Lietuviams dar neįprastu būdu kuriama stovyklavietė „Gervių lizdas“

Aktyvi visuomenės veikėja, tinklaraštininkė, keturių vaikų mama Birutė Jakučionytė, jau septintus metus gyvenanti Didžiojoje Britanijoje, nusprendė įnešti vakarietiškų vėjų į Lietuvą – vaikų stovykloms skirtą sodybą „Gervių lizdas“ pasišovė sukurti Lietuvoje dar neįprastu, bet užsienyje tikrai populiariu būdu – naudotų daiktų prikėlimo naujam gyvenimui, vadinamo „upcycling“ principu, o stovyklavietės įrengimo darbus ketina atlikti sutelkusi žmones į talkas – savanorystės principu.

 

„Jau mėnuo kaip renkame stovyklavietei reikalingus daiktus: kušetes, dviaukštes lovas, suolus, stalus, kėdes, langus, duris, statybines medžiagas. Žmonės noriai atiduoda begalę dalykų ir jie labai laimingi tai darydami. O aš labai laiminga, kad gana konservatyvioje Lietuvoje pasiteisino ši idėja. Man skambina ir rašo ne tik jaunimas, propaguojantis „zero waste“ idėjas, bet ir senyvo amžiaus žmonės. Kaip tik vakar vežėmės senus medinius langus iš Elektrėnų. Juos atidavusi miela aštuoniasdešimtmetė ponia Vida pasijuto labai laiminga, naudinga ir reikalinga. Pradėjusi kalbėti apie tokį stovyklavietės kūrimo būdą tikrai sulaukiau ir daug skeptiškų nuomonių, iki galo netikėjau, kad pavyks, bet dabar matau, jog skleidžiama idėja atneša džiaugsmo ir naudos ne tik mums, bet ir tiems, kurie dalijasi savo daiktais. Didžiąją dalį reikalingų daiktų jau surinkome, bet mielai dar priimsime dviaukštes lovas ir kušetes“, – pasakoja Gervinių stovyklų organizatorė B. Jakučionytė.

„Gervių lizdas“ – vaikų ir jaunimo renginių ir edukacijų erdvė Trakų rajone, Gervinių kaime. Tai nuolatinė stovyklų, edukacinių renginių, rankdarbių ir kitų dirbtuvių – stalių, molio, „upcycling“, ąžuolų auginimo – vieta. Stovyklavietėje bus propaguojamos mažesnio vartojimo, rūšiavimo idėjos, todėl stengiamasi geru pavyzdžiu parodyti, kaip vartoti mažiau, ką galima sukurti iš panaudotų daiktų.

 

Organizatoriai teigia, kad naudotų daiktų rinkimas yra tik pirmas žingsnis link visos idėjos įgyvendinimo. Toliau reikės kurti pačią stovyklavietę, atnaujinti surinktus daiktus, pritaikyti. Šiomis dienomis stovyklavietės kūrėjai dažnai sulaukia klausimo: „Kas nudirbs visus tuos suplanuotus darbus „Gervių lizde“?

„Darysime viską drauge su savanoriais, su visais, kurie palaiko, kurie tiki, kad atsakingų ir sąmoningų žmonių bendruomenė gali sukurti labai daug. O tai yra įrengti ir paversti tris stogines gyvenamais nameliais, sukurti erdves, skirtas rankdarbių dirbtuvėms, miegoti ir valgyti, atnaujinti surinktus baldus, įrengti dušus ir tualetus. Todėl ir organizuojame net du renginių savaitgalius ir skleidžiame apie juos žinią“, – sako stovyklavietės vadovė Agnė Andriulionytė.

 

Iniciatyvos organizatoriai prisimena praėjusių metų patirtį organizuojant panašų renginį:

„Gervių lizde“ sėjome 10 tūkst. gilių. Susirinko beveik aštuoniasdešimt žmonių, viską padarėme per vieną dieną. Visi nustebome, kiek daug nuveikėme. Pamažu į Lietuvą ateina ir užsienyje populiari įmonių savanorystė, kai į kokią nors socialinę ar labdaros, aplinkos tvarkymo akciją drauge vyksta visi įmonės darbuotojai. Tokia patirtis suartina bendradarbius. Mes labai skatiname tokią savanorystę ir kviečiame ne tik pavienius asmenis, bet ir įmonių kolektyvus.“

 

„Gervių lizdui“ kurti organizuojami net du savaitgalių renginiai, į kuriuos kviečiami palaikantys bendruomeninę idėją, norintys pasisemti naujos patirties:

I talka „Kuriame Gervių lizdą“ vyks balandžio 26–28 d. Per ją numatoma tvarkyti teritoriją, kurti ir apželdinti Gaia kalnelį, apkalti „Ąžuolų namą“ ir apdrėbti žeminės sienas molio ir šiaudų mase, suformuoti, dekoruoti „Angelų name“ esančias erdves, skirtas veikloms ir miegui. Renginio nuoroda čia.

II talka „Gražiname Gervių lizdą“ vyks gegužės 3–5 d. Per ją restauruosime ir dažysime baldus, dekoruosime namelius. Renginio nuoroda čia.

Norintiems prisidėti prie „Gervių lizdo“ kūrimo ir dalyvauti renginiuose reikėtų registruotis iš anksto el. paštu ekodaiktai@gmail.com arba žinute telefonu 8 618 12 181.

 

Stovyklavietė „Gervių lizdas“ ir joje vykstančios Gervinių stovyklos yra dalis socialinės iniciatyvos „ekodaiktai.lt“, kurią organizuoja ne pelno siekianti organizacija VšĮ „Draugiški šeimai“. Iniciatyvos tikslas – šviesti visuomenę, skatinti gyventi ir leisti laisvalaikį sveikai, naudoti ekologiškas priemones, tausoti aplinką ir energijos šaltinius, skleisti žinią apie tokių paslaugų naudą. Šios iniciatyvos veiklos kryptys yra pažintinio ir ekoturizmo skatinimas, sveikos gyvensenos, ugdomųjų / patyriminių renginių, stovyklų vaikams, seminarų organizavimas, ekologiškų priemonių ir žaislų naudojimas, sveiko maisto vartojimas, kūrybingumo ir inovacijų skatinimas versle. Plačiau galite paskaityti – www.ekodaiktai.lt ir www.jakucionyte.lt.

 

Birutė Jakučionytė, atsakingas asmuo, tel. 8 618 12 181, birute.jakucionyte@gmail.com.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.