Šiuolaikinės mokinių sakmės apie Klaipėdą

Nijolė Žukienė, Agnė Čepulytė
,
projekto sumanytojos, mokytojos

Klaipėdos „Saulėtekio“ progimnazijoje jau tapo gražia tradicija kasmet mokyklos bendruomenei pristatyti mokinių sukurtas sakmes apie Klaipėdą ir jos apylinkes. Šiuolaikinės sakmės yra dabartinės visuomenės folkloro rūšis, pasakojimas, kuris laikomas esąs tikroviškas, tačiau tokiame pasakojime netrūksta išmonės, fantazijos, išsigalvojimų. Lietuvių kalbos ir literatūros pamokose mokiniai susipažįsta su tautosaka, 5–6 klasėse skaitoma ir analizuojama nemažai padavimų ir sakmių. Šeštokai paruošia pranešimus apie mitologines sakmes, mitines būtybes, žmonių išgyvenimus jas sutikus. Patinka mokiniams ir etiologinės bei istorinės sakmės, kuriose pasakojama apie savitus gamtos reiškinius ir apie konkrečių istorinių arba geografinių objektų atsiradimą.

 

Tautosakos pamokos padeda ugdyti mokinių kūrybiškumo kompetenciją. Mokiniai skatinami tyrinėti padavimus, sakmes, generuoti idėjas, remiantis duotais moduliais, kurti savo sakmes. Šeštokams patinka sakmių apie Klaipėdą tematika. Gimtojo miesto istorija sudėtinga ir įdomi. Šiame mieste kurį laiką gyveno Prūsijos karalienė, miestelėnų gyvenimas buvo glaudžiai susijęs su laivininkyste, jūra. Ypatingas ir Klaipėdos kraštovaizdis: paklaidžiojus siauromis, akmenimis grįstomis senamiesčio gatvelėmis, galima labai greitai atsidurti prie marių ir jūros. Mieste netrūksta įdomių skulptūrų, išskirtinių fasadų namų. Kas labiausiai sudomino mokinius, kas jų vaizdavimo objektas? Peržiūrėjus paskutiniųjų trejų metų mokinių kurtas sakmes, pastebėta, kad mėgstamiausia šiuolaikinių sakmių tema – susitikimas su senamiesčio vaiduokliu (antgamtine būtybe). Kai kurios sakmės primena šiurpes, tačiau jų pabaiga laiminga arba komiška. Dažnas sakmėse mini ir burinį laivą „Meridianą“ – ši barkentina yra tapusi miesto simboliu, tai viena turistų lankomiausių vietų uostamiestyje. Kūrybiniuose darbuose minimas ir Jono kalnelis, Dangės upė, Malūno tvenkinys, nes jie yra netoli progimnazijos, vietovės apipintos legendomis, įvairiausiomis istorijomis. Mokinių vaizduotę audrina ir įvairiausios senamiesčio skulptūros: kaminkrėtys, undinėlė, Anikė, peliukas, katinas ir kt. Sugalvojama šmaikščių siužetų, juokingų situacijų.

Šie metai Klaipėdai ypatingi, jubiliejiniai, tad nuspręsta kelerių metų mokinių darbus sudėti į vieną knygą, ją papuošti mokinių iliustracijomis. Vaikai rinkosi įvairiausią techniką, tai pirmas rimtesnis mokinių bandymas iliustruoti gautą tekstą. Labiausiai pavyko tie darbai, kuriuose nevaržoma fantazija, ieškoma įdomesnių rakursų.

Projektas „Sakmių knyga“ skirtas Klaipėdos miesto 770-ajam jubiliejui paminėti, tai graži mokinių dovana gimtajam miestui.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.