Vaikų joga karantino metu

Tatjana Pušakova
,
Šiaulių lopšelio-darželio „Berželis“ auklėtoja

Praėjus ne vienai nuotolinio ugdymo savaitei ir visai lopšelio-darželio bendruomenei apsipratus su naujuoju ugdymo(si) būdu, norime pasidalyti gerosios patirties pavyzdžiu, galinčiu atkeliauti į kiekvienos šeimos namus, kuriuose ugdomas ikimokyklinukas ar priešmokyklinukas.

 

Per keletą savaičių kardinaliai pasikeitus gyvenimo būdui, dominuojant neaktyviai fizinei veiklai, technologijų naudojimui bei ribotam buvimui lauke, iškyla poreikis namų sąlygomis užtikrinti tinkamą vaikų fizinį aktyvumą, sveikatą, dėmesingumą. Vaikai taip pat jaučia pokyčius, įtampą bei nerimą dėl ribojimų. Padėkime jiems.

 

Kuo naudinga vaikų joga? Pirmiausia – didžiulė nauda atramos ir judesio sistemoms. Užsiimant joga stiprėja kvėpavimo sistema, gerinama psichomotorinė koordinacija, gerėja dėmesio koncentracija, didėja raumenų tonusas, aktyvėja kraujotaka. Joga suteikia emocinį stabilumą, didina susidomėjimą savo gebėjimais, ugdo kūrybines galias.

 

Raginame pedagogus į nuotolinio ugdymo užduotis įtraukti tikslą: „Ugdyti sveiką, gerai fiziškai ir psichiškai išsivysčiusį, aktyvų vaiką, atsakingą už savo sveikatą“ ir, prisidedant tėvams, siekti įgyvendinti šiuos uždavinius:

  • ugdyti vaiko norą aktyviai judėti ir sportuoti;
  • didinti organizmo fizinį pajėgumą ir darbingumą, lavinti judesius ir fizines ypatybes, siekiant fizinės ir dvasinės sveikatos darnos;
  • lavinti taisyklingą vaiko laikyseną.

 

Jogos pratimais, pritaikytais vaikams, dalijasi lopšelio-darželio „Berželis“ „Giliukų“ grupės ugdytinio Vakario mama, jogos trenerė Aurelija Plotizy.

Rekomenduojamos pozos

 

Flamingas

Ši poza atliekama stovint. Rankos, tarsi sparnai, ištiesiamos į šonus. Tuomet, lenkiantis į priekį, vieną koją ištiesiame (arba sulenkiame) ir keliame į viršų. Rankomis galima balansuoti, svarbiausia, kad koja būtų įtempta. Tai puiki poza lavinti pusiausvyrą.

 

Kobra

Atsigulame veidu į grindis, remdamiesi plaštakomis. Įkvepiame. Lėtai iškvėpdami ir tiesdami rankas, keliame viršutinę liemens dalį ir galvą aukštyn. Šioje padėtyje, kvėpuodami, išbūkime 5–6 sekundes. Lėtai grįžkime į pradinę padėtį. Pratimą pakartokime 5–6 kartus.

 

Nusiminęs šunelis

Pradžioje „pastovėkime keturiomis“ ištiestomis rankomis ir sulenktais keliais. Tada kelkime klubus, ištiesdami kojas. Sulygiuokime pėdas, tolygiai tempdami padus, blauzdas ir šlaunis, kulnais stenkimės liesti grindis, plaštakas ir rankų pirštus spausdami žemyn. Įtempkime krūtinės ląstą ir pažastis. Atpalaiduokime galvą ir kaklą. Išbūkime tokioje pozoje 30–60 sek.

 

Liūtas

Stovėkime tiesiai, tada atsiklaupkime, kulnus praskėsdami taip, kad liestųsi nykščiai. Sėdimąją kūno dalį nuleidžiame tarp kulnų. Nugara tiesi. Žiūrime tiesiai, delnus padedame ant kelių. Pirštai suglausti. Ramiai iškvepiame pro nosį, tuo pačiu metu plačiai išsižiodami. Pratimą kartokime 5–6 kartus.

 

Mieganti katė

Giliai įkvėpkime pro nosį, iškvėpkime pro burną. Pasvajokime. Susirieskime kamuoliuku, galvą nuleiskime. Akimirką šioje pozoje sustinkime. Sėdimoji kūno dalis remiasi į kulnus, galvą nuleiskime prie kelių. Atsistokime keturiomis. Dubenį pakelkime aukštyn, pasistenkime krūtine paliesti grindis. Pasiruoškime lįsti lyg per „užtvaro apačią“. Kartokime 5–6 kartus.

 

Lėktuvėlis

Gulėdami veidu į grindis, tolygiai kvėpuodami, kelkime pečius, rankas, kojas. Išbūkime 4–5 sekundes. Pratimą kartokime 5–6 kartus.

 

Drugelis

Vaikas atsisėda taip, kad susiliestų pėdutės, o keliai būtų nukreipti į šonus. Rankomis gali įsikibti pėdų. Sėdint reikėtų judinti kojas tarsi plasnojant sparnais. Ši poza ramina, mažina stresą ir įtempia kirkšnių raumenis.

 

Pasportavę neužmirškime pailsėti…

 

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.