„Erasmus+“ projekto „Together Stronger“ bendradarbiavimo veiklos Turkijoje

Ingrida Jurevičienė
,
projekto koordinatorė
Janina Dautartienė, Daina Jonavičienė
,

Kėdainių „Spindulio“ mokykla dalyvauja įgyvendinant „Erasmus+“ projekto „Together Stronger“ („Kartu stipresni“) veiklas. Pagrindinis šio projekto tikslas – Montessori ugdymo metodikos elementų integravimas į specialiojo ugdymo pedagoginę praktiką. Psichologės ir pedagogės Marijos Montessori ugdymo metodai grindžiami natūralios vaiko prigimties stebėjimais ir tyrinėjimais, sudarant sąlygas pačiam suvokti save ir supantį pasaulį. Lapkričio 14–18 d. trečiasis projekto mobilumas vyko Turkijoje, Mersino miesto Abdulkadir Perşembe Vakfı Imam-Hatip Ortaokulu mokykloje. Mūsų mokyklos komanda, kuriai atstovavome mes, projekto koordinatorė Ingrida Jurevičienė, mokytojos Janina Dautartienė, Daina Jonavičienė, bei mokinės Dinara Kochanauskaitė ir Evelina Jasinskaitė, kartu su partneriais iš Turkijos, Rumunijos, Portugalijos ir Šiaurės Makedonijos aktyviai dalyvavo praktinėse Montessori metodika grįstose veiklose. Mobilumo metu projekto veiklos buvo sutelktos motorinei, jutimo ir suvokimo, pažintinei, socialinei ir emocinei sritims tobulinti.

 

Į mokyklą atvykusius dalyvius pasveikino įstaigos direktorė Ayse Elmas, projekto koordinatorius Yılmazas Akdasas supažindino su mokyklos edukacinėmis aplinkomis, mokinių sukurtais darbais. Visi kartu ragavome tradicinių turkiškų patiekalų, užburiančių įvairove ir skoniu.

Padedami mokytojų, mokiniai įsitraukė į meninę-kūrybinę veiklą. Ant natūralių gamtos medžiagų – akmenų, jūros kriauklių ir medinių gyvūnų figūrėlių – piešė ornamentus, spalvino įvairiomis spalvomis, sukurdami ryškų spalvų koliažą. Užsiėmimų pabaigoje mokyklos kieme projekto dalyviai sodino alyvmedžių sodinukus ir gėles, mini darželius vaikai papuošė savo dekoruotais darbeliais.

 

Antrąją susitikimo dieną, bendradarbiaudami komandose, ugdytiniai kūrė aitvarus. Naudodami spalvingas lengvas medžiagas, mokėsi kurti ir dekoruoti aitvarus, kurie atspindėjo partnerių šalių vėliavas. Vėliau Viduržemio jūros pakrantėje vaikai išbandė sukurtų aitvarų stiprumą. Daug teigiamų emocijų mokiniai išgyveno, kai vėjo genami aitvarai sėkmingai pakilo į dangaus platybes.

Kitos projektinės veiklos dienos buvo skirtos fiziniam aktyvumui, pajėgumui ir ištvermei ugdyti. Daug įspūdžių mokiniai patyrė „Nuotykių parke“, kuriame išbandė skirtingo sudėtingumo trasas su kliūtimis ir nuolat keičiamais trasų elementais medžiuose bei laisvąjį skrydį ore. Daugelis mokinių pasakojo, kad laisvo skrydžio pojūtį patyrė pirmą kartą ir šis jausmas išliks ilgam.

Sportines veiklas užbaigėme jūros pakrantėje. Smėlėtame „Pompei“ pliaže surengėme tinklinio turnyrą, žaidėme judrius turkiškus žaidimus, aktyviai judėjome vaikščiodami gryname ore. Vakare visi buvome geros nuotaikos, energingi, kupini jėgų.

 

Projekto partneriai dalyvavo įvairiose išvykose ir edukacijose, suteikiančiose galimybę pažinti šalį, tradicijas, kultūrą, kulinarinį paveldą ir gamtą.

Mersinas yra vienas svarbiausių Turkijos uostų. Ekskursijos Jūrų laivyno muziejuje metu susipažinome su istoriniais mūšio laivų modeliais, uniformomis, ginklais, paveikslais, kuriuose pavaizduotos svarbios kovos, interaktyvioje ekspozicijų salėje stebėjome istorinius vaizdo įrašus. Lankydamiesi Tarsuso mieste, grožėjomės vandens kriokliais, įspūdingo grožio gamta, stebėjome zoologijos sodo ir akvariumo gyvūnus. Netoli Silifkės miesto aplankėme ypatingą vietą – „Heaven and Hell“ („Dangus ir pragaras“) urvą. Tai du natūraliai susidarę urvai. Pragaro urvas yra 130 metrų gylio ola su vertikaliomis sienomis, Dangaus urvas – platesnis, o 455 akmeniniai laiptai padaryti tam, kad būtų galima staigiai pakilti į Dangų. Dabar visiems galime pasakyti, kad buvome pragare ir lipome laiptais į dangų. „Narlikuyu“ kavinėje ant jūros kranto valgėme šviežiai iškeptą žuvį, ragavome tantunį, kebabus, gėrėme turkišką kavą.

 

Savaitės veiklas užbaigėme atsisveikinimo vakariene pagal turkiškas tradicijas. Vakaras buvo kupinas gerų emocijų, partneriai dalijosi savo įspūdžiais ir smagiausiomis akimirkomis, patirtomis visos savaitės metu. Susitikimo metu puoselėjami draugiški santykiai suartino, padėjo pažinti vieniems kitus, atrasti naujų patyrimų. Mokytojams ir mokiniams įteikti dalyvio sertifikatai. Laukiame kito partnerių susitikimo, kuris vyks Portugalijoje kovo mėnesį.

 

Šis projektas yra finansuojamas iš Europos Komisijos „Erasmus+“ programos.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.