Prasmingos ir įdomios vaikų atostogos Keturvalakiuose

Draugai, prasmingas laikas, įdomi ir turininga veikla, teigiamos emocijos, savęs ir kitų pažinimas, savo gebėjimų išbandymas – taip būtų galima apibūdinti veiklas, organizuotas Vilkaviškio r. Keturvalakių mokykloje-daugiafunkciame centre. Jos buvo skirtos mokinių užimtumui per vasaros atostogas. Pasibaigus mokslo metams dauguma tėvų pradeda planuoti savo vaikų atostogas, tačiau ne vieną išgąsdina stovyklų kaina.

Gegužės mėnesį Švietimo, mokslo ir sporto ministerija bei Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras jau ketvirtus metus kvietė švietimo ir kultūros įstaigas įsitraukti į iniciatyvą „Atverk duris vasarai“ ir suteikti visiems mokyklinio amžiaus vaikams galimybę prasmingai ir nemokamai leisti atostogas. Bendruomenės centrai, bibliotekos, neformaliojo vaikų švietimo įstaigos, mokyklos, muziejai ir kitos organizacijos buvo kviečiamos vasarą priimti atostogaujančius mokinius ir pasiūlyti jiems užsiėmimų.

Trečius metus susibūrusi iniciatyvių Keturvalakių mokyklos bendruomenės narių grupė – aš, direktorės pavaduotoja ugdymui ir lietuvių kalbos mokytoja Aušra Biskienė, bibliotekininkė Vilija Urbšienė, dailės ir technologijų mokytoja Laura Urbšytė – pasibaigus mokslo metams mokykloje organizuoja netradicinius, edukacinius ir nemokamus renginius mokyklinio amžiaus vaikams. Tai puiki galimybė mokytojams realizuoti save, mokiniams prasmingai, įdomiai, saugiai leisti vasaros atostogas, o tėvams pasinaudoti nemokama vasaros stovykla savo vaikams.

 

Iš viso vyko dešimt skirtingų veiklų. Planuojant veiklas atsižvelgta į šiuolaikinių vaikų poreikius, juk šiandienos vaikai smalsūs, judrūs, drąsūs, nori prasmingos ir įdomios veiklos. Tai nemenkas iššūkis mums, ugdytojams, siekiantiems pritraukti mokinius į neformalias veiklas ir atitraukti juos nuo informacinių technologijų. Todėl mūsų renginių veiklos nukreiptos į tradicinių vertybių ugdymą, kasdienių dalykų pažinimą.

Jau šiek tiek „pagavę“ vasaros saulės spindulių, šilumos ir nepakartojamo laiko, liepos 1 d. vaikai susirinko į pirmąją veiklą. Per susitikimą priimti bendravimo ir veiklos susitarimai lėmė tai, kad išsiskirstydami dalyviai vieni kitiems išsakė pačius gražiausius komplimentus. Taip pat kėlė lūkesčius, kurie buvo nuoširdūs ir žemiški: susirasti draugų, ko nors išmokti, smagiai ir linksmai praleisti laiką.

 

Siekiant išpildyti vaikų norus, organizuotos praktinės veiklos, kurios skatino bendravimą ir bendradarbiavimą, taip pat stiprino tarpusavio santykius, emocinę savijautą. Per praktinius užsiėmimus vaikai iš gipsinio binto kūrė plaktukus, iš įvairių dekoracinių medžiagų gamino drugelius, piešė stovyklos herbą. Atliekant šiuos darbus buvo labai svarbu laikytis duotų nurodymų, nes kitaip laukiamas rezultatas bus prastas. Tačiau gautas rezultatas nenuvylė nė vieno.

Žaisti ir mokytis, tyrinėti ir sužinoti, eksperimentuoti ir išbandyti – tokių tikslų turėjo „Atverk duris vasarai“ dalyviai. Vieną dieną jų laukė mokslininkai, kurie vedė pažintinę mokomąją programą „Gamtos mokslai“. Per ją aiškinosi, kokios yra agregatinės medžiagų būsenos, kodėl, pradūrus maišelį su vandeniu, šis neišbėga, išmoko stebuklingą chemijos moksle žodį „indikatorius“, susipažino su skysto azoto savybėmis, aptarė, iš ko sudarytas oras ir daug kitų įdomių dalykų.

 

Tarpusavyje pasivaržyti, džiaugtis nugalėjus, neliūdėti pralaimėjus, pasveikinti varžovą su pergale ir visa tai derinti su aktyvia veikla – tai tikslai, kurių siekė renginių organizatorės. Ankstyvą liepos 5-osios rytą vaikai rinkosi prie mokyklos esančio tvenkinio į žvejybos varžybas „Kas didesnę, kas gražesnę“. Šioms varžyboms dalyviai ruošėsi labai atsakingai: vieni gaminosi tešlą, kiti prisiieškojo sliekų, treti net iš vakaro pabandė meškerės miklumą, dar kiti pasišėrė žuvytes, o kai kas atsivedė į pagalbą mamas, tėčius, brolius, senelius. Linksma buvo ištraukus pirmąją žuvį, smagu, kai kibire žuvų pamažu ėmė daugėti. O varžytis tikrai buvo dėl ko – per šias varžybas išdalyta net dvylika nominacijų. Kita veikla, subūrusi vaikus, degančius noru pasivaržyti ir prasmingai bei įdomiai praleisti laiką gryname ore, buvo futbolo varžybos „Mano laikas, mano draugai, mano futbolas“ ir popierinių lėktuvėlių bei aitvarų varžybos. Tokie netradiciniai susibūrimai suteikė daug gerų emocijų, leido tyrinėti, pažinti supančią gamtą ir išbandyti save įvairiose veiklose, mėgautis puikia draugija.

 

Puoselėjant ir ugdant pilietiškumą bei meilę gimtajam kraštui svarbu jį gerai pažinti ir didžiuotis tuo, ką turime geriausio. O gero tikrai turime! Todėl laikydamosi tradicijos – pažinti savąjį kraštą ir jo žmones – „Atverk duris vasarai“ organizatorės surengė vaikams išvyką į Vilkaviškio r. Degučių kaime įkurtą unikalų Plaktukų muziejų, kurių Lietuvoje yra du, o visame pasaulyje vos penki. Pats savininkas Saulius Matusevičius atvėrė muziejaus duris ir su užsidegimu vaikams pasakojo apie eksponatus. Vyko ir susitikimas su vilkaviškiečiu aviacijos mėgėju Jonu Marecku, gaminančiu sumažintus lėktuvų modelius. Jis vaikams papasakojo apie paties sukonstruotą legendinio lėktuvo „Lituanika“ kopiją, kuri, palyginti su originalia, yra sumažinta apie 10 kartų.

 

Netradicinės dienos, tokios kaip naktis mokyklos sporto salėje ir improvizacinė televizijos laida, leido vaikams pažinti save, išbandyti savo gebėjimus. Teatras suteikė galimybę ugdyti vaikų jausmus, intuiciją, lavinti vaizduotę ir fantaziją, stiprinti bendravimo įgūdžius ir nekasdienius dalykus paversti realybe. Kuriant montažus vaikų vaizduotė buvo beribė: vieni pasakojo apie nuostabią mergaitę ir katiną, kiti apie tris drauges, dar kiti sukūrė pasakojimą apie pirmykščius žmones ir jų gyvenimą. Vaikai išbandė ir šešėlių teatrą, kuris, anot jų, labiau išlaisvina judesius, kūną, nes kai vaidinama, žiūrovai aktoriaus nemato, o regi tik šešėlį, tai leidžia drąsiau judėti.

 

Liepos 12 d. „Atverk duris vasarai“ renginių dalyviai rinkosi į paskutinę veiklą – išvyką į batutų parką „Jump Space“ Kaune, kur ne tik aktyviai leido laisvalaikį, bet ir draugiškai bendravo, aptarė veiklas. Dalydamiesi įspūdžiais, vieni vaikai džiaugėsi, kad surado naujų draugų, kiti – kad drįso save išbandyti naujose veiklose, treti – kad labai smagiai leido atostogų dienas. Vaikams netrūko žodžių apibūdinant susitikimų emocijas: buvo linksma, žaisminga, gera, smagu, nenuobodu, įdomu, nepakartojama…

Taigi tokios atostogos skatino smalsauti, dalytis žiniomis, patirti nepakartojamų emocijų, išbandyti tai, kas dar nepatirta, patikėti neįmanomu, o patikėjus nustebti, kaip viskas paprasta.

 

Džiaugiamės, kad yra žmonių, kurie neabejingi tam, kas vyksta aplink juos, ir prisideda tiek materialine, tiek moraline parama. Už idėjos palaikymą esame dėkingi mokyklos direktorei Violetai Šaukščiuvienei, o už finansinę paramą – rėmėjams.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.