O mes – kitokie

Emilija Gedraitienė
,
„Minties“ g-jos mokytoja

Pasižvalgę aplinkui įsitikiname, kad kiekvienas žmogus yra vis kitoks. Be abejo, kitoks savo išvaizda, pasirinkimais, svajonėmis ir planais. Kai mokykla skelbia jaunimo festivalį tema „O mes kitokie“, turi mintyse tik jai būdingą bendrumą. Kuo kitokie? Į šį klausimą atsakyti galime pabandę parodyti save kitų miesto ir šalies mokyklų bendruomenėms, kad esame kitokie kurdami emocinę aplinką, pasinaudodami tvarios aplinkos ir darnios mokyklos idėjomis. Dar balandžio mėnesį Panevėžio „Minties“ gimnazija pakvietė dalyvauti renginyje nuotoliniu būdu, kad galėtų paskleisti savo kitoniškumo idėjas. Pirmasis mintiečių darbas – festivalio logotipo kūrimas. Vyko gimnazijos mokinių konkursas, kurio nugalėtoja tapo pirmokė Goda Kurbanovaitė, o jos sukurtas logotipas, įprasminantis Darnios mokyklos idėjas, tapo festivalio ženklu. Aplinkosaugos švietimo projektas remiamas savivaldybės projekto lėšų, tad dalyviai veikloms reikiamas priemones gavo vienodas, kad galėtų festivalio metu padirbėti pagal pasirinkimą. Kam to reikėjo?

 

O viskas prasidėjo todėl, kad „Minties“ gimnazija daug dėmesio skiria gamtosaugai, STEAM veikloms įgyvendinti praktiškai. Tad renginio dalyvius sveikino ne bet kas, o Panevėžio miesto savivaldybės mero pavaduotojas, ilgametis Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos Panevėžio valdybos viršininkas Valdemaras Jakštas. Sėkmės renginio dalyviams linkėjo gimnazijos direktorė Ramutė Stasevičienė, pasidžiaugusi savo gimnazijos komandomis ir dalyviais iš Panevėžio miesto „Saulėtekio“, „Ąžuolo“ progimnazijų, Kuršėnų L Ivinskio bei Rumšiškių A. Baranausko gimnazijų. Visiems buvo pravartu išgirsti paskaitą apie aklumą augalams: kaip suvokti aplink mus esančius gyvuosius organizmus iliustracijomis demonstravo ir paskaitą skaitė Vilniaus universiteto dr. Radvilė Rimgailė-Voicik. Po to aplinkos apsaugos aspektu prisistatė visos komandos. Be galo įdomu buvo pasidalyti patirtimis. Laukiamiausia festivalio dalis – kūrybinės dirbtuvės. Mokytojams skirtame „Zoom“ kambaryje daugelis žymėjosi, kokiomis priemonėmis pasinaudos, nes Gamtos mokyklos lektorė Rima Ivanauskienė jų pademonstravo be galo daug. Na, mums, panevėžiečiams, beliko pasidžiaugti, kad turime tokią unikalią vietą mieste su tikrai svarbiomis veiklomis. Beje, tik Panevėžys ir Šiauliai turi tokias mokyklas.

 

Moksleiviai tuo metu pasklido po „Zoom“ kambarius. „Tvaraus maišelio gamybos ir dekoravimo“ kambaryje, kurio veikloms vadovavo gimnazijos socialinė pedagogė Vilija Andrijauskienė, dar kartą priminta atsisakyti plastikinių maišelių ir sau pasisiūti bei pasipuošti tvarius maišelius iš namie turimų audinio skiaučių, papuošti akrilo dažais, naudojant trafaretus ar pasitelkiant savo kūrybą. Kito kambario veiklų dalyviai laiką leido aktyviai sportuodami, patys pasigaminę sportinėms rungtims inventorių. Fizinio ugdymo mokytoja Milda Masilionytė demonstravo, o mokiniai išbandė, kas greičiau surinks pabirusias sagas, kas sėkmingiau maišeliais, pripildytais ryžių, numuš taikinius – vienkartinius puodelius, kas toliau nusvies vienkartinę lėkštę… Dar kiti pasitelkė vaizduotę ir „Zoom“ kambaryje su dailės mokytoja Aukse Draugeliene kūrė peizažus „Mano aplinka“ iš tekstinės atraižų. Ne vienas susižavėjo fosilijų gamyba kambaryje „Praeities pėdsakai“, o mokinius tam panaudoti gipsą mokė buvusi mintietė mokinė, dabar „Šaltinio“ progimnazijos mokytoja Ligita Urbonienė. Taikliai pasinaudoti aplink esančių daiktų, juos papuošus, galimybėmis kvietė antro daiktų gyvenimo kambarys intriguojančiu pavadinimu „Taškavimo menas“. Čia moksleivius konsultavo ir darbų atlikimą demonstravo net dvi mokytojos: Jurgita Skrebienė ir Jovita Ivanauskienė.

 

Kai po valandos visi grįžo refleksijai, ne vieno atsiliepime nuskambėjo apgailestavimas, kad labai greitai prabėgo praktinės veiklos laikas. Festivalį simboliškai baigė mintiečių trumpametražis filmas „Pažiūrėk, įmintos pėdos“. Visi atsisveikinome įsitikinę, kad tausodami aplinką, tinkamai vartodami išteklius, įvairia veiklą užsiimdami protingai ir kūrybiškai galime palikti Žemėje švarias pėdas ir turtingą gamtą ateities kartoms. Juk renginys vyko Pasaulinės aplinkosaugos dienos proga, išsikėlus aktualų tikslą – šviesti visuomenę gamtos tausojimo, darnaus vystymosi klausimais, skatinti Panevėžio miesto bei šalies mokyklų bendravimą ir bendradarbiavimą aplinkosaugos srityje, išnaudojant patirtinio ugdymo(si) galimybes.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.