SEB bankas ir toliau investuos į Lietuvos jaunimo verslumo ugdymą

„Lietuvos Junior Achievement“ (LJA) mecenatas SEB bankas, jau dvejus metus įsitraukęs į vyresniųjų klasių mokinių ekonominio švietimo ir verslumo ugdymo vykdomas programas bei projektus, pratęsia finansinės ir ekspertinės paramos nevyriausybinei organizacijai teikimą. Partnerystės ir paramos tikslas – suteikti kiekvienam Lietuvos mokiniui galimybę įkurti savo verslą.

 

„Savo veikloje pastebime, kad pradedantiesiems verslininkams dažnai stinga žinių, gebėjimų veiksmingai planuoti veiklą, apibrėžti tikslus ir jų siekti, todėl imamės lyderystės ir įvairiomis iniciatyvomis stengiamės tokias spragas užpildyti. „Lietuvos Junior Achievement“ vykdomi projektai padeda šias problemas spręsti iš esmės, būsimi poreikiai įtraukiami į šiandienos švietimo programą. Patirtis ir žinios, kurias dalyvaudami organizacijos veikloje įgyja mokiniai, yra neįkainojamos, neabejotinai vertingos ir pritaikomos planuojantiems kurti savo verslą, taip pat tiems, kurie nori sėkmingai konkuruoti pasaulinėje darbo rinkoje. Džiaugiamės pratęsdami partnerystę ir jau šiandien matome daug žadančių rezultatų, pasiektų investuojant į Lietuvos jaunąją kartą“, – sako SEB banko valdybos narys, Mažmeninės bankininkystės tarnybos direktorius Vaidas Žagūnis.

LJA direktorė Andželika Rusteikienė taip pat džiaugiasi dvejus metus trukusio ir pratęsto bendradarbiavimo rezultatais: „Dvejus metus trukusi bendrais darbais grįsta partnerystė sukūrė stiprų pagrindą ateities darbams. Džiugina ir pamatuojami šių darbų rezultatai – pagal pasaulinio „Junior Achievement“ tinklo parengtas programas ekonomikos ir finansinio raštingumo teorinių ir praktinių žinių Lietuvos mokyklose įgavo 37 700 mokinių iš 300 bendrojo ir profesinio ugdymo įstaigų, iš 59 skirtingų miestų ir miestelių. Jaunuoliai sukūrė net 440 mokinių bendrovių, kuriose praktinių verslumo įgūdžių įgijo 2628 mokiniai.“

Organizacijos vadovė taip pat pastebi, kad dar 2013 m. Europos Komisija yra pateikusi ataskaitą, kurioje nurodyta, jog praktinis verslumo ugdymas – investicija, kuri valstybei atsiperka. „Tai parodo ir tarptautiniai „Junior Achievement“ tyrimai – mūsų programų absolventai 3–5 kartus dažniau bando ar planuoja kurti verslą, 20 proc. rečiau būna be darbo praėjus 8–15 metų po mokyklos baigimo ir 40 proc. dažniau užima vadovaujamas pozicijas“, – teigia A. Rusteikienė.

 

„Už verslumo ugdymo diegimą formaliojo ugdymo procese esame atsakingi visi – tiek nevyriausybinis, tiek valstybinis bei verslo sektoriai, švietimo bendruomenė. Todėl džiaugiamės, kad verslas supranta praktinio verslumo ugdymo teikiamą naudą ir prisiima savo atsakomybės dalį. Didžiuojamės bendradarbiaudami su SEB banku, nes tai leidžia užtikrinti ne tik mūsų vykdomų programų finansinį aprūpinimą, bet ir geresnes galimybes vaikams, į ugdymo procesą įtraukiame ir praktikus – verslo savanorius, nuolat besidalijančius patirtimi su mūsų programose dalyvaujančiais mokiniais“, – pasakoja direktorė.

 

Apie jaunimo verslumo ugdymo teikiamą naudą vis daugiau kalbama ir pasaulyje, ir Lietuvoje. Birželio pradžioje Hagoje, Olandijoje, vykusiame Pasaulio verslumo forume apie tai pasisakė Jungtinių Amerikos Valstijų Vyriausybės sekretorius Mike’as Pompeo, pabrėžęs, kad žmonių turimi verslumo ir kūrybiškumo įgūdžiai yra neatsiejami nuo tvirto valstybių ekonomikos pamato. Dėmesio centre – jauni kūrėjai.

Mokinių verslumo ugdymas palaikymo sulaukia ir politiniu lygmeniu. LR ekonomikos ir inovacijų viceministras Marius Skuodis yra pasisakęs turintis svajonę, kad kiekvienas vyresniųjų klasių Lietuvos ugdytinis turėtų galimybę įkurti mokomąją mokinių bendrovę.

 

Mokomoji mokinių bendrovė – tai pagrindinė LJA vykdoma 9–12 klasių mokiniams skirta verslumo ugdymo programa, suteikianti jaunuoliams tikrą verslo patirtį dar mokyklos suole. Mokiniai spręsdami vietos problemą, atsižvelgdami į rinkos poreikį arba tiesiog testuodami savo idėjas kuria skirtingus verslus ir skleidžia verslumo dvasią.

Ši programa nėra verslo simuliacija – tai tikro verslo kūrimo patirtis, supažindinanti, kaip verslas yra plėtojamas, valdomas, leidžianti mokiniams patiems priimti svarbiausius su jų verslu susijusius sprendimus. Būtent ši programa ir taps LJA ir SEB banko bendradarbiavimo ašimi.

 

„Lietuvos Junior Achievement“ iniciatyvos tikslas – Lietuvos mokiniams suteikti ekonomikos ir finansinio raštingumo teorinių ir praktinių žinių, ugdyti jų verslumą, skatinti kūrybiškumą ir inovatyvų mąstymą. Pagal „Junior Achievement“ parengtas programas šiuo metu mokoma daugiau nei 300 Lietuvos mokyklų. Organizacijos programas finansuoja privatūs rėmėjai ir fondai.

 

„Lietuvos Junior Achievement“ inf.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.