Kas gali būti svarbiau?

Daiva Misevičienė
,
„Erasmus+“ projekto dalyvė, mokytoja

Tik vienerius mokslo metus trukęs „Erasmus+“ projektas „It’s not me, it’s us, it’s all about nature“ („Svarbu ne aš, svarbu, kad mes visi už gamtą!“) sujudino visą Mažeikių Kalnėnų progimnazijos bendruomenę. Dauguma progimnazijoje vykdytų veiklų buvo nukreiptos į gamtą tausojančio gyvenimo būdo propagavimą. Susipažinus su šiandienos ekologiniais iššūkiais, žiedine ekonomika, įgijus žinių apie tvarumą, suprasta, kad gamtos ir savo labui veikti reikia jau dabar.

 

2022 m. lapkričio 21–25 d. Kalnėnų progimnazijoje organizuota gamtos mokslų savaitė ir viktorina „Atverk akis į gamtą“ (mokytojai Jūratė Fridrikienė, Snieguolė Vitkevičienė, Rimantas Petrulis). Dalyvauta trijuose nacionalinės viktorinos „Globalios problemos: žemė, oras ir vanduo“ etapuose; 7–8 klasių mokiniai dalyvavo nuotolinėje pamokoje „Klimato kaitos problemos. Egipte vykusios JT klimato kaitos konferencijos apžvalga (COP27). Lapkričio 21 d. „Jaunieji gamtininkai“ (vadovė Jūratė Fridrikienė) ir 8 klasių atstovai sukvietė visus 1–8 klasių GMP lyderius į popietę. Mokiniai pristatė AGENDOS 2030 ir pasaulinės konferencijos COP26 ir COP27 pagrindines idėjas, vienkartinių indų šiaudelių, įrankių antireklamas. Klasių GMP lyderiai įpareigoti  padaryti popietėje išgirstų idėjų sklaidą savo klasėse.

 

Gamtosauginės idėjos pasiekė ir pačius mažiausius mūsų progimnazijos mokinius. Vykdydami STEAM projekto „Nuo sėklos iki sėklos“ veiklas, 2a, 2c kl. mokiniai su mokytojomis Lina Čikelioviene ir Jūrate Lupeikiene 2022-11-01–2023-02-09 stebėjo savo pasodintų tulpių augimo procesą, o joms pražydus Lietuvos valstybės nepriklausomybės atkūrimo proga pasveikino Mažeikių miesto savivaldybės bei Mažeikių miesto ligoninės slaugos ir palaikomojo gydymo skyrių darbuotojus. 1c (mokytoja Nida Gudavičienė) ir 3a (mokytoja Zita Savickienė) klasių mokiniai augino ne gėles, o svogūnus! 3c klasės (mokytoja Dalia Tamošauskienė) mokiniai atliko STEAM veiklą „Ko reikia, kad sėkla sudygtų“. Mokiniai į vazonėlius sodino saulėgrąžų sėklytes, o išdygusias saulėgrąžas nutarė dovanoti mamytėms Motinos dienos proga. Jaunųjų gamtininkų būrelio nariai pasėjo pupeles, žirnius, moliūgus, pomidorus, paprikas, pupas, svogūnus, krapus – siekė išsiaiškinti, kas lemia augalų dygimą ir augimą. Visi vaikai susidomėję stebėjo augimo stebuklą ir suprato, kad augalams reikia nuolatinės priežiūros ir meilės. Gegužės 4 d. 1a, 1b, 1c, 1d, 2c, 3a, 3b ir 3c klasių mokiniai su savo mokytojomis dalyvavo nuotolinėje paskaitoje „Rūšiavimui atostogų – nėra!“, kurią organizavo pirmoji ir didžiausia licencijuota pakuočių atliekų tvarkymo organizacija Lietuvoje „Žaliasis taškas“. Po paskaitos mokiniai savo įgytas žinias apie tvarumą, maisto tausojimą, ekologinius bei nacionalinės kokybės maisto produktus, sveiką mitybą ir fizinį aktyvumą pasitikrino viktorinoje „Mažiau – tvariau! Arčiau – sveikiau!“

 

 

