Per projektą – mokyklos bendruomenės sąmoningumo link

Kristina Stonytė
,
geografijos mokytoja

Klaipėdos Vitės progimnazijos bendruomenė, įgyvendindama Švietimo mainų paramos fondo administruojamą tarptautinį „Erasmus+“ projektą „For a clean world hand in hand“, kasdien patiria naujų išgyvenimų, atradimų, įdomių ir įsimintinų akimirkų, nes projektu siekiama sužadinti mokinių domėjimąsi aplinkosaugos klausimais, motyvuoti kritiškai ir globaliai mąstyti, siekti aktyvumo ir įsitraukimo į ekologines veiklas.

 

Projekto dalyvių susitikimo, vykusio sausio 17–21 d. Ispanijoje, programa buvo pritaikyta siekiant ugdyti mokinių sąmoningumą saugoti Žemę, išmokyti rūšiuoti atliekas, prisidėti prie klimato kaitos pokyčių stabdymo. Per susitikimą vyko įvairios veiklos, edukacijos tiek mokiniams, tiek mokytojams.

 

Pirmoji diena buvo skirta mokiniams susipažinti, pristatyti mokinių darbai apie klimato kaitą. Projekto dalyviams vyko kūrybinės dirbtuvės, per kurias gamino muzikos instrumentus iš antrinių žaliavų, taip skatinta atsižvelgti į supančią aplinką ir mažinti vartojimą. Mokyklos projekto koordinatoriai surengė diskusiją, kurios metu kalbėjome apie žmogaus veiklos padarinius, lemiančius žmogaus sveikatą ir aplinkos saugą, identifikavome pavojus ir bandėme surasti sprendimus. Dalijomės gerąja patirtimi, pristatėme savo mokyklų pavyzdžius. Per diskusiją vaikai ne tik gilino žinias klimato kaitos tema, bet ir tobulino anglų kalbos žinias.

 

Antrąją dieną vykome į archeologinį paminklą Medina Siyasa. Edukacijos metu buvo aptarta archeologinių tyrimų svarba, siekiant išsiaiškinti, ko galime tikėtis susidūrę su klimato pokyčiais. Taip pat aplankytas Abaran vandens malūnas, kurio veikla tiesiogiai lemia irigacines sistemas, būtinas siekiant užauginti vietines kultūras. Klimato kaita skatina sausringumą ir vandens trūkumą ne tik žemės ūkyje, bet ir buitiniam vartojimui.

 

Trečiąją dieną vykome į ekskursiją po regioninį parką Salinas de San Pedro. Vandens tarša verčia lankytojus aplenkti šią kadaise populiarią sūraus vandens lagūną Ispanijos Viduržemio jūroje. Ši vietovė yra viena labiausiai užterštų Mar Menoro vietų, nes ji yra netoli Albujono sausojo upelio žiočių, iš kurių į marias patenka daug nitratų iš žemės ūkio. Regioninio parko lankytojų centre vyko diskusija apie žmogaus daromą žalą šiai išskirtinei vietai.

 

Ketvirtąją dieną lankėmės vietinėje „Apemar“ įmonėje, kurioje buvome supažindinti su įmonės veikla ir ekologiniais vystymo aspektais. Įmonėje vyko diskusija dėl vaisių pakuotės reikšmės, siekiant sumažinti taršą. Įmonėje naudojamos ne plastiko, o medvilnės pakuotės. Ekskursijos dalyviai diskutavo apie klimato kaitą ir taršą.

 

Projekto dalyviai kalbėjo apie tai, kad šis projektas yra puiki galimybė atkreipti savų mokyklų bendruomenių dėmesį į klimato kaitos problemą ir paskatinti prisidėti prie pasaulio pastangų pristabdyti klimato kaitą. Prieita prie bendros nuomonės, kad ypač svarbu, jog mokiniai mokykloje sužinotų, kaip gali prisidėti prie aplinkos saugojimo ir klimato kaitos sustabdymo. Tačiau dar svarbiau, kad pamatytu pavyzdžiu jie sektų ne tik mokykloje, bet ir užvėrę jos duris.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.