Kaune, po mokyklos „Herojus“ stogu, atidaryta ukrainiečių mokykla

Nevalstybinė Kauno mokykla „Herojus“ kovo 28 dieną atidarė ukrainiečių mokyklą „Heroiam Slava“. Dabar mokykloje mokosi daugiau nei 150 vaikų, dirba per 20 mokytojų, atvykusių iš Ukrainos. Nei mokslas, nei priemonės mokiniams nemokamos. Mokyklos „Herojus“ įkūrėjas ir vadovas Andrius Pelegrimas kviečia ir kitas mokyklas paprasčiau ir pozityviau pažiūrėti į ukrainiečių vaikų mokymą. „Per daug nesvarstykite, nefilosofuokite, tiesiog imkite ir mokykite tuos vaikus. Tai patirtis, kuri neabejotinai vertinga ir Lietuvos mokykloms“, – sako A. Pelegrimas. Šiandien mokykloje lankėsi švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė.

 

„Ši mokykla – puikus valstybės ir privačių iniciatyvų bei verslo bendradarbiavimo pavyzdys. Valstybė prisideda skirdama dotaciją ugdymui, verslas suteikė patalpas ir prisideda įvairia parama, visos organizacijos bendradarbiauja, kad vaikai čia gerai jaustųsi“, – kalbėjo ministrė.

Visą medžiagą ir ugdymui reikalingą informaciją mokykla parengė ukrainiečių kalba

 

Andrius Pelegrimas kartu su kolegomis iš organizacijos „Pagalbos sparnas“ aktyviai prisideda organizuojant konvojus į Ukrainą. Važiuodami nuveža humanitarinę pagalbą, o grįždami parsiveža mamas su vaikais. Karo pabėgėlių apgyvendinimas derinamas su Kauno miesto savivaldybe. Į ukrainiečių mokyklą dabar ateina nemažai vaikų, kurie su mamomis apgyvendinti viešbutyje „Novus, kiti – iš pavienių šeimų.

 

Kaip pasakoja direktorius, iš esmės mokymas vyksta pakankamai sklandžiai, nes visi supranta, dėl ko tai daro, kaip tai dabar svarbu. „Iššūkis gal daugiau dėl organizavimo, nes reikia galvoti, kur surasti visiems patalpų. O adaptacija… Nėra kada mums galvoti apie adaptaciją. Tiesiog vaikai ateina, mokytojai ateina ir visi dirba. Kaip tradicinėje mokykloje. Taigi juk ir taip matome, kokie tai vaikai, kas jiems sekasi, kas ne, visada galime pasikalbėti. Yra vaikų, kuriems psichologiškai sunku, nors tai nėra didžiulė problema. Mokykloje dirba dvi ukrainietės psichologės, – sako mokyklos vadovas.

pirmas iš kairės – mokyklos direktorius Andrius Pelegrimas

Mokyklai paskelbus,  kad jos durys atviros iš Ukrainos atvykusiems vaikams ir mokytojams, ši informacija greitai pasklido ir ukrainiečių kalba per internetinius pokalbių kambarius. Dabar mokykloje mokosi 150 mokinių. Šią savaitę paskelbė kvietimą į kai kurias klases, kuriose trūko vaikų, nes, pvz., pirmokų turi tik 10. Šią savaitę prisijungti pakviesta dar 20 mokinių.

„Heroiam Slava“ mokykla įsikūrusi keliose patalpose. Vaikai suskirstyti pagal klases. Visų dalykų, išskyrus lietuvių kalbos, juos moko iš Ukrainos atvykę mokytojai. „Herojaus“ mokykloje naudojamus dalyko žurnalus ugdant Lietuvos vaikus mokykla yra išvertusi ir pateikusi ukrainiečių kalba. „Kadangi „Herojus“ yra ir ugdymo turinio, ir mokymo įrankių kūrėjas, mums nebuvo sunku integruoti ukrainiečių ugdymo programą ir turinį, kad mokytojai galėtų mokyti vaikus. Iš esmės, kiek galime, prisitaikome prie jų. Mokykla turi būti lanksti, greita, besimokanti, – sako A. Pelegrimas.

