Sveikatingumo ugdymas netradicinėmis veiklomis

Marytė Trinkūnienė
,
Panevėžio r. Dembavos progimnazijos mokytoja metodininkė
Aldona Klebonaitė
,
mokytoja

Šiandienos pasaulyje informacijos apie sveikatos stiprinimą nestinga, bet veiksmingiausios priemonės yra tos, kurias atrandame patys. Todėl ir Panevėžio r. Dembavos progimnazijos jaunieji tyrėjai, norėdami įsitikinti siūlomų sveikatos stiprinimo priemonių veiksmingumu ir atrasti naujų, atlieka daug tiriamųjų darbų sveikatinimo srityje.

 

Artėja žiema, o su ja – ir visiems aktuali problema: kaip išvengti peršalimo ligų. Daugiausia patirties šioje srityje yra sukaupę mūsų senoliai, todėl antros klasės mokiniai atliko senelių apklausą ir išsiaiškino, kaip jie saugosi nuo gripo ir kitų sezoninių ligų. Apibendrinę rezultatus, progimnazijos muziejuje ugdytiniai surengė konferenciją „Sveikata iš gamtos“. Joje dalyvauti pakvietė ir močiutes, kurios vaizdžiai papasakojo apie vaistingųjų augalų rinkimą ir vartojimą, pavaišino mažuosius klausytojus žolelių arbata, suteptiniais su česnakais, svarainių cukatomis ir kitais sveikais gardumynais.

O šeštokai nutarė patys ištirti, ar senolių naudotų priemonių veiksmingumą galima pagrįsti moksliškai. Paėmė sveikos mitybos specialistų rekomenduojamų, bet vaikų nelabai mėgstamų krienų, česnakų, ridikų, svogūnų, spanguolių, imbierų, citrinų, įmaišė jų į mitybos terpę ir stebėjo, kaip šie veikia bakterijų dauginimąsi. Įsitikino: beveik visos kenksmingos bakterijos nuo jų žūsta! Vadinasi, šiuos nepelnytai pamirštus produktus verta valgyti.

 

Sakoma, kad grynas oras – sveikata. O kaip yra iš tiesų? Jaunieji tyrėjai ir čia nutarė išbandyti. Prikarpė mokyklos aplinkoje augančių augalų šakelių ir stebėjo jų įtaką klumpelių dauginimuisi. Ir vėl patys įsitikino, kad būti gryname ore sveika ne tik dėl jame esančio deguonies gausos (tą taip pat patikrino lygindami fizinio krūvio galimybes patalpoje ir lauke), bet ir dėl spygliuočių išskiriamų fitoncidų, kurie neleidžia daugintis jokiems pirmuonims.

Šermukšniai, gudobelės, spanguolės… Tai gamtos gėrybės, padėjusios mūsų senoliams išlikti sveikiems ir žvaliems visą ilgą rudens sezoną. Būrelis entuziastų ėmėsi gaminti rudens gėrybių sūrį. Gamino pagal senolių receptą, todėl darbo vieta pasirinko progimnazijos muziejų. Nebuvo sudėtinga: prie šviežių rudeninių vaisių ir uogų dar pridėjo džiovintų, viską sumalė mėsmale, sukrėtė į sūrmaišį ir paslėgė parai. O kitą dieną jau skanavo. Žinoma, su draugais, mokytojais, mokyklos darbuotojais – bendrystėje visada skaniau. Sūris patiko daugumai ragavusiųjų. Viena alternatyva draudžiamiems saldumynams rasta!

 

Šias ir kitas progimnazijos jaunųjų tyrėjų atliekamas sveikatinimo veiklas aprašėme ir teikėme Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro organizuotam konkursui-akcijai „Sveikatos fiesta“. Smagu, kad organizatoriai įvertino ne tik mokinių, bet ir mokytojų darbą bei pakvietė drauge su kitų mokyklų nugalėtojų komandomis dalyvauti aktyvių veiksmų dienose Liublino vaivadijoje. O renginio baigmė – apsilankymas pagal sveikatingumo programą dirbančioje mokykloje, pažintis su krašto istoriniais, kultūriniais ir gamtiniais objektais – iš tiesų buvo aktyvi ir uždeganti noru dar aktyviau darbuotis ugdant ne tik išsilavinusią, bet ir sveiką jaunąją kartą.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.