Literatūrinių ieškojimų sambūris Salduvės progimnazijoje

Neringa Juškevičiūtė, Ina Poškuvienė
,
Salduvės prog-jos mokytojos

„Žinojimas, kad turi ką paskaityti prieš miegą, yra vienas geriausių jausmų“, – ši anglų prozininko Edvardo Forsterio mintis tapo asmeniniu šūkiu būreliui Šiaulių Salduvės progimnazijos mokytojų, priklausančių skaitytojų klubui labai netikėtu pavadinimu – MoLIS (mokytojų literatūrinių ieškojimų sambūris). Mintis įkurti skaitytojų klubą, kuriame su kolegėmis būtų galima pasidalyti mintimis apie skaitomas ir perskaitytas knygas, rekomendacijomis, kilo kelioms mokytojoms per kelionę iš konferencijos Kaune, kalbantis apie laisvalaikiu skaitomas knygas. Netrukus sumanymas įgyvendintas – mokytojai pakviesti į pirmąjį sambūrį. Klubo narės priėmė susitarimą – pasirinkti vieną literatūrinį kūrinį mėnesiui, perskaityti jį ir sutartu laiku susitikti aptarti.

 

Pirmoji skaityta ir analizuota knyga – Beatos Tiškevič romanas „Vyvenimas“. Per truputį daugiau nei vienerius klubo gyvavimo metus jau perskaityta vienuolika skirtingo žanro, tematikos lietuvių ir užsienio rašytojų knygų. Neretai susibūrus perskaitomos tekstų recenzijos, domimasi aprašomu reiškiniu, vietove ar asmenybe, rašytojų gyvenimu ir kūrybos bruožais. Ne kartą pasitaikė taip, kad kuri nors skaitytoja, ypač susižavėjusi kūrėjo rašybos stiliumi ar tematika, perskaitė ir kitus rašytojo kūrinius, pasidalijo įspūdžiais su kolegėmis. Pasirinkus Tomo Kavaliausko romaną „Du šimtai brolių, altoriaus laukiančių“ sumanyta savo idėja pasidalyti su pačiu knygos autoriumi. Maloni staigmena klubo nares aplankė sulaukus grįžtamojo ryšio – autoriaus laiško. Kadangi į sambūrį susirenka 15 skirtingo amžiaus ir gyvenimiškų patirčių skaitytojų, tekstų vertinimas ir įspūdis labai įvairus. Mokytojos džiaugiasi, kad skaitydamos knygas ne tik pajaučia skaitymo malonumą, sužino daug netikėtų faktų, bet ir turi galimybę pasidalyti nuomonėmis ir vertinimais, padiskutuoti dėl požiūrio į vieną ar kitą įvykį, veikėjo paveikslą.

 

Šis pomėgis sudaro galimybes pažinti ne tik knygų autorius, bet ir kolegių vertybes. Skaitant tekstus juose neretai pasižymimos labiausiai patikusios mintys, jos gvildenamos per susitikimą, o pasiskolinus knygą ir radus kolegės pažymėtą mintį jau galima suprasti, kas tam žmogui įsiminė ar jį nustebino. Skaitydamos kūrinį narės mintyse jau svarsto, ar patinka kitoms, o praėjus metams netgi gali numanyti, kas nebus susižavėjusi šį mėnesį skaitomu kūriniu. Tai netiesioginis žmogaus pažinimo būdas, daug pasakantis apie mus. Skaitytojų sambūrio idėja tokia stipri, kad pakeitė kai kurių žmonių gyvenimo ritmą. Skaitytojos pripažino, kad dėl kasdieninių darbų sūkurio iki šiol manė neturinčios laiko grožinės literatūros knygoms, tačiau tapusios MoLIO narėmis atrado atokvėpio minučių knygai. Apie skaitomų knygų siužetus, skaitant patiriamus išgyvenimus sužino ne tik visas progimnazijos kolektyvas, bet ir skaitytojų šeimos nariai, draugai.

 

Nors kaskart nekantraujama aptarti skaitinį, išsirinkti kito mėnesio knygą, vien knygos skaitymu ir susitikimu neapsiribojama. Klubo narės susitikimui kaskart susikuria jaukią, malonią aplinką: vaišinasi kvapnia mokykloje užaugintų žolelių arbata su medumi, duona, saldėsiu. Kai kurios knygos paskatino dar daugiau laiko praleisti kartu – drauge nueiti į filmo peržiūrą. Pagal Rūtos Šepetys romaną pastatytas filmas „Tarp pilkų debesų“ sulaukė gausaus Salduvės progimnazijos kolektyvo susidomėjimo, todėl per sambūrį aptarta ne tik knyga, bet ir filmas. Fredriko Backmano knygoje „Gyveno kartą Uvė“ papasakota jautri istorija paskatino peržiūrėti ir režisieriaus Hanneso Holmo filmą tuo pačiu pavadinimu. Skaitytojos taip pat susibūrusios socialinio tinklo uždaroje grupėje, kurioje džiaugiasi įsigijusios naują skaitinį, dalijasi patarimais apie vertingus ir patikusius literatūros kūrinius. Tokiu būdu palaiko nenutrūkstamą ryšį savaitgaliais ar net per atostogas. Džiugu, kad MoLIS ne tik subūrė gausų skaitytojų būrį, bet ir atvėrė kelius svajonėms. Skaitydamos Linos Ever knygą „Kelyje“ skaitytojos ėmė svajoti apie kelionę piligriminiais takais, kuriais keliavo knygos autorė, kunigas Algirdas Toliatas ir fotomenininkas Algimantas Aleksandravičius.

 

Skaitytojų sambūris neseniai minėjo vienerių metų gimtadienį. Klubo narės susitiko restorane, ten prisiminė visus per metus skaitytus kūrinius, išrinko labiausiai patikusių knygų trejetuką:

  1. Taros Westover „Apšviestoji“.
  2. Fredriko Backmano „Gyveno kartą Uvė“.
  3. Hannah Kent „Gerieji žmonės“.

Gimtadienio šventėje neapsieita ir be dovanų. Skaitytojos pagamino tortą, MoLIO logotipą, skirtukus su citatomis iš skaitytų kūrinių. Ir visos lyg susitarusios patvirtino, kad didžiausia dovana sambūrio narėms yra atrasta bendrystė.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.