2023-02-07 Jaunieji progimnazijos gamtininkai, vykdydami „Erasmus+“ projekto veiklas, pakvietė MA narius diskusijai apie tvarųjį gyvenimo būdą: „Sušildykime sielas – atšaldykime klimatą!“ Diskusijos vadovė biologijos mokytoja Jūratė Fridrikienė akcentavo, kaip svarbu nuo tiesinės ekonomikos pereiti prie žiedinės, kuria siekiama kiek įmanoma sumažinti atliekų kiekį, produktus pakartotinai panaudojant. Jaunieji gamtininkai pristatė problemas ir siūlė sprendimus, kur dėti nebereikalingus ar sulūžusius baldus, veikiančius ar nebeveikiančius elektros prietaisus, buities reikmenis, tekstilę, knygas, organines atliekas. Vėliau renginio dalyviai susibūrė prie tvariosios lentynos (jų yra ir pradinių klasių kabinetuose). Joje galima rasti mokyklos erdvėse „paklydusių“ pieštukų, trintukų, liniuočių ir kitų mokyklinių reikmenų, kurie laukia naujų savo šeimininkų.

 

Kovo 20-osios rytą Mažeikių Kalnėnų bendruomenę pasitiko plevėsuojanti Žemės vėliava, pertraukų metu skambėjo progimnazijos GMP kodeksas, kurio žodžiai ragina: „Gamtai gera padaryk!“ 5–8 klasių mokiniai atsakinėjo į viktorinos „Žemės diena“ klausimus Kahoot platformoje, buvo išrinkti šauniausi gamtos mylėtojai. I a. fojė atidaryta 6 klasių mokinių (mokytoja Raminta Lupeikienė) dailės piešinių-plakatų iš antrinių žaliavų paroda „Žemės paslaptys“. Parodoje eksponuojama mini instaliacija-dėžute atkreipiamas dėmesys į retųjų augalų saugojimą. Biologijos pamokų metu mokiniai išklausė aplinkosauginės konferencijos „Įdomioji ekologija“ dalyvių – eurokomisaro Virginijaus Sinkevičiaus ir Aplinkosaugos ministro Simono Gentvilo – pranešimus. Pagrindinis uždavinys – iki 2040 metų 15 % sumažinti pakuočių skaičių. Reaguodami į šį raginimą jaunieji gamtininkai sugalvojo padaryti 🚫 STOP ženklus vienkartiniams daiktams ir pakuotėms.

 

Kovo 31 dieną ZOOM platformoje vyko tarptautinis gerosios patirties sklaidos renginys respublikos ir užsienio šalių koordinatoriams ir įvairių dalykų pedagogams „International Experiences Implementing „Erasmus+“ Programme’s Projects“. Šio renginio organizatorė – Mažeikių Kalnėnų progimnazijoje vykdomų „Erasmus+“ projektų koordinatorė anglų kalbos mokytoja Olga Pileckienė. Gerąja tarptautinių projektų vykdymo patirtimi dalijosi Mažeikių Gabijos gimnazijos ir „Ventos“ progimnazijos anglų kalbos mokytojos ir „Erasmus“ projektų koordinatorės Renata Valantinienė ir Lina Čepauskienė. Mokytojai ir mokiniai iš Prancūzijos miesto Kanas Louis Pasteur koledžo papasakojo apie bendrai vykdytas veiklas mūsų vizito metu. Kaip „Erasmus+“ veiklos keičia mūsų progimnazijos gyvenimą, tarptautinei klausytojų auditorijai pasakojo būrys veiklių mokinių – projekto dalyvių. Jie supažindino su svarbiais Europos Sąjungos sprendimais ir Lietuvos atstovo Europos Parlamente – eurokomisaro Virginijaus Sinkevičiaus, atsakingo už aplinkosaugą – veiklą. Į pokalbį įsijungė projektų koordinatoriai ir vykdytojai iš mokyklos Gemeinschaftsschule am Sonnenfeld, iš Vokietijos miesto Sachsenheim ir mokytoja iš Metaplast S.R.L., Titu, Dambovita iš Rumunijos. Tarptautinis gerosios patirties sklaidos renginys pavyko – buvo įdomu sužinoti, kokias temas pasirenka kiti „Erasmus+“ projektų organizatoriai, kokias veiklas vykdo dalyviai, kokią apčiuopiamą ar sunkiai išmatuojamą naudą jie gauna.

 

Mažeikių Kalnėnų progimnazijos mokiniai aktyviai įsitraukė į FEE kasmetines pasaulinės veiksmo dienas, dalyvavo įvairiose veiklose: knygų skaityme ir mainuose, kūrė darbelius iš antrinių žaliavų, tvarkė aplinką, domėjosi sveika gyvensena, dalyvavo „Dienoje be mėsos“. Aktyviai dalyvauta respublikiniame „Atliekų kultūros“ egzamine, kurio tikslas – padėti geriau suprasti atliekų surinkimo ir tvarkymo sistemą, tvarumą, išmokti dar geriau rūšiuoti, sužinoti, kur nukeliauja nebenaudojami daiktai. Net devyniolika 5–8 klasių mokinių laimėjo diplomus.

