Kodėl būtina vaikams skaityti, kai jie dar visai maži?

Rita Šulčytė
,
Vilniaus l.- d. „Žemyna” (Mąstymo mokyklos) priešmokyklinio ugdymo mokytoja

Jau senai mokslininkų įrodyta, jog vaikai, kuriems buvo skaitoma nuo ankstyvosios kūdikystės, yra labiau sumanesni, turintys išlavintą vaizduotę, platesnį kalbos žodyną, geba atlikti patys priimti sprendimus, labiau pasitiki savo nuomone.

 

Tačiau dažnai tėvai susiduria su klausimu, kokios knygos vaikams yra naudingos, tinkamos ir turtinančios? Labai svarbu, kad knygų skaitomas tekstas skambėtų natūraliai, o jo struktūra būtų linijinė ir ne pernelyg sudėtinga suprasti vaikui. Pasikartojantis veiksmas ir frazės, jų ritmiškumas suteikia didelę tikimybę, kad vaikas prašys ją skaityti vėl ir vėl. Ir dar milijoną kartų, kol tekstą tėtis arba mama mokės mintinai! Todėl ypač svarbu, kad istoriją kaskart skaitytų tokią, kokia užrašyta knygoje, nekeisdami jos žodžių, nepraleisdami tam tikrų, jūsų manymu, per daug sudėtingų žodžių ir neįterpdami jokių paaiškinimų. Bet kokiu atveju, jei skaitytojas bandys ką nors pakeisti, klausytojas tai iškart pastebės ir primins. Be to, su skaitomo teksto pastovumu vaikas gali susieti ir jį skaitantį asmenį, o tai veikia saugiai ir nusiraminančiai

Knygos vaikams suteikia naujų minčių ir įkvėpimo. Jos įtraukia ir linksmina, priverčia juoktis ir verkti, leidžia nusiraminti ir parodo išeitį kai situacija atrodo sudėtinga.

Dažniausiai vaikams yra skaitoma tik prieš miegą, tačiau taip neturėtų būti. Skaitymas kartu su vaiku gali padėti puikų dienos pamatą jau ryte, kai tik ruošiamės dienai, sukurti norimus dienos uždavinius ar pabandyti vaidinti vieną ar kitą personažą.

 

Todėl dažniau keliaukime su vaikais į bibliotekas, skaitykime namuose knygas, laikraščius, žurnalus ir taip pažadinkime vaikų norą būti tarp knygų, skaityti įvairius kūrinius ir taip pasėti puikią giją savo gyvenime.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.