Kraštotyros projekto „Mokyklos Mažojoje Lietuvoje“ I etapo įgyvendinimas

Daina Endzelienė
,
Šilutės r. Juknaičių pagrindinės mokyklos mokytoja, atsakinga už mokyklos muziejų

Šilutės r. Juknaičių pagrindinės mokyklos bendruomenė įstaigos muziejaus iniciatyva 2022–2023 mokslo metais įgyvendina kraštotyros projektą „Mokyklos Mažojoje Lietuvoje“. Šio projekto tikslas yra supažindinti mokinius su Mažosios Lietuvos mokyklų nykstančia architektūra ir istorija. Pirmame projekto etape mokiniai aplankė Juknaičių seniūnijoje buvusias pradžios mokyklas.

 

Projekto dalyviai – 5–8 klasių mokiniai – su lietuvių kalbos mokytoja Gailute Stirbiene, dailės mokytoja Daliute Montvydiene, kraštotyros draugijos pirmininke Regina Meškauskiene ir manimi, projekto vadove, mokytoja Daina Endzeliene, vykdė pažintines keliones po 16 Juknaičių apylinkėse buvusių pradžios mokyklų. Buvo smalsu pamatyti ir mokiniams parodyti, kokių mokyklų pastatai išliko, nors kai kurios mokyklos jau skaičiuoja 200 metų. Labai pasisekė toms mokykloms, kuriose gyvena žmonės, ten pastatai prižiūrimi, aplinka tvarkoma. Mokiniai sužinojo įdomių faktų apie mokyklose buvusią griežtą tvarką, šulmistrus – amatininkus, grafitines lenteles. Įdomu tai, kad šalia įprastų dalykų buvo mokoma giedojimo, gimnastikos ir rankdarbių, be to, pamokos buvo dėstomos vokiečių kalba. Mokiniai sužinojo, kad mokyklos buvo didelės, mokytojas čia dirbo su 25–30 vaikų. Tai buvo tipinės vienaklasės ir dviklasės pradinės mokyklos. Pastatai dažniausiai išmūryti iš raudonų plytų, apdengti čerpėmis, buvo ne tik gražūs, bet ir ilgaamžiai. Kai kur buvo statomos medinės (pvz., Paleičių, Menklaukių, Kanteriškių), kitų viena pusė mūrinė, kita – medinė, kai kurios – dviejų aukštų.

 

 

Šiltai pasitiko Gaidelių mokyklos šeimininkai. Čia gyvena buvusių mokytojų Strazdų dukra su šeima. Aprodė pastatus, langus, kuriose klasėse dirbo jos tėvai. Tėvas yra buvęs ir Juknaičių mokyklos direktoriumi (1950–1957). Sodyboje išlikusios ilgaamžės liepos, kurios girdėjo vaikų juoką per pertraukas. Vileikių mokykla, pastatyta 1909 m., sudomino dekoro detalėmis, išlikusiu rūsiu. Užliekniuose iš tolo matoma raudonų plytų mokykla. Paleičiuose mokykla medinė, jos gyventojų dėka autentiškai restauruojama, planuojama joje įrengti muziejų. Šioje mokykloje buvo Fridricho Bajoraičio pirmoji darbovietė (1904–1906). Girininkų kaime buvusi mokykla atpažįstama iš didelių langų, plačių durų. Nuošaliai esanti Barzdėnų mokykla jau pakeistu stogu, langais, smagu, kad šeimininkams rūpi jos istorija. Prie pagrindinio kelio Šilutė–Pagėgiai iš tolo matoma Spiečių mokykla. Nors langai jau pakeisti, bet jų dydis, durys, dekoras išduoda, kad čia taip pat krykštavo vaikai. Vyžių mokyklėlė nedidelė, raudonplytė, bet nenusileidžia kitoms savo architektūra, puošybos detalėmis. Liūdniausia buvo lankantis Kanteriškiuose, Leitgiriuose, Menklaukiuose, nes medinės konstrukcijos neatlaiko metų naštos – pūva, griūva. Kanteriškių mokyklai šiemet sukaktų 200 metų! Okslindžiuose taip pat yra išlikusių ženklų apie čia buvusią mokyklą, dar yra vietinių gyventojų, kurie joje mokėsi. Pašyšių senoji mokykla dėkinga dabartiniams šeimininkams už autentiškumo saugojimą. Aplankyta ir Piktaičių mokykla. Šalia Tarvydų kaimo stovi triaukštė Mineikių mokykla. Nors mūrinė, bet skursta, nyksta buvusi didybė. Gražiai prižiūrima senoji Juknaičių mokykla.

 

Vykdydami projektą mokiniai fotografavo, piešė išlikusius pastatus, aprašė patirtus įspūdžius rašinėliuose. Kartu su mokytojomis paruošė sukauptą medžiagą parodai ir organizavo veiklos pristatymą. Kraštotyros draugijos pirmininkė Regina Meškauskienė pasidalijo įžvalgomis, kaip sekėsi sudominti mokinius, pabrėžė, kokia prasminga yra ši veikla, linkėjo sėkmės tęsiant projektą. Renginyje dalyvavę projekto dalyviai perskaitė rašinėlius, kūrybiškiems mokyklų piešėjams išdalytos nominacijos.

 

Svečiuose buvo Paleičių mokyklos šeimininkai, Daiva ir Artūras Motiekos. Papasakojo savo viziją apie buvusios mokyklos ateitį, kaip sekasi restauruoti, remontuoti mokyklą su senoviniais įrankiais, medinėmis vinimis, tvarkyti aplinką, organizuoti talkas. Prasitarė, kad norėtų joje organizuoti edukacijas. Linkime didžiausios sėkmės įgyvendinant sumanymus ir tikimės tolesnio bendradarbiavimo su mokiniais.

 

Žinia apie projektą bus skleidžiama už mokyklos ribų. Toliau paroda iškeliaus į Juknaičių, Pašyšių bibliotekas. Projektas bus tęsiamas, vykstant susipažinti su kitomis Mažosios Lietuvos mokyklomis. Kaip gera pasakyti – laukite tęsinio…

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.