Istorinis išprusimas didina toleranciją ir atsakomybę

Lina Lakickienė
,
Klaipėdos Baltijos gimnazijos bibliotekininkė

Vasario 13–14 d. Lietuvos mokyklų bibliotekų darbuotojų asociacijos (LMBDA) narės dalyvavo pirmininkės Žanetos Pratusevičienės inicijuotame seminare „Istorijos faktų panaudojimas visuomenės švietimui ir krašto pažinimui“. Seminarą organizavo Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti sekretoriatas bendradarbiaudamas su Kėdainių krašto muziejaus Daugiakultūriu centru.

 

Seminare buvo pristatyti Tarptautinės komisijos istorikų atlikti istoriniai tyrimai, susiję su Lietuvos okupacijomis XX a. Renginio dalyviai sužinojo, kaip populiariai pristatyti sudėtingas istorines temas mokyklos ar vietos bendruomenei, susipažino su Kėdainių daugiakultūrio miesto istorija ir pažintinėmis edukacinėmis programomis.

 

 

Meile istorijai pulsuojančios gidės, Kėdainių krašto muziejaus Daugiakultūrio centro vadovės Audronės Pečiulytės vesta ekskursija po Kėdainius nepaliko abejingų. Daugumą dalyvių stebino, kokią turtingą istoriją turi šis daugiakultūris, daugiatautis Kėdainių miestas, įkurtas jau net XIV a. Žavėjo ir įdomios ekspozicijos bei dizainerių išmonė atnaujintuose muziejuose: tai ir rašytojui Č. Milošui atminti skirtas „rojaus kampelis“, ir interaktyvus žemėlapio maketas. Ant maketo pastatytos specialios figūrėlės (kunigas, gimnazistas, prekeivis žydas, Radvilų kalaitė, škotas pirklys ir kiti) ima pasakoti Kėdainių aukso amžiaus (XVII a.) istoriją. Žavėjo ir daugybė kitų eksponatų. Žinoma, aplankėme ir didinguosius kunigaikščius Radvilas… Jų sarkofagai saugomi Evangelikų reformatų bažnyčios rūsyje.

 

Kėdainių krašto muziejaus Daugiakultūriame centre turėjome galimybę pačios pirmosios aplankyti parodą „Stebuklingas išsigelbėjimas. Myro ješiva Kėdainiuose 1940 m.“ ir labai kūrybingai pateiktą ekspoziciją apie Kėdainių žydų bendruomenę. Išklausiusios ypač įdomią A. Pečiulytės paskaitą „Žydų religija, šventės, patiekalai ir laidojimo tradicijos“ dalyvavome protmūšyje. Laimėjusi komanda buvo apdovanota A. Pečiulytės ir A. Bėkštos knyga „Atrandu ir spalvinu Kėdainius“.

 

Vilniaus universiteto docento, istorijos mokslų daktaro Algirdo Jakubčionio pasakojimas apie totalitarinį režimą buvo tikrai intriguojantis. Papasakotos absurdiškos situacijos dažnai atrodė neįtikėtinos ir kėlė šypsenas ar net juoką. Tačiau visos supratome – gera juoktis, kai nereikia patirti viso šio absurdo savo kailiu…

 

Pasak charizmatiškosios Ingridos Vilkienės, Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti sekretoriato vadovo pavaduotojos, švietimo programų koordinatorės, istorinis išprusimas mažina stereotipų, klaidingų mitų atsiradimą ir didina toleranciją. Pristatydama holokaustą išgyvenusio I. Arado prisiminimų knygą „Iš mirties slėnio į Siono kalną“ I. Vilkienė priminė autoriaus žodžius, kad istoriniai tyrimai ir pagal juos išleistos knygos be švietimo yra beverčiai.

 

Seminaro metu praturtėjome visokeriopai: bibliotekininkės įgijo naujų istorinių žinių, mokyklų bibliotekos – vertingų knygų, o Kėdainiai – gausų būrį šį kraštą pamilusių žmonių.

 

Nuorodos, norintiems pasidomėti plačiau:

Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti – https://www.komisija.lt/.

Lietuvos mokyklų bibliotekų darbuotojų asociacija (LMBDA) – https://inmedio.jimdofree.com/.

Kėdainių krašto muziejus – https://kedainiumuziejus.lt/.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.