Pagilintos istorijos žinios ir gebėjimai S. Sugiharos name-muziejuje Kaune

Mykolas Fedaravičius
,
Kulautuvos pagrindinės mokyklos istorijos mokytojas metodininkas

Dešimtoje klasėje, dėstant istorijos temas apie Antrąjį pasaulinį karą, ypač tinka pamokos kitose erdvėse. Istorijos reiškinio mokymasis įgauna emocinio atspalvio, kai mokiniai lankosi muziejuje, atmintinoje ar su istorine gyvenamąja aplinka susijusioje vietoje.

 

Kulautuvos pagrindinės mokyklos dešimtokai su Antrojo pasaulinio karo holokausto reiškiniu susipažindino japonų diplomato Čiunės Sugiharos namuose-muziejuje Kaune. Stebėdami vaizdo siužetą, mokiniai galėjo suvokti, kokį žygdarbį Antrojo pasaulinio karo metais atliko Čiunė Sugihara. Jis, nepaisydamas oficialios Japonijos vyriausybės, savo iniciatyva išdavinėjo vizas nuo karo Lenkijoje bėgantiems šios šalies žydų tautybės asmenims. Per šešias savaites pavyko išrašyti bemaž 6 tūkstančių vizų. Už savo žygdarbį Č. Sugihara buvo apdovanotas Pasaulio teisuolio vardu. Šis diplomato žygdarbis sietinas su Lietuvoje karo metais vykdytu Lietuvos žydų genocidu. Mokiniai dalijosi žiniomis apie lietuvius, kurie rizikuodami gyvybe gelbėjo žydus. Holokausto tema vyravo stebint muziejuje esančius istorijos šaltinius, nuotraukas, asmeninius diplomato daiktus. Jau pati  namo-muziejaus aplinka mokinius apgaubia tarpukario laikotarpio dvasia. Gerą įspūdį mokiniai patyrė, kai galėjo savo rankomis lytėti vienos iš išgelbėtų žydų tautybės asmenų pasą su Č. Sugiharos patvirtintu vizos anspaudu. Edukacinėje pamokoje atspindėti bent keli Lietuvos istorijos įvykiai: tarpukario laikotarpis, karo pradžia, sovietinė okupacija ir muziejaus atsiradimas toje vietoje, kur buvo Japonijos atstovybė.

 

Iš Čiunės Sugiharos namo-muziejaus mokiniai išėjo ne tik pagilinę istorijos žinias, bet ir patys užsidėję japoniškos vizos anspaudą ant padovanoto muziejaus lankstinuko. Tai lyg ir priminimas, kuris skatins mokinius suvokti, kad holokaustas neturi pasikartoti.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.