Gamtos pažinimas miesto centre

Jolanta Obrikienė
,
Panevėžio l.-d. „Varpelis“ direktorė
Eglė Mačinskienė
,
direktoriaus pavaduoja ugdymui

Panevėžio lopšelis-darželis „Varpelis“ dalyvauja Panevėžio miesto savivaldybės aplinkosaugos švietimo projekte, kuris iš dalies finansuojamas savivaldybės aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos lėšomis, ir vykdo projektą „Gamtos pažinimas miesto centre“. Projekto tikslas – vykdant aplinkosauginę veiklą, formuoti teisingą ugdytinių ir visos darželio bendruomenės požiūrį į gamtinę aplinką, ugdyti ekologinį sąmoningumą bei skatinti gamtos pažinimą, puoselėjimą ir saugojimą.

 

Aplinkosauginis ugdymas yra viena iš svarbiausių sričių, ugdant šiuolaikinę, pilietišką ir sveiką asmenybę. Panevėžio lopšelio-darželio „Varpelis“ bendruomenė siekia, kad vaikai kuo daugiau laiko praleistų gamtoje, ją puoselėtų ir globotų. Svarbiausias veiksnys, formuojant teisingą ugdytinių požiūrį į aplinkos saugojimo problemas – teigiamas, teisingas bei gerosiomis iniciatyvomis įkvepiantis suaugusiųjų pavyzdys. Jei vaikai nuolat stebi, kaip visa bendruomenė kartu planuoja ir kuria savo mokyklos aplinką, gražina ir tvarko ją, mažiesiems formuojamas atsakomybės jausmas už savo veiksmus gamtoje.

 

Ikimokyklinio ugdymo įstaigos „Varpelis“ aplinka yra palanki eksperimentuoti, tyrinėti, ieškoti ir atrasti, pažinti, pamilti gamtą ir joje vykstančius procesus. Teritorijoje auga įvairių medžių, juose gyvena paukščiai ir voveraitės, dūzgia vabzdžiai.

 

Jau nuo vasario mėnesio į savo grupių erdves vaikučiai su mokytojomis kvietė pavasarį – budino įvairias sėklytes, augino pirmuosius daigelius ir kūrė gražiausias „žaliąsias palanges“, piešė savo įsivaizduojamos darželio lauko aplinkos projektus, surengta piešinių paroda „Mūsų mažasis sodas“. MB „Arbora“ pasiūlė galimybę pasodinti vaismedžius darželio aplinkoje, taip atsirado edukacinė erdvė „Vaismedžių sala“.

 

Ankstyvą pavasarį, sparnuočiams sugrįžus į gimtinę, organizavome akciją „Padovanok paukšteliui namus“. Visos bendruomenės džiaugsmui, padovanota daug inkilėlių, kuriuos įkelti padėjo tėveliai. Paukšteliams patiko nauji namai, nes jau netrukus „Varpelio“ kieme suskambo dar daugiau nuotaikingų ir raminančių sparnuočių giesmių.

 

Tęsdami projekto veiklas, skatinome vaikų supratimą apie švarios aplinkos išsaugojimo būtinybę, atkreipdami dėmesį į vandens svarbą, jo kokybės reikšmę žmogaus sveikatai. Darželyje visą savaitę vyko įvairios veiklos, skirtos Žemės ir vandens dienoms paminėti, renginys „Žemė – visų namai“. Apie tai, kodėl būtina rūšiuoti, kokia rūšiavimo nauda, kaip taisyklingai rūšiuoti, koks žalingas poveikis aplinkai bei žmonių sveikatai, vaikučiams ir mokytojams priminė aplinkos apsaugos specialistė internetinio aplinkosauginio seminaro-diskusijos metu.

 

Balandžio mėnesį vyko nuotraukų paroda „Kas čiulba už jūsų lango?“ miesto ikimokyklinio ugdymo įstaigų bendruomenėms. Mokytojai, tėveliai su vaikučiais fotografavo paukštelius. Paroda surengta internetinėje erdvėje – įstaigos svetainėje. Mažieji mokėsi pažinti paukštelius, kurie gyvena jų artimoje aplinkoje.

 

Įstaigos mokytojų iniciatyva buvo įrengta nauja lauko edukacinė erdvė – mini daržiukai (kiekviena grupė turi savo pakeltą daržo lysvę). Vaikai su mokytojomis į savo lauko daržiukus perkėlė augalus iš grupių „žaliųjų palangių“, augina, rūpinasi jais. Taip plėtojami vaikų pažintiniai įgūdžiai. Viena pakelta lysvė skirta „Vaistažolių ir prieskonių karalystei“. Šioje zonoje darželio ugdytiniai, pasitelkę visus pojūčius (lytėjimą, uoslę, regą, skonį), augina ir prižiūri prieskoninius, vaistinius augalus. Juos pažindami ir tyrinėdami, sužino teikiamą jų naudą sveikatai. Lysvėje karaliauja mėta, melisa, raudonėlis, levanda ir kt. Susidžiovinę augalus, niūriomis rudens dienomis mažieji gers kvapnią vaistažolių arbatą iš savo vaistažolių karalystės, kitose lysvėse auginamos daržovės.

 

Vykdant aplinkosaugos švietimo projekto veiklas ir siekiant, kurti „Varpelio“ teritorijoje naujas edukacines erdves vaikams, įstaigos bendruomenei buvo skelbta akcija ,,Levanda darželiui“. Dovanotų levandų alėja džiugins kiekvieną vaiką ir suaugusįjį ne tik gražia violetine spalva, bet ir nuostabiu kvapu. Siekiant atkreipti dėmesį ir pastiprinti nuostatą mažinti pirkimo vartojimą, „Varpelio“ bendruomenė, Panevėžio miesto ikimokyklinių įstaigų ugdytiniai ir mokytojai buvo kviečiami iš antrinių žaliavų kurti nepaprastus vazonėlius gėlėms. Vyko kūrybinis projektas „Stebuklingas vazonėlis gėlės žiedui“. Netradiciniai vazonėliai papuošė darželio lauko erdves.

 

Panevėžio lopšelyje-darželyje „Varpelis“ vykdant projektą „Gamtos pažinimas miesto centre“ sudaromos galimybės vaikams įgyti, gilinti ir plėtoti teisingą požiūrį į aplinkos saugojimo problemas, formuoti aplinkai draugiškas vertybes, skiepyti meilę augalams ir gyvūnams.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.