Prisiminti advento valgiai

Panevėžio r. Dembavos progimnazijos mokiniai yra šiuolaikiški, per pamokas jie dažniausiai mokosi iš vadovėlių ir virtualios aplinkos, bet po pamokų skuba įgytas žinias išbandyti realiame gyvenime. Antrokai į mokyklos jaunųjų tyrėjų gretas įsitraukė dar pirmoje klasėje. Kosto močiutės darže pavasarį pasisodinę bulvių, jas stebėjo, augino, tyrinėjo, o rudenį nuėmė gausų derlių. Šeštokai per gamtos pamokas mokėsi pažinti naudingąsias bakterijas, smalsiausi pasilikę po pamokų jas augino. Visą savaitę raugino burokėlius, morkas, pieną, stebėjo, kaip dauginasi bakterijos. Išbandytas ir blogųjų bakterijų atsparumas fitoncidams. Nė viena bakterija neatsilaikė prieš visiems žinomus, bet retai ant stalo pasirodančius juoduosius ridikus.

 

Per tikybos pamokas mokiniai pasakojo apie iš tėvų, senelių, prosenelių perimtus advento papročius. O kad visus dalykus sujungtų į vieną, nutarė surengti advento valgių popietę progimnazijos muziejuje. Tad vieną penktadienį, pasibaigus pamokoms, grupelė savanorių virė, plušo, kad net visa mokykla kvepėjo. Neįprastų valgių gaminimas pareikalavo daug laiko, bet smalsumas ir kantrybė pranoko lūkesčius. Paragauti ir įvertinti sveikų pasninko valgių vaikai pakvietė mokyklos darbuotojus. Lyg viena šeima visi susėdo prie muziejuje padengto stalo. Žinoma, stalo karalienė buvo su lupenomis virta antrokų užauginta bulvė. O prie bulvių – įvairūs šeštokų ruošti pagardai: patermesas, spirginti sėmenys ir kanapės, rauginti burokėliai su sėmenų aliejumi, tarkuoti juodieji ridikai. Apie jų naudą sveikatai mokiniai papasakojo remdamiesi pačių atliktų tyrimų duomenimis.

 

Valgytojai gyrė visus patiekalus, bet skaniausiu išrinko aukštaitišką patermesą, primenantį žemaitišką kastinį. Mokiniai siūlo jį pasigaminti ir jums. Tereikia paimti didelę dar karštą virtą bulvę, ją sugrūsti su smulkiai supjaustytu svogūnu ir druska, įdėti porą šaukštų grietinės, kelis šaukštus rūgpienio, įberti žiupsnelį kmynų arba garstyčių sėklų ir viską gerai išsukti. Verta išbandyti ir raugintus burokėlius: juos, išvirtus ir supjaustytus griežinėliais, užpilti atvėsintu virintu pasūdytu vandeniu (1 šaukštas druskos litrui vandens), įmesti ruginės duonos plutą ir keletą parų šiltai palaikyti. Prieš valgant supjaustyti ir užpilti sėmenų aliejumi. Turėsite sveiką, naudingųjų bakterijų ir omega-3 riebalų rūgščių turtingą patiekalą.

 

Laikas, praleistas muziejuje, neprailgo: ne tik įtvirtintos žinios, bet ir pagaminti gardūs valgiai! Mokiniai nepasigedo nei telefonų, nei kompiuterių, tik dar kartą įsitikino, kad daug įdomiau ir naudingiau viską išbandyti patiems, nes, anot šeštokės Beatričės, „pačių atrastos tiesos padeda gyvenime, o perskaitytos greitai pasimiršta“.

 

Aldona KLEBONAITĖ

Mokytoja

Marytė TRINKŪNIENĖ

Mokytoja metodininkė

 

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.