Įdarbino 23 mokytojas

 

Pirmoji mokytoja Olga, kuri yra ukrainiečių kalbos mokytoja, mokykloje įsidarbino prieš tris savaites, tada tebuvo du vaikai iš Ukrainos. Paskui, internete pasklidus žiniai, kad „Herojaus“ mokykla priima į darbą mokytojus iš Ukrainos, gauta daugiau prašymų, vien šią savaitę įsidarbinti panoro apie 50 žmonių. „Priėmėm 23 mokytojas. Visų pirma, rūpinamės jų psichologine sveikata, nes jeigu mokytojas gerai jaučiasi, pozityvus, šypsosi, tai, patikėkite, ir vaikams viskas persiduoda, – sako „Herojaus“ vadovas. – Mokytojos tikrai dirba iš širdies. Žinoma, visko būna, – jų vyrai fronte. Viena moteris nenustoja verkusi, nes vyras jau kelios dienos neatsako į žinutes. Tačiau jos dirba, įsitraukia į veiklas, ir tai padeda nors kiek užsimiršti.

Visos mokytojos šiuo metu įdarbintos kaip mokytojų padėjėjos, kadangi dar tęsiasi jų pedagoginės kvalifikacijos pripažinimo procedūros. „Mano požiūris į darbuotojo įdarbinimą remiasi trimis dalykais: pirma, asmenybė, charakteris, antra, jo patirtis, ir tik trečia – kokius dokumentus turi. Juk nereikia, kad atėjęs žmogus turėtų matematikos daktaro laipsnį, nors yra ir tokių. Žiūriu į žmogų, ką jis sugeba, ar nusiteikęs dirbti, padėti savo bendruomenei. Šiose aplinkybėse mums labiau reikia tvirtos asmenybės nei pedagogo kvalifikacijos. Jeigu duosi galimybę įsidarbinti, tai žmogus pats sukurs geriausias sąlygas. Kitas mokyklas norėčiau padrąsinti: nebijokite įdarbinti mokytojus ukrainiečius, jie sugebės pasirūpinti savo vaikais“, – sako „Herojaus“ mokyklos vadovas A. Pelegrimas.

Finansai – kol kas lengviausia proceso dalis

 

Ukrainiečių mokiniams mokslas šioje nevalstybinėje mokykloje nemokamas, taip pat nemokamos mokymosi priemonės. Mokytojų atlyginimams finansavimo mokykla nebuvo numačiusi, tad prašė pagalbos iš mokyklos bendruomenės. Nemažai lėšų surinko iš tėvų, pradėjo bendradarbiauti su įmonėmis. Mokyklos bendruomenė ir verslininkai svariai prisideda, kad vaikams būtų teikiamas nemokamas mokslas, maitinimas, mokytojams mokami atlyginimai.

„Šiandien IT įmonė „NFQ“ padengia „liūto“ dalį išlaidų, o „SBA Urban“ suteikia patalpas, esu jiems labai dėkingas. Užimtumo tarnyba taip pat finansuoja 50 procentų atlyginimo, jeigu darbuotojas atitinka tam tikrus kriterijus, pvz., jam daugiau nei 40 metų arba atvykęs su mažu vaiku. Ir tai jau yra pagalba. Be to, sulauksime ir valstybės finansavimo, nes vaikai suregistruoti į Mokinių registrą. Finansai šiomis dienomis yra lengvoji dalis, – kalba A. Pelegrimas. – Džiaugiuosi, kad pavyksta kurti glaudžius bendradarbiavimo ryšius. Įrodome, kad savivaldybė, mokykla ir verslai gali solidarizuotis dėl kilnaus tikslo“.

 

Ką  „Herojaus“ vadovas galėtų patarti kitoms mokykloms? „Tiesiog per daug nesvarstykite, imkite tuos vaikus, įdarbinkite mokytojus. Patikėkite, mūsų mokyklos pačios daug ko išmoks iš to proceso. O pinigai klasės krepšelyje irgi įkris, tereikia palaukti“, – sako A. Pelegrimas.

 

ŠMSM inf.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.