 

7a ir 7b klasės mokiniai technologijų pamokose (mokytojas Stasys Pauliukas) pagal savo sumanytus projektus pagamino mažuosius vabzdžių viešbučius. Mokiniai turėjo tikslą – ištirti, kokio tipo namelyje vabzdžių populiacija mūsų mokyklos aplinkoje geriausiai vystysis. Tam pasirinktos įvairios namelių formos, spręstos inžinerinės problemos, analizuota, kokiomis medžiagomis (šienu, spygliuočių medžių kankorėžiais, samanomis, šakelėmis, giliukais) geriausia užpildyti namelius, kad vabaliukai jaustųsi juose komfortiškai. Mažieji vabzdžių viešbučiai progimnazijos teritorijoje puikiai jungiasi į bendrą kompoziciją su didžiuoju vabzdžių viešbučiu.

 

Nemažai mokinių susidomėjo idėja suteikti seniems daiktams naują gyvenimą. 5a kl. mokinė laimėjo II vietą 5–8 klasių mokinių respublikiniame ekologinių projektų konkurse „Šiukšlė-nešiukšlė“, kuris vyko Šiaulių Ragainės progimnazijoje. Kūrybinga penktokė iš plastikinių butelių kamštelių sukūrė daugiafunkcinį krepšelį. Kalnėnų progimnazijos technologijų mokytojų Jadvygos Martinkienės ir Stasio Pauliuko paraginti mokiniai, naudodami antrines žaliavas, pagamino Renesanso stiliaus aukso spalvos rėmus. Jiems surasta tinkama vieta – II aukšto koridoriaus stiklinė siena, ant kurios nuolat eksponuojami kūrybiniai mokinių darbai, projektai. Mokiniai, lankantys ,,Mados studiją“, pasiuvo rūbus iš senų džinsų ir originalią kolekciją „Antrasis gyvenimas“  pristatė tarptautinės konferencijos „Matyk, galvok ir veik“ metu.

 

Kad ekologinės problemos yra globalinės, suvokti padėjo bendradarbiavimas su projekto partneriais iš Prancūzijos miesto Kanas Louis Pasteur koledžo. Spalio mėnesį 15 mokinių ir 4 mokytojai svečiavosi Prancūzijoje: lankėsi elektros atliekų perdirbimo gamykloje, susipažino su Kanas miesto inžineriniais sprendimais, padedančiais saugoti gamtą, aplankė gamtos parką, įkurtą buvusiame sąvartyne. Dirbdami grupėse abiejų šalių mokiniai aktualizavo ekologines problemas, diskutavo, kaip jas išspręsti, kūrė skaitmeninius maketus miesto aikštės, kuri artimiausiu metu bus pertvarkyta į žaliąją erdvę, koledžo žaliųjų erdvių maketus, atliko skaičiavimus.

 

Gegužės pabaigoje projekto partneriai atvyko į Lietuvą. Jie susitiko su mokyklos logopede Gražina Kloviene, kuri papasakojo apie taikomus metodus ir savo darbo stilių dirbant su vaikais, kuriems reikalinga kalbos korekcija; susipažino su spec. pedagogės Ingos Gailevičienės, psichologės asistentės Daivos Gerikienės, socialinių pedagogių Renatos Samulaitės, Daivos Strazdauskienės, Vaiko gerovės komisijos veikla, kuriai vadovauja progimnazijos direktorės pavaduotoja ugdymui Jolanta Budrienė; mokytojų padėjėjų teikiama pagalba ir darbų metodais. Šių pagalbos mokiniui specialistų veiklos ir metodai aprašyti skaitmeninėje knygoje, sukurtoje BookCreator platformoje. Svečiai iš Prancūzijos stebėjo įvairių dalykų pamokas. Integruotos anglų kalbos ir biologijos pamokos metu mokiniai analizavo įvairias medžiagų būsenas (mokytojos: Daiva Valantė ir Jūratė Fridrikienė), pradinukai anglų kalbos pamokoje atliko užduotis apie rūšiavimą, taikydami ‘be going to’ sakiniuose (mokytoja Edita Piilberg), IT pamokoje Scratch programavimo kalbos aplinkoje kūrė žaidimą ir veikėjų programas, kurios padėjo išmokti tinkamai rūšiuoti pakuotes (mokytoja Danutė Prokopčukienė). Svečiai dalyvavo dizaino dirbtuvėje, kuriai vadovavo technologijų mokytoja Jadvyga Martinkienė (svečiams talkino jos mokiniai). Dalyviai pagamino iš naudoto kartono likučių originalius nuotraukų rėmelius. Tokiu būdu išmoko, kaip galima prikelti antram gyvenimui panaudotus daiktus ir medžiagas.

