Klaipėdos Baltijos gimnazija tęsia projektines veiklas

Lina Lorenzo Ruiz
,
projektų koordinatorė

Kovo 12–18 d. penkių mokinių ir dviejų mokytojų grupė dalyvavo priešpaskutiniame „Erasmus+“ projekto „Visi gamtai, gamta visiems“ (angl. „All for Nature, Nature for All“) dalyvių susitikime Nyderlanduose. Kelionės metu patirta daug įspūdžių ir įgyta vertingų žinių.

 

Vizito metu OSG Singelland gimnazija parengė turiningas projekto veiklas mokiniams ir mokytojams. Dvi valandas nuo Amsterdamo nutolęs Nyderlandų miestas Leuvardenas yra populiarus dėl savo ežerų ir kanalų, pakrantės, įtrauktos į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Leuvardenas – senoji Fryzijos sostinė, garsus istorine architektūra ir pirmojo pasaulinio karo šnipės ir šokėjos Mata Hari gimtinė.

 

Šiame mieste visi projekto dalyviai savaitę praleido neįprastoje vietoje: apsigyvenome renovuotame buvusiame kalėjime „Alibi“, kuris virto turistų traukos centru ir ypač jaunimo pamėgta vieta. Buvusio kalėjimo teritorijoje įsikūrė ne tik viešbutis, bet ir „Blokhuispoort“ – kultūros ir verslo centras, kuriame gausu kūrybinių iniciatyvų, verslų ir parduotuvių. Viena iš savaitės veiklų dienų ir buvo praleista kartu su „The Future Design Factory“ įsikūrusiame „Blokhuispoort“. Tai bendrai su NHL Stenden taikomųjų mokslų universitetu įkurta iniciatyva, skatinanti studentus iš įvairių pasaulio šalių kurti inovatyvius projektus kartu su verslo, mokslinių tyrimų, švietimo ir vyriausybės partneriais. Kūrybinių dirbtuvių metu moksleiviai kūrė ateities transporto vizijas, gamino pakabukus iš panaudotų plastikinių butelių, vaizdiniu būdu pristatė savo šalies švietimo sistemas.

 

 

Dar viena diena ypač turiningai prabėgo NHL Stenden taikomųjų mokslų universiteto fakultete Leuvardene. NHL Stenden taikomųjų mokslų universitetas buvo pirmasis Nyderlandų universitetas oficialiai pradėjęs taikyti problemos sprendimu grįstą mokymą dar 1987 metais. Šiandien ši įstaiga – pavyzdys, kaip reikia ugdyti specialistus, kurie sugeba visas žinias pritaikyti praktikoje. Vizito metu ne tik susipažinome su universiteto studijų programomis, bendravome su studentais ir dėstytojais, bet ir bandėme atrasti ryšį tarp darnaus vystymosi tikslų ir stiklinės pieno, dalyvaudami įdomioje ir pilnoje iššūkių veikloje.

 

„Mes nesame turtingiausia Nyderlandų provincija, tačiau mūsų žmonės laimingiausi“, – taip apie save kalba vietos gyventojai. Fryzija tampa vienu geriausiu sėkmingo perėjimo prie žiedinės ekonomikos pavyzdžiu. Verslininkai ir politikai iš visos šalies atvyksta į Leuvardeną, Fryzijos sostinę, norėdami daugiau sužinoti apie šį mažą stebuklą. Viešnagės metu projekto dalyviai apsilankė Omrin, tvariausioje įmonėje Nyderlanduose. „Omrin“ vertime iš fryzų kalbos reiškia ciklą. Omrin renka ir apdoroja atliekas visai Fryzijos provincijai. Įmonės inžinieriai papasakojo apie žiedinės ekonomikos svarbą mažinant atliekas ir kuriant tvaresnę ateitį. Įmonė renka, apdoroja atliekas ir stengiasi padaryti viską, ką gali, kad atliekas paverstų ištekliais. Tai apima atliekų paruošimą, perdirbimą, pakartotinį naudojimą ir panaudojimą atsinaujinančios energijos gamybai. Įmonė atrado efektyvų sprendimą, kaip išrūšiuoti ir atskirti skirtingas plastiko rūšis. Dviejų tipų plastikas rūšiuojamas į penkias plastiko rūšis. Plastiko perdirbimo specialistai paverčia šias atliekas į plastiko granules, kurios tiekiamos tokioms įmonėms kaip IKEA ir Philips.

 

Šalia edukacinių veiklų, paskaitų apie vandens kokybę ir tvarias transporto rūšis, netrūko ir kultūrinių išvykų. Laivu nusikelta į Amelando salą, turinčią apie 3000 gyventojų, pasigrožėta Šiaurės jūros pakrante. Aplankytas Groningenas – gyvybingas miestas šiaurinėje Nyderlandų dalyje. Draugiška atmosfera, pulsuojanti jaunystė ir perspektyvios studijų programos Groningeno universitete kiekvienais metais pritraukia daugybę jaunų, norinčių studijuoti žmonių. Net 35 procentus miesto populiacijos sudaro studentai. Groningenas dar vadinamas dviračių miestu, kadangi susiekimas be jų – neįsivaizduojamas. Pačioje Groningeno centro širdyje iškilęs naujas pastatas – forumas. Įspūdingame, stikliniame statinyje įsikūrė net 5 kino teatrai, biblioteka, kavinės ir restoranai. Didžiausią įspūdį paliko aukščiausia Groningene terasa su fenomenaliu vaizdu ir kino teatru ant stogo.

 

Nyderlandai yra šalis, iš kurios galima daug ko pasimokyti apie klimato kaitos poveikio gamtai mažinimą: naudojimąsi dviračiais vietoj automobilių, šiukšlių rūšiavimą, plastikinių maišelių ribojimą buityje, atsinaujinančius energijos šaltinius – saulės kolektorius, vandens išteklių taupymą ir valymą. Taigi grįžome iš viešnagės „pasikrovę“ žinių, patirčių, kurios, tikime, prisidės prie pokyčių. Nekantriai laukiame kito, jau paskutinio, projekto dalyvių susitiko Kroatijoje.

 

Projektas finansuojamas iš Europos Sąjungos „Erasmus+“ programos lėšų.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.