Ar profesinis sektorius pateisins darbo rinkos viltis?

Pastaraisiais metais vis daugiau jaunuolių renkasi profesinį mokymąsi. Profesinės mokyklos dėl trumpesnio mokymo laiko gali daug greičiau reaguoti į kvalifikuotų specialistų paklausą rinkoje.

 

Kad mokinių skaičius auga, „Švietimo naujienoms“ patvirtino ir Vilniaus automechanikos ir verslo mokyklos pavaduotoja ugdymui Ona Keršienė: „Mokinių skaičius tikrai didėja. Gal kinta proporcijos, dabar daugiau dėmesio skiriama suaugusiųjų mokymui. Nuo pernai yra pradėtos vykdyti naujos tęstinio mokymo programos. Jas renkasi tie asmenys, kurie jau yra baigę kokius nors mokslus, bet gal savęs neatradę arba supratę, kad pagal šiuo metu Lietuvoje esantį darbuotojų poreikį reikia kitokių kompetencijų. Žmonės stoja mokytis iš naujo ir per 1 metus arba 8 mėnesius (priklausomai nuo programos) įgyja trūkstamas kompetencijas.“

 

Klaipėdos technologijų mokymo centro direktorė Violeta Petrušienė taip pat džiaugėsi dėl savo vadovaujamo centro, kuriame šiuo metu mokosi 621 mokinys, sakydama, kad turi optimalų skaičių mokinių, todėl gali pasigirti puikiu mikroklimatu.

Tačiau tam tikrų sričių specialistai, vadovai, verslininkai pabrėžia didelį darbuotojų trūkumą, pavyzdžiui, asociacijos „Linava“ generalinis sekretorius Mečislovas Atroškevičius per interviu „Švietimo naujienoms“ yra teigęs, kad tai, kiek šiuo metu parengiama komercinio transporto vairuotojų, tėra tik lašas jūroje…

2019 m. į profesinio mokymo įstaigas numatoma priimti 20,2 tūkst. pirmakursių

 

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos teikimu Vyriausybė patvirtino preliminarius 2019 m. priėmimo į profesinio mokymo įstaigas skaičius. Numatoma, kad 2019 m. valstybės lėšomis profesinio mokymo įstaigose bus priimta beveik 20,2 tūkst. pirmakursių.

„Priėmimą į profesines mokyklas orientuojame į inžinerinę pramonę ir kitas darbo rinkai reikalingas specialybes – tai, ko reikia šiuolaikinei Lietuvai. Taip pat labai svarbu didinti profesinio mokymo patrauklumą ir bendradarbiavimą su pramone, stiprinti profesinį orientavimą“, – sako švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius.

 

2019 m. į profesinio mokymo įstaigas planuojama priimti 20 190 mokinių. Daugiausiai planuojama priimti į apdirbamąją gamybą – 4848, didmeninę ir mažmeninę prekybą, variklinių transporto priemonių ir motociklų remontą – 3533, transportą ir saugojimą – 2693, statybą – 2024.

Preliminarus 2019 m. priimamų mokinių skaičius nustatytas pagal profesinio mokymo absolventų poreikio prognozę 2018–2020 m., darbdavių, socialinių partnerių siūlymus.

 

„Švietimo naujienų“ inf.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.