Projektas „EKOBIBLIOTEKA: rytojaus kūrėjai“ pradėtas komiksų edukacija

Rugsėjo 16 d. Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos „Saulės“ filialo Komiksų centre apsilankė Gytarių progimnazijos 5a klasės mokiniai kartu su dailės mokytoja Ilona Jankauskiene. Mokiniai pakviesti dalyvauti Lietuvos kultūros tarybos finansuojamame projekte „EKOBIBLIOTEKA: rytojaus kūrėjai“, kurio tikslas – skatinti mokinių domėjimąsi knyga kaip žinių ir idėjų šaltiniu, ugdyti meninius gebėjimus, kūrybinę saviraišką bei potencialą. Dalyvaujant kūrybinėse veiklose su profesionaliais kūrėjais, siekiama tenkinti pažinimo ir lavinimosi poreikius, mažinant socialinę ir geografinę mokinių atskirtį, sudaryti sąlygas turiningai ir įdomiai leisti laisvalaikį be išmaniųjų technologijų. Užsibrėžtų tikslų siekiama pasitelkiant gamtosaugos tematiką.

Mokinių gamtosaugos žinios

 

Susitikimo pradžioje mokiniams pristatytas projektas, jo tikslas ir veiklos. Paklausus mokinių, kaip jie prisideda prie gamtos saugojimo, daugelis iškart paminėjo, kad stengiasi nešiukšlinti, nespjaudyti, o namuose visa šeima rūšiuoja šiukšles. Diskutuota, kas nutiktų, jei planetoje būtų iškirsta daug medžių. Akivaizdu, kad vaikai suvokia, jog svarbu saugoti gamtą, tačiau dar labai mažai žino, kokiais būdais galima tai daryti.

 

Komiksai skatina kūrybingumą

 

Draugiškai aptarę gamtosaugos svarbą, dėmesį sutelkėme geriau pažinti komiksų pasaulį. Edukatorius Tomas Januškevičius mokiniams paaiškino, kuo skiriasi knyga ir komiksai. Pasirodo, kad esminis skirtumas tas, jog komiksų knygelėse, priešingai nei literatūros kūriniuose, pasakojimas kuriamas ne tekstu, o vaizdu. „Pavyzdžiui, knygoje gali būti parašyta: „Vieną gražų rudens rytą“. O kaip nupieštumėte tai komikse?“ – diskutuoti skatino Tomas. Vienų vaikų teigimu, jie pieštų rudenį, medžius, lapus, kiti – saulę. Aiškintasi, kaip piešti paveikslėlius, kad jie tiksliai perteiktų istorijos mintį, neklaidintų skaitančiojo. Išsiaiškinome, kad komiksas – ne paveikslėlis, o paveikslėlių seka: „Pavyzdžiui, jeigu mes viename paveikslėlyje nupiešime vos vos išlindusią saulę, kitame jau šiek tiek aukščiau pakilusią, trečiame – dar aukščiau pakilusią, iš to suprantame, kad vaizduojamas rytas ir kyla saulė“, – komiksų kūrimo ypatumus pasakojo edukatorius. Vaikai ne tik sužinojo, kaip kuriami komiksai, kas juose svarbiausia, kokie komiksų kūrimo elementai ir ką jie vaizduoja, bet ir kokie seniausi pasaulio komiksai, kur atsirado ir kas juose buvo vaizduojama.

 

Mokinių piešinių konkursas

 

Išsiaiškinę svarbiausius komiksų kūrimo principus ir įgiję naujų žinių, mokiniai kibo į darbą, individualų komiksą kūrė savarankiškai. Ši praktinė veikla – puiki treniruotė ruošiantis dalyvauti piešinių-komiksų konkurse „Mano rytojus“. Mokiniai, dalyvaujantys konkurse, ateities pasaulį vaizduos komiksuose – knygos, gamtos ir žmogaus santykį, tai yra, kokiame pasaulyje skaitysime knygas – ar aplink mus bus robotai? o gal daug šiukšlių? o gal… graži gamta? Kiekvienas vaikas gali fantazuoti ir piešti įvairiausias istorijas.

 

Konkursas (skirtas konkrečioms tikslinėms grupėms) vyks iki spalio 1 d. Dešimties geriausių darbų autoriai bus apdovanoti ekskursija į Kamanų valstybinį gamtinį rezervatą.

 

Spalio 9–lapkričio 9 dienomis laureatų piešinių-komiksų paroda bus eksponuojama „Mano rytojus“ bibliotekos filialuose. Virtualus parodos variantas bus eksponuojamas bibliotekos puslapyje www.smsvb.lt.

 

Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos inf.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.