Kaip vaikui mokytis anglų kalbos namuose? Penki mokytojos patarimai tėvams

Uždarytos mokyklos ir visas mokymosi procesas perkeltas į virtualias klases kompiuterio ar telefono ekrane. Jei anksčiau tėvai ribodavo vaikų laiką prie ekranų, dabar šis iššūkis – sunkiau įveikiamas. Bet į kiekvieną situaciją, pasak anglų kalbos mokytojos Aušros Jankauskaitės, galima pažvelgti kūrybiškai ir atrasti ne vieną sprendimą, kaip, net vaikui to nepastebint, mokytis namuose ir stiprinti užsienio kalbos įgūdžius. Ji pateikia 5 būdus, kaip sudominti atžalas ir tinkamai juos motyvuoti.

 

  1. Pasitelkite muziką – taip lengviau įsimenami ne tik nauji žodžiai.

„Mokantis anglų kalbos, kaip ir bet kokio kito dalyko, svarbiausia – atkreipti dėmesį į įgimtus vaiko polinkius ir gabumus, kad mokymasis būtų ne atskiras procesas, o motyvuojantis ir su tinkamu iššūkiu“, – į tai pirmiausiai skatina atsižvelgti specialistė ir priduria, kad kalbos integravimas į kasdienybę, dalykų susiejimas, daro teigiamą įtaką mokymosi procesui.

„Jei vaikas imlus muzikai, galbūt jam patiks dainuoti ar net parašyti anglišką dainą? Nemažai kalbos struktūrų gali atrodyti sudėtingos, kai jas mėginame paaiškinti, tačiau muzika padeda juos įsiminti daug efektyviau“, – sako mokytoja Aušra.

Mokymosi procesas, 3–6 metų vaikams, turėtų būti panašus į tai, ką jie veikia laisvalaikiu, kai žaidžia. Mokytoja pataria, kad taisyklėms dar gerokai per anksti: „Tokio amžiaus vaikams svarbu stimuliuoti jusles – uoskite, lieskite, pieškite, žiūrėkite, bėkite, klausykitės, ragaukite – kuo daugiau juslių stimuliuojama, tuo įvairiapusiškesnis tampa mokymosi procesas. Tokių metų juos veda smalsumas – išnaudokite tai. Atraskite pasaulį kartu ir nebūtinai viena kalba.“

 

  1. Drauge pasportuokite – pagerinsite ir fizinę sveikatą, ir mokymosi procesą.

Rūpindamasis savo ir aplinkinių sveikata, kiekvienas šiandien turėtų likti namuose, reikėtų neužmiršti kuo daugiau judėti. Fizinis aktyvumas gerina smegenų veiklą bei kognityvines funkcijas. Anot mokytojos, į tai integravus mokymąsi greitai pastebėsite gerų rezultatų.

„Judėjimui, dabartinėje situacijoje, turime skirti tikrai didelį dėmesį. Tai drąsiai, drauge gali daryti visa šeima, o įtraukus anglų kalbos žodžių, pagerinsite ne tik fizinę būklę, bet ir kalbos žinias. Pasitelkite užduočių estafetėmis: jų metu mėtomas kamuolys arba žiedai. Tokių priemonių neturite namuose? Pažvelkite į tai kūrybiškai – gal galima integruoti kitų buityje esančių daiktų, pavyzdžiui: rašiklių, dangtelių, nedūžtančių indų, pagalvių?

Jei vyresni vaikai domisi skirtingomis sporto šakomis, pabandykite pasinaudoti jomis. Galite surengti nedidelį futbolo ar krepšinio čempionatą, jo metu kalbėsitės tik angliškai“, – vardija, suaugusius ir vaikus anglų kalbos Kinijos mokykloje mokiusi, o prieš metus į Lietuvą sugrįžusi, A. Jankauskaitė.

 

  1. Kūrybinės užduotys – pieškite, gaminkite korteles.

„Jei vaikams patinka piešti, skirkite jiems užduotį arba drauge pasigaminkite žodžių korteles. Efektyviausi būdai tie, kuriais mėgdžiojami gimtosios kalbos mokymosi procesai – kalbos vartojimą natūraliose situacijose. Esant galimybei, namuose kalbėkitės angliškai. Galbūt sukursite kulinarijos laidą, o kiekvieną produktą apibūdinti pagelbės žodžių kortelės? Gal paprasčiausiai angliškai paprašysite paduoti tą žalią rytinės kavos puodelį? Mes visi geriausiai mokomės stebėdami aplinką“, – pataria šiuo metu Vilniuje, anglų kalbos mokykloje „Intellectus“, dirbanti mokytoja.

Anot jos, 7–10 metų vaikai, nori atrodyti suaugę, tad jiems neretai patinka vaidinti suaugusiųjų gyvenimo situacijas. Žaidimo metu sukurta parduotuvė, restoranas ar gydytojo kabinetas – efektyvus būdas mokytis ir užsienio kalbos. Be to, šiame amžiuje svarbu pasivaržyti, tad išsiaiškinus, kas vaiką motyvuoja, galima namuose sukurti atskirą taškų sistemą ir visiems dalyviams skirti po apdovanojimą.

 

  1. Išmaniosios technologijos atveria daugiau galimybių.

Specialistė pataria į išmaniąsias technologijas žiūrėti kaip į pagalbininkes, net jei norite, kad vaikai kuo mažiau laiko praleistų prie ekranų: „Tokios programėlės kaip „Kahoot“ ar „Quizlet“ gali tapti žaismingu būdu įtvirtinti žodyną ar net gramatikos subtilybes. O pakeitę kalbos nustatymus televizoriuje, kompiuteryje, telefone, žaidimų konsolėse, pamatysite, kad ne tik vaikai, bet ir jūs greitai išmoksite naujų žodžių.“

Mokytojos manymu, 11–17 metų paaugliams labai svarbus draugų palaikymas ir priklausymas bendraamžių ratui, tad tinkamai prižiūrimas naudojimasis socialiniais tinklais taip pat gali būti priemonė mokytis. „Youtube“ platformoje išgarsėję asmenys dažnai dalijasi paaugliams aktualiomis temomi, jų kalba natūrali, o ir šarmo jiems nestinga.

„Jei norite, kad vaikai papildomai ir sistemingai mokytųsi anglų kalbos, o jums trūksta laiko įsitraukti į šį procesą, tada šį darbą galima patikėti profesionalams. Paskelbus karantiną, anglų kalbos mokykloje, kurioje dirbu, per keletą dienų persiorientavome į nuotolines pamokas ir vaikams toks mokymosi būdas itin patinka. Jau po mėnesio matome, kad jie įgyja ir asmeninių įgūdžių, kurie anksčiau buvo mažiau lavinami – savikontrolės, savarankiškumo, disciplinos, savarankiško mokymosi (angl. autonomous learning). Kas gali būti geriau mokytojui nei savarankiškai gebantys mokytis mokiniai?“, – pastebi anglų kalbos specialistė.

 

  1. Pasitelkę filmų ir knygų anglų kalba, lavinsite kompleksinius įgūdžius.

Atrodytų įprastas ir visiems gerai žinomas būdas mokytis užsienio kalbos, tačiau, pasak mokytojos, neretai užmirštamas.

„Knygos ir filmai – puikus būdas sustiprinti užsienio kalbos mokėjimą, ypač tuomet, kai jų temos ar personažai nejučia priverčia vaikų akis sužaižaruoti. Taip galima pagerinti ne tik tarimą, lengviau įsiminti žodžius, bet ir plėsti dominančios srities žinias. Šį metodą nesunku pritaikyti skirtingo amžiaus vaikams – internetinėse platformose gausu įvairaus, ir edukacinio, turinio.

Kai skatinsite vaikus mokytis, nepamirškite ir tinkamai pagirti. Tai labai svarbu, kad ir kokio amžiaus jie būtų. Augimo mąstysenos principai pritaikomi efektyviau, kuomet giriame ne už rezultatą, ne aklai, bet už pastangas, padarytas klaidas ir mokymąsi iš jų“, – teigia anglų kalbos mokytoja A. Jankauskaitė.

 

„Intellectus“ mokyklos inf.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.