Irenai Veisaitei suteiktas vienas garbingiausių Lenkijoje „Paribio žmogaus“ apdovanojimas

Rasa Rimickaitė
,
LR kultūros atašė Lenkijos Respublikoje

Gegužės 9 d. Seinuose įsikūręs tautų, kultūrų ir menų fondas „Paribiai“ skyrė profesorei Irenai Veisaitei vieną garbingiausių Lenkijoje apdovanojimų – „Paribio žmogaus“.

„Paribio žmogaus“ titulas teikiamas siekiant apdovanoti ir populiarinti šių dienų „tiltų statytojų“, kurie propaguoja paribio idėjas, laužo įsisenėjusius stereotipus, tiesia tiltus tarp įvairių tautų ir religijų, darbą.

Jubiliejiniais 2019-aisiais „Paribio žmogaus“ titulą pelnė profesorė, Atviros Lietuvos fondo kūrėja Irena Veisaitė, visą gyvenimą skyrusi teatro kritikai, ugdžiusi studentus ir kūrusi pilietinę visuomenę nepriklausomoje Lietuvoje bei Vidurio ir Rytų Europoje. Garbingas „Paribio žmogaus“ apdovanojimas Irenai Veisaitei skiriamas už paribio etoso praktikavimą, kūrybą ir gyvenimo poziciją, kuri visiems ją apdovanojantiesiems yra įkvėpimo šaltinis, atrama dvejonių akimirkomis ir svarbus gyvenimo bei veiklos atskaitos taškas. Pasak fondo „Paribiai“ prezidento Krzysztofo Czyżewskio: „Iš dvidešimto amžiaus pragaro Irena Veisaitė išėjo žvelgdama į ateitį. Intelektualinė drąsa ir aktyvi visuomeninė veikla lėmė, kad Lietuvoje ir Europoje Irena Veisaitė tapo tikru moraliniu autoritetu. Kelias, kuriame ji atrado veiklos prasmę ir tikslą, – tai kelias Mokytojos, gyvenimą suvokiančios kaip meną. Su kiekvienu mažyčiu, mokinių daug kartų atkartojamu jos žingsniu į priekį prasmingas tampa Irenos Veisaitės gyvenimo šūkis: „Atleisti ir kurti ateitį – gyvųjų pareiga“.“

 

Dokumentas, liudijantis „Paribio žmogaus“ vardo suteikimą, Irenai Veisaitei bus įteiktas gegužės 30–31 d. per Seinų Baltojoje sinagogoje ir Lietuvių namuose vyksiančias iškilmes.

Iškilmėse dalyvaus Lietuvos ir Lenkijos kultūros lauko žmonės, Ireną Veisaitę sveikins Lenkijos ir Lietuvos kultūros ir meno pasaulio įžymybės, Lenkijos kultūros ir nacionalinio paveldo bei Lietuvos kultūros ministerijos atstovai, Palenkės vaivadijos maršalka, Seinų miesto atstovai, vyks koncertas, diskusija apie atvirą visuomenę, Irenos Veisaitės vaidmenį ugdant Lietuvos jaunimą, bus atidaryta profesorei skirta paroda, pristatyta Beatos Kalębos į lenkų kalbą išversta ir leidyklos „Pogranicze“ išleista Aurimo Švedo ir Irenos Veisaitės knyga „Gyvenimas turėtų būti skaidrus“.

 

Tarp daugelio Irenos Veisaitės pelnytų apdovanojimų yra Tolerancijos žmogaus titulas, Barboros Radvilaitės medalis, Didžiojo Lietuvos Kunigaikščio Gedimino 4-ojo laipsnio ordinas, LR kultūros ministerijos garbės ženklas „Nešk savo šviesą ir tikėk“, Veimare teikiamas Gėtės instituto apdovanojimas – Gėtės medalis, Lietuvos valstybės ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ komandoro didysis kryžius.

 

Iki šiol „Paribio žmogaus“ titulą pelnė lenkų poetas Jerzy Ficowskis, lietuvių poetas, eseistas, profesorius Tomas Venclova, estų kompozitorius Arvo Pärtas, ukrainiečių eseistas, istorikas ir publicistas Bohdanas Osadčiukas ir italų rašytojas Claudio Magris.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.

Komentarai (2)

  • Angelė Baranauskaitė -Bajorienė

    Miela profesore,
    Sveikinu iš visos širdies Man,studijavusiai lietuvių kalbą, dėstėte užsienio literatūrą 1980 -1981 m.Dėstėte kartu ir gyvenino skaidrumo tiesas,klojote mumyse žmogiškumo pamatus. Ir po beveik 40 metų viską ryškiausiai prisimenu.Dėkui Jums,sveikatos ir stiprybės.

  • Buvusi studentė Loreta

    Ačiū už šviesą,gerbiama Profesore!