Šiuolaikiniai atradimai ir technologijos pamokoje

Jūratė Vosylienė
,
Marijampolės Sūduvos g-jos mokytoja

Marijampolės Sūduvos gimnazijoje kovo 8 d. rytą pradėjo rinktis būsimi ir esami mokslininkai į mokinių ir mokytojų respublikinę gamtamokslinę konferenciją „Šiuolaikiniai atradimai ir technologijos pamokoje 2022“. Aktų salėje svečių laukė pavasariški tulpių, narcizų žiedai, gardūs užkandžiai ir garuojanti kava, arbata. Susirinkę bendraminčiai itin džiaugėsi, kad pagaliau gali gyvai dalyvauti ir susitikti.

 

Konferenciją pradėjo muzikos mokytojos D. Klevienės mokinė su nuotaikinga daina, o šokių mokytojos I. Plikynienės mokinės susirinkusiuosius pamalonino nuotaikingu šokiu su raudonais skėčiais. Gimnazijos direktorė Audronė Vaičiulienė tarė sveikinimo žodį visiems konferencijos dalyviams. Miesto meras Povilas Isoda pasidžiaugė, kad tokio lygio renginiai vyksta gimnazijoje, nepaisant mūsų laikmečio keliamų iššūkių. Seimo narys Andrius Vyšniauskas paskatino mokinius domėtis mokslu, nes jis tikrai reikalingas dirbant įvairius darbus.

Džiugu, kad konferencijoje sutiko dalyvauti garbūs svečiai: Vytauto Didžiojo universiteto Biochemijos ir biotechnologijų katedros profesorė, habilituota mokslų daktarė Vida Mildažienė; Lietuvos sveikatos mokslų universiteto gimnazijos pradinės mokyklos gamtamokslinio ugdymo mokytoja Asta Malakauskienė; Vytauto Didžiojo universiteto Gamtos mokslų fakulteto docentas, daktaras Vykintas Baublys ir Vytauto Didžiojo universiteto mokslų daktaras Baltramiejus Jakštys. Visi mokslininkai tapo šios konferencijos komisijos nariais. Renginį vedė mokiniai Gabija Stasiulevičiūtė ir Paulius Girtas.

 

Konferenciją pradėjo Asta Malakauskienė pranešimu „Fantastiškieji grybai“. Mokslininkė pateikė neįtikėtinų faktų apie įvairius pasaulio grybus. Nustebino, kad vieni brangiausių grybų (trumai) auga ir Lietuvoje, gaila, bet jie nėra vertingi, nes neskanūs. Pietų Amerikoje gyvena skruzdėlės „ūkininkės“, auginančios grybus. Įdomų pasakojimą pranešėja baigė išvada, kad gyvenimas be grybų neįsivaizduojamas, kaip ir grybai negali gyventi be mūsų.

Tuomet pranešimus pristatė mokiniai. Vilniaus Žemynos gimnazijos mokinė Rusnė Januševičiūtė (mokytoja Evelina Macijauskienė) pristatė „Oro užterštumo tyrimą su klevo lapų juoduliais“. Kauno technologijos universiteto inžinerijos licėjaus mokytojų Vaidos Valatkienės ir Roberto Andriuškos IIa gimnazijos klasės mokinys Rimas Giedraitis daugumą sužavėjo pranešimu „Motorinis dviratis“. Marijampolės Sūduvos gimnazijos mokiniai Ąžuolas Anuškevičius ir Ugnė Makaveckaitė tyrinėjo „Natūralius antibakterinius preparatus“. Šį darbą atlikti ir pristatyti padėjo 3 mokytojos: Aušrelė Taputienė, Rita Kazlauskienė ir Violeta Januškaitienė. Birštono gimnazijos mokinės Elzė Bisikirskaitė, Adrija Suchockaitė ir Vytė Vaitkevičiūtė kalbėjo apie „Urbanizuotų bei agrarinių teritorijų poveikį Prienų krašto šaltinių vandens kokybei“. Pranešimą paruošti padėjo mokytojos Vidutė Berteškienė ir Loreta Janulevičienė. Kaišiadorių Algirdo Brazausko gimnazijos mokinė Neila Antanavičiūtė pristatė „Kaišiadorių rajono versmių vandens kokybės tyrimą“ (darbo vadovė Laima Sabaliauskienė).

 

Per pietų pertrauką dalyviai ne tik pasistiprino, bet ir turėjo progą pasidalyti savo įžvalgomis, galėjo pabendrauti, padiskutuoti, pasidairyti po Sūduvos gimnazijos darbo ir poilsio erdves.

 

Antrą konferencijos dalį pradėjo Vida Mildažienė pranešimu „Kaip prakalbinti augalus?“. Mokslininkė pasakojo apie vilioklius ir baidiklius augalų pasaulyje, požeminių augalų komunikaciją. Pasirodo, įvairūs augalai sugeba bendrauti naudodami šaknų išskyras. Mikroorganizmus pranešėja palygino su milžinišku zoologijos sodu. Tai tik kelios mintys iš išsamaus pristatymo apie augalus ir galimybes juos prakalbinti.

 

Vilniaus Žemynos gimnazijos mokinė Tėja Chatila paruošė pranešimą „Sniego kritulių tyrimas Vilniaus mieste“ (vadovė – mokytoja Ana Lavrinovič). Vilkaviškio „Aušros“ gimnazijos mokinė Evenika Mekšraitytė nustebino pranešimu „Mikroorganizmai ant paliktos kramtomosios gumos. Natūralios antibakterinės gumos gamyba“ (mokytoja Daiva Paškauskienė). KTU inžinerijos licėjaus Ib klasės gimnazistė Viltė Vabalaitė supažindino su įgyvendintu projektu „Augalų auginimas hidroponikos būdu“. Kėdainių „Atžalyno“ gimnazijos mokinė Martyna Buklytė įtaigiai kalbėjo apie popieriaus perdirbimą Lietuvoje „Realybė ar mitas?“ (mokytoja Jūratė Vaiginienė). Marijampolės sav. Liudvinavo Kazio Borutos gimnazijos komanda klausytojus supažindino su „Kristalų mikropasauliu augaluose“.

 

Pagaliau atėjo laikas apdovanojimams. Komisija buvo labai reikli, bet teisinga. Jie komentavo kiekvieno mokinio pranešimą, išryškino stipriąsias ir silpnąsias darbo puses. Komisijos pirmininkė V. Mildažienė įvertino konferenciją kaip sėkmingą projektą. Išskirtinę padėką pareiškė mokytojai Ritai Kazlauskienei, „perkėlusiai“ konferencijos idėją iš vienos įstaigos į kitą. Pirmininkė mokiniams ir jų mokytojams siūlė tęsti pradėtus tyrimus ir neišsigąsti išsakytų mokslininkų pastabų. Pabiro prizų ir apdovanojimų lietus.

 

Konferencijos dalyvius buvo galima apdovanoti dėl geranoriškų ir dosnių rėmėjų. Nuoširdi padėka visiems rėmėjams: Marijampolės savivaldybės administracijai ir miesto merui Povilui Isodai, Seimo nariui Andriui Vyšniauskui, VšĮ „Lispa“ mokyklos direktoriui Vaidui Baranauskui, knygynui „Pegasas“, UAB „ARVEDAS“.

 

Konferencijos sumanytoja ir koordinatorė biologijos mokytoja Rita Kazlauskienė dėkojo savo kolegoms: A. Taputienėi, L. Kasputienei, V. Januškaitienei, pavaduotojui D. Kazlauskui, renginių organizatoriui R. Rutkauskui. Be jų bendradarbiavimo šis renginys nebūtų pavykęs.

 

Renginio pabaigoje, „užkurti“ muzikos mokytojos D. Klevienės vadovaujamo folkloro ansamblio „Klevelis“, visi linksmai sušoko liaudiškų šokių. Tuomet su gera nuotaika ir kupini įspūdžių visi dalyviai atsisveikino, linkėdami vieni kitiems susitikti po metų tokiame pat renginyje.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.