Belgų mokinių viešnagė Radviliškio Lizdeikos gimnazijoje

Vaida Jankūnienė
,
Lizdeikos g-jos istorijos mokytoja

Į įprastą projektinių veiklų laiką grįžta didelę patirtį šioje srityje turinti Radviliškio Lizdeikos gimnazija. Kovo 27–31 d. gimnazijoje viešėjo svečiai iš Gelio miesto gimnazijos (Sint Dimpna Geel College) Belgijoje.

 

Lizdeikos gimnazija yra aktyvi MEPA („Mokyklos – Europos Parlamento ambasadorės“) projekto narė, o Gelio mokyklos mokiniai jau 20 metų dalyvauja projektinėje veikloje, kurios baigiamojoje „Europos savaitės“ dalyje į gimnaziją atvyksta mokiniai iš šalių partnerių, pristato savo kraštą ir mokyklą bei dalyvauja įvairiose projekto veiklose. Paskutinę balandžio savaitę lizdeikiečiai lankysis Belgijos Gelio mieste ir kartu su bendraamžiais iš Italijos, Vengrijos, Lenkijos ir šeimininkais belgais ne tik diskutuos šiandienos Europoje aktualiais klausimais, ugdysis kritinio mąstymo, bendravimo ir bendradarbiavimo įgūdžius, bet ir susipažins su Belgijos kultūra lankydamiesi Briuselyje ir Antverpene.

 

Svečių viešnagės Lizdeikos gimnazijoje projekto dalies tema buvo „Europos vertybės 2022“. Ta tema gimnazijoje buvo surengti debatai, kuriuose dalyvavo ne tik svečiai iš Belgijos, dvi pirmokų gimnazistų komandos, bet ir Šiaulių universitetinės gimnazijos bei Pakruojo „Atžalyno“ gimnazijos mokinių komandos. Debatų temos dalyviams buvo žinomos iš anksto, tad buvo laiko pasiruošti. Mokiniai diskutavo aktualiomis temomis apie Ukrainos įstojimo galimybes į Europos Sąjungą, Europos migracijos politiką, Europos paveldo išsaugojimą, ar knygų skaitymas turėtų būti privalomas, ar galima pasitikėti informacija iš socialinių tinklų. Debatai truko dvi valandas, juose dalyviai ne tik išsakė savo poziciją burtų keliu pasirinkta tema, bet ir pateikė klausimus, į kuriuos komandos atsakinėjo pasitelkdamos žinias, politines įžvalgas ir svarius argumentus. Nors renginys nevyko pagal griežtą debatų formatą, tačiau pagrindinių jų aspektų buvo laikomasi. Tai buvo puiki patirtis ne tik argumentuojant, bet ir tobulinant anglų kalbos įgūdžius. Kartu gimnazistams tai buvo puiki galimybė pradėti debatų praktiką, nes nuo naujų mokslo metų gimnazija dalyvaus kitame tarptautiniame projekte, kuriame su bendraamžiais iš kitų šalių diskutuos įvairiais aktualiais Europos globaliais klausimais.

 

Lietuvoje trylika mokinių ir juos lydinčios dvi mokytojos iš Belgijos viešėjo pirmą kartą. Svečius sužavėjo Vilniaus senamiesčio architektūra, Katedros aikštė, Gedimino pilies bokštas ir lietuviški cepelinai. Projektinės veiklos vyko ne tik muzikos, šokių, istorijos, geografijos, anglų kalbos pamokose gimnazijoje, bet ir už jos ribų – aplankant Burbiškio dvarą, Kleboniškių kaimo muziejų, Naisius, Kryžių kalną, Šiaulius.

 

 

Gimnazistai, kurių šeimose svečiavosi bendraamžiai, nepamiršo ir gimtojo Radviliškio – papasakojo miesto istoriją, parodė Radviliškį, iš kitų Lietuvos miestų išskiriančius istorinius ir kultūrinius objektus. Belgų jaunimą sužavėjo pristatyta „Jaunimo erdvių“ veikla – kažką panašaus turi ir svečiai, tik pas mus, anot jų, įvairesnės veiklos ir daug daugiau įsitraukiančio jaunimo.

 

Paskutinę projekto dieną Lizdeikos gimnazijoje svečiai dalyvavo mokinių surengtame renginyje „Auksinė pelėda“, kuriame Auksinės pelėdos nominacijomis buvo apdovanoti Lizdeikos gimnazijos bendruomenės nariai. Taip pat per renginį buvo renkamos lėšos Ukrainai paremti. Vakare gimnazijos aktų salėje skambėjo lietuvių liaudies dainos – į atsisveikinimo vakarą atvykęs Radviliškio kultūros centro folkloro ansamblis „Aidija“ jaunimą, mokytojus ir mokinių tėvelius linksmino liaudies šokiais, žaidimais, dainomis. Jauni žmonės labai greitai įsitraukė į šokius, kurie Gelio mokinius sužavėjo paprastumu, aiškumu ir lengvumu.

 

Tarptautinės projektinės veiklos, tarpkultūrinis bendravimas ir bendradarbiavimas – galimybė mokiniams ne tik mokantis, bet ir dalyvaujant įvairiose veiklose įgyti naujų pozityvių patirčių, prisideda prie socialiai atsakingo, kritiškai mąstančio, tolerantiško jaunimo ugdymo.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.