugių gyvenimo ciklo tarpsniais. Taip pat buvo aptartos Lietuvos drugelių įvairovė, jų buveinės, ieškota plaštakių įstaigos teritorijoje, atlikta daugybė įvairių kūrybinių darbelių šia tema, kurie puošia lopšelio-darželio teritoriją bei vaikų žaidimo aikšteles. Mažieji ir po projekto užbaigimo vis džiaugiasi savo kūriniais. Nemažiau ugdytiniams buvo įdomu aktyvių žaidimų metu įsikūnyti į vikšrus arba drugelius ir smagiai praleisti laiką bežaidžiant su bendraamžiais bei pedagogais.

 

Į projekto vykdymą buvo įtraukiami ir tėveliai. Kartu su savo atžalomis ieškojo peteliškių, vikšrų ir juos fotografavo bei gamino drugelio sparnus vaikams.

 

Projekto pabaigą vainikavo įspūdingas baigiamasis renginys, į kurį vaikai atvyko pasipuošę  nuostabiais, įvairiaspalviais drugelių sparnais. Dėkojame tėveliams, kurie palaikė mūsų iniciatyvą ir padėjo sukurti unikalius drugelio sparnus savo vaikams. Mažųjų laukė nuotaikinga kelionė po lopšelio – darželio teritoriją, kurios metu jie kartu šoko, dainavo, žaidė įvairius žaidimus, susitiko su „Drugeliais-šokėjais“, „Vikšreliu Linksmuoliu“, „Voru Geruoliu“, „Bite Darbštuole“ bei „Boružėle Vikruole“.

 

Džiaugiamės, kad galėjome suteikti vaikams gražių įspūdžių, patenkinti jų smalsumą bei praplėsti žinias apie mus supančias nuostabias, paslaptingas būtybes – drugius. Juk taip smagu stebėti šypsenas tyrinėjančių ir besidžiaugiančių gamtos stebuklais mažųjų smalsuolių veiduose.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.