Apie nematomas bendruomeniškumo gijas gvildenant praeities paslaptis renginyje „Mitologijos slėpiniai“

Rasa Štuikienė ir Vilma Subačienė
,
Švenčionių Z. Žemaičio gimnazijos pradinių klasių mokytojos metodininkės 
Jolita Garbulienė
,
Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcijos Sirvėtos regioninio parko grupės gamtos mokyklos specialistė 

Mitologijos temą suprasti nėra paprasta. Vienokiais būdais ši tema pristatoma vaikams, kitokiais – suaugusiems. Suvokti senovės lietuvio santykį su gamta, suprasti jo tikėjimą, kad medžiai, akmenys, upės, ežerai esą šventi, kad gamtoje galbūt gyvena dievybės, iššūkis – daugumai. Ne paslaptis, kad anksčiau žmonės gyveno kitaip – arčiau gamtos ir atsakingai vadovavosi jos ritmu.

 

Kokios dievybės supo senovės lietuvį, Švenčionių krašto žmonės ir svečiai gali dalinai susipažinti vaikščiodami Sirvėtos regioninio parko teritorijoje esančiu Mitologiniu taku. Gal net šio tako akmeninių skulptūrų, vaizduojančių dievybes, fone, galima pajusti ypatingą ryšį su gamta… Tačiau minėtas pažintinis takas ar Sirvėtos regioninio parko lankytojų centro vidaus ekspozicija mitologijos tema, ne kiekvienam pasiekiamos vietos ir tai nėra vienintelės priemonės, leidžiančios plačiau susipažinti su mitologija.

 

Ar tikrai visada skaitomuose tekstuose atpažįstame ugnies dievaitę Gabiją, tekančio vandens sergėtoją Upinį? Ar žinome, kad gimusį vaiką anksčiau saugojusi deivė Laima, o Javinė ir Žemyna rūpinosi, kad derlius visada būtų geras? Medeina labai artima miško žvėrių pasauliui. Šių ir kitų dievų pasaulis kupinas kam tikrų paslapčių ir sąsajų su gamta. Tų vadinamų mitologijos slėpinių analizei buvo pasirinktas netradicinis būdas – renginys mokiniams, jų tėvams, seneliams, artimiesiems ir svečiams, kurio tema – „Mitologijos slėpiniai“.

 

Visas planuojamų įgyvendinti veiklų ciklas „Bendruomeniškumo ugdymo svarba mokyklos bendruomenei ir bendrųjų kompetencijų ugdymas bendradarbiaujant“ pirmiausiai yra orientuotas į bendruomeniškumo ir bendradarbiavimo reikšmę šiandieniniame gyvenime. Siekiant plėsti tarpusavyje bendradarbiaujančių įstaigų ratą ir stiprinti bendruomeniškumą, Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos pradinių klasių mokytojos metodininkės Rasa Štuikienė ir Vilma Subačienė bei Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcijos Sirvėtos regioninio parko grupė organizavo mokomąjį renginį. Įgyvendinti sumanytą idėją – organizuoti mokomąją švietėjišką veiklą, visokeriopai padėjo Švenčionių miesto kultūros centro bendruomenė. Į bendradarbiavimo sūkurį aktyviai įsitraukė dainų ir šokių ansamblio šokėjų grupė „Aukštaitija“, Švenčionių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos vaikų literatūros skyrius, Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos bendruomenė bei Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcija. Supynus daugiau negu septyniasdešimties renginio dalyvių kruopštų ir atsakingą kūrybinį darbą į vieną giją, išryškėjo bendras siekis Švenčionių rajono moksleiviams sukurti kitokią teminę kultūros pažinimo „pamoką“. Žiūrovams per muziką, kostiumus, literatūrinius tekstus, dekoro elementus ir pristatant rečiau girdimus senuosius dievus, žiūrovams buvo sudaryta galimybė bent trumpam grįžti į praeitį. Dievai – tai ne kas kita, kaip pati gamta, mus supančios aplinkos ir jos elementų suasmeninimas. Juk anksčiau žmonės gyveno kitaip – arčiau gamtos. Įvairūs kasdieniai jos reiškiniai buvo ypatingai svarbūs. Tikėta, kad dievai perspėdavo apie pavojus, saugojo ir gynė, teikė išminties. Visa tai atskleidžia mūsų protėvių pasaulėžiūrą ir tuometinį aplinkos suvokimą.

 

 

Mariaus Semaškos nuotr.

 

Renginyje „Mitologijos slėpiniai“ dalyvavę Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos pradinių klasių mokiniai be mitologijos pažinimo temos tuo pačiu mokėsi būti scenoje, deklamuoti eiles, dainuoti ir, žinoma, atsakingai įgyvendinti visumoje pagal scenarijų parengtą pasirodymą. Tuo tarpu vyresnieji gimnazijos moksleiviai skyrė daug laiko ir jėgų ruošdamiesi pasirodymui šokio žingsniu ir dainuodami. Suaugusieji gal net to patys nepastebėdami, mokėsi bendruomeniškumo ir organizuotumo subtilybių. Nes juk bendra veikla suartina žmones… O visų dalyvių bendrai sukurtas galutinis rezultatas yra kaip mokomoji priemonė (filmuota ir fotografuota), kurią planuojama panaudoti būsimo seminaro pedagogams metu. Numatoma, kad apibendrinamojo pobūdžio susitikimas su švietimo įstaigų ir partnerių atstovais įvyks rudenį. Tuomet dar kartą bus gvildenama ne tik mitologijos tema, bet ir pateikiamos išvados bei pasiūlymai apie bendruomeniškumo ugdymą ir jo svarbą įstaigoms bendradarbiaujant tarpusavyje.

 

Už įvykusį renginį labiausiai norisi dėkoti žiūrovams, kurie skyrė laiko dalyvavimui kitokioje pamokoje. Dar labiau – drąsiems mokiniams, kurie išbandė savo gebėjimus scenoje bei kartu ieškojo  sąsajų tarp senųjų dievų pasaulio ir gamtos. Ir, žinoma, ačiū suaugusiems, kurie nuo pat pradžių tikėjo idėja ir jos įgyvendinimu. Tikimės, kad ateityje tarpusavyje bendradarbiaujančių įstaigų ratas tik plėsis. O tai, galimai, dar labiau sutelks bendruomeniškumui ir siekiui ugdyti jaunąją kartą kūrybiškai mokytis ir mokyti kitus.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.