 

Didžiausią įspūdį svečiams paliko žalia mūsų šalis – net didieji Lietuvos miestai turi daug žaliųjų erdvių, kurių neturi gražioji Prancūzijos sostinė Paryžius. Tačiau bendras rūpestis tas pats – tvarus gamtos išteklių naudojimas. Todėl lankėmės Žemaitijos Nacionaliniame parke, kur susipažinome su gamtos saugojimo projektais, augalijos ir gyvūnijos įvairove. Taip pat svečiavomės pas mūsų krašto įžymybę – žolininkę Jadvygą Balvočiūtę. Kaip pasigaminti arbatą, kuri būtų ne tik skani, bet ir naudinga mūsų organizmui? Apie visa tai sužinojome Jadvygos Balvočiūtės ekologiniame ūkyje. Susitikimo pradžioje mokiniai išgirdo daugybės žolelių pavadinimus, jų vaistines savybes, kaip pasirinkti vaistines žoleles pagal naudingumą ir sveikatingumą, ko reikėtų vengti esant tam tikriems negalavimams. Vėliau vaišinosi specialiai pagaminta „Svečių“ arbata iš 18 vaistinių žolelių, skanavo sveikuoliškus ir ekologiškus užkandžius. Galiausiai kiekvienas dalyvis galėjo pasigaminti vaistažolių arbatą. Vieni ją gaminosi pagal savo poreikius, kiti – galvodami apie savo artimuosius.

 

Taip pat vykome į Telšių regiono atliekų tvarkymo centrą – Jėrubaičių sąvartyną Plungės rajone, stebėjome, kaip AB „Grigeo Klaipėda“ makulatūra perdirbama į kartoną. Prasmingo susitikimo kulminacija – dalyvavimas tarptautiniame gamtosauginiame renginyje „Matyk, galvok ir veik“, kuris vyko lietuvių ir anglų kalbomis. Šiame renginyje (organizatorė – biologijos mokytoja Jūratė Fridrikienė) taip pat dalyvavo mūsų socialinių partnerių – Telšių Atžalyno progimnazijos – atstovai. Kalnėniškiai supažindino su žiedine ekonomika, pristatė savo atliktų tyrimų išvadas: „Mažeikių Kalnėnų progimnazijos mokinių atvykimo į mokyklą priemonių daroma įtaka anglies dioksido kiekiui“; „Oro užterštumo automobilių išmetamomis medžiagomis (anglies monoksidu ir anglies dioksidu) prie mokyklos vertinimas“ (mokytoja Jūratė Fridrikienė). „Nuo sėklos iki sėklos“ (mokytojos: Lina Čikeliovienė, Jūratė Lupeikienė. Parodą „Žemė tik viena – saugokime ją“ pristatė pradinių klasių mokiniai (mokytojos Lina Čikeliovienė, Žaneta Narvilaitė ir mokytojo padėjėja Irma Lazauskaitė).

 

Baigiantis projekto metams išanalizavome pokyčius, įvykusius per projekto vykdymo laikotarpį nuo 2022-ųjų vasaros iki 2023-ųjų pavasario pabaigos. Projekto dalyviai pasiūlė savo ekologinio elgesio kodeksą ir sukūrė skaitmeninę knygą su iliustracijomis ir taisyklėmis. Buvo sukurti skaitmeniniai plakatai apie ekologines problemas ir galimus jų sprendimus. Palyginę apklausų rezultatus, diagramų rodiklius, galime konstatuoti, kad pokytis yra reikšmingai teigiamas ne tik visai mokyklos bendruomenei, bet ir partneriams – visiems, kas tiesiogiai ar netiesiogiai prisidėjo prie projekto realizavimo. Visi praplėtė savo žinias apie Europos šalyse vykstančius procesus, ekologinės grėsmes ir, kas yra svarbiausia, apie veiklą, kuri vienija visas Europos šalis, siekiant apsaugoti žmoniją ir visą mūsų planetą nuo klimato pokyčių sunkių pasekmių. Erasmus+ programos projekto dalyviai savo mažais darbais prisidėjo prie šio didelio tikslo.

 

Projekto svetainė 

 

Projektą finansuoja „Erasmus+“ programa

(2022-1-LT01-KA122-SCH-000075760